Едни от най-необикновените и опасни маршрути от дома към училище по света
За радост на едни и бурно недоволство за други, настъпването на септември означава за жителите на много страни по света, сред които е и България, начало на новата учебна година. През последните 25 години основните проблеми, пред които е изправено родното образование, са преди всичко липсата на достатъчно средства от бюджета за осъвременяване и поддръжка на учебната база, достойно заплащане за труда и всеотдайността на преподавателите и изработване на модерна учебна програма със система на преподаване и помагала, които да повишат качеството на образованието.
Въпреки че по-рядко се говори за това, за жителите в някои краища стои и проблемът с отдалечеността от най-близкото населено място, където има училище. Това е една и от причините толкова много селища да се обезлюдяват. Болшинството ученици обаче изобщо не си дават сметка колко привилегировани трябва да се чувстват от факта, че за да стигнат до училището си, трябва просто да се качат в градския транспорт или колата на родителите си, и да запълнят с някакво занимание (но в никакъв случай такова, свързано с учебната програма) минутите, през които пътуват.
Не така стоят нещата на много други места под слънцето, особено в азиатските страни с най-голяма популация и изключително нисък стандарт на живот за по-голямата част от тях – Китай, Индия и Индонезия, където много деца предприемат истинско екстремно приключение, за да стигнат до училищната стая и да получат образованието, което други приемат за даденост. Те трябва да изминават ежедневно, ежеседмично или няколко пъти в годината десетки километри при всякакви климатични условия. Пътят им не само е дълъг, но и безкрайно труден – дали ще трябва да вървят с часове по пътека, широка няколко педи, да преплават реки, или да преминат по висящи мостове, които всеки момент могат да пропаднат, тези деца рискуват живота си, за да се изучат – необходимост, която явно не само осъзнават, но която им вдъхва свръхчовешки сили, стоицизъм и издръжливост.
Според UNESCO през последните пет години прогресът в осъществяването на по-лесна и сигурна свързаност между децата и училищата се е забавил. Местата, където няма специално изградени пътища, често се наводняват и за учениците става дори още по-трудно да се доберат до класната стая. Именно несигурните и опасни пътища са една от основните причини много деца да напускат училище преждевременно.
Решението на този проблем може и да звучи елементарно: трябва да се построят пътища и мостове, да се закупят автобуси и да се наемат шофьори, които да ги карат. Само че в много страни бедността и често повтарящите се природни катаклизми са не просто сериозна, но непреодолима пречка пред намирането на начин децата, живеещи там, да могат да посещават редовно училище, без да рискуват здравето и дори живота си.
Вижте тази покъртителна галерия и я покажете на своите ученици, у които ентусиазмът сякаш недостига и които вечно си търсят извинения, за да неглижират задълженията си и оспорват необходимостта от образование, за да се реализират един ден на базата на знанията, дипломата и амбициите си.
Гулу, Китай
Петчасово пътешествие през планините по пътека, широка една стъпка – пътят, по който се стига до може би най-отдалеченото и трудно достъпно училище в света.
Южен Китай
Ученици се катерят по необезопасени въжени стълби в селището Жанг Джаван в Южен Китай.
Занскар, Индийски Хималаи
Деца отиват на училище-пансион, прекосявайки Хималаите. Занскар, Индийски Хималаи
Лебак, Индонезия
Малчугани прекосяват разбит висящ мост в Лебак, Индонезия. След като историята за съдбата на тези деца се разпространява, най-големият производител на стомана в Индонезия "PT Krakatau Steel" построява нов мост, така че те да могат да преминават реката безопасно.
Река Рио Негро, Колумбия
Деца прелитат на 400 метра над река Рио Негро по стоманен кабел с дължина 800 метра, за да стигнат до училището си.
Риау, Индонезия
Деца отиват с кану на училище.
Индия
Деца прекосяват гората по мост от корени на дървета в Индия.
Индонезия
Деца и възрастни се отправят с лодка до училище и работа в Пангуруран, Индонезия.
Делхи, Индия
Ученик се връща от училище с рикша в Делхи, Индия.
Суматра, Индия
Пътят, по който минават децата, учащи се в Паданг, Суматра, включва преодоляването на това препятствие на 10 метра над реката.
Шри Ланка
Наводнено училище в Шри Ланка.
Снимки: flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
СКЪПО, ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НЕ СЪМ ВИНОВНА, ЧЕ ЗНАМ ВСИЧКО - книга 8 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
ЗА ВАШЕ СОБСТВЕНО ДОБРО - САМАНТА ДАУНИНГ - СИЕЛА
КЛАНЪТ НА НИНДЖИТЕ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 1 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НАЙ-ЛОШИТЕ НЕЩА В ЖИВОТА СЪЩО СА БЕЗПЛАТНИ - книга 10 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 15 от най-необичайните училища в света – I част
- Математически трик с пръсти за лесно научаване на таблицата с 9
- 12 комикса, които разкриват забавни моменти от живота на един учител
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Трета природо - математическа гимназия "Акад. Методий Попов", гр. Варна
- Средно Училище "Св. Св. Кирил и Методий", гр. Карнобат
- 38 Основно Училище "Васил Априлов", гр. София
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Децата, които не закусват, имат поведенчески проблеми
- 157 Гимназия с изучаване на чужд език "Сесар Вайехо", гр. София
Коментари към Едни от най-необикновените и опасни маршрути от дома към училище по света