Микробите и децата
Родителите често се опитват да изолират децата от микробите наоколо, но това практически е невъзможно. И тук може би ще се изненадате - повечето бактерии всъщност са полезни за тях.
Разбираем е фактът, че всеки родител се стреми да поддържа средата, в която расте неговото дете чиста, особено когато то е още малко. Приборите се стерилизират, залъгалката се мие с гореща вода, веднага щом падне на земята и всичко, което попадне в устата му, се изважда със скоростта на светлината. Имайте предвид, обаче, че микробите, с малки изключения, са полезни за децата и благодарение на тях те изграждат своя имунитет.
Хубаво е да поддържате добро ниво на хигиена, но не полудявайте по антибактериалните сапуни за ръце, антибактериални измиващи гелове и всеки препарат, който съдържа определението "антибактериален". Всичко това, включително продължителният прием на антибиотици, убива микробите, които всъщност са полезни за вашите деца и за укрепването на имунната им система. Антибактериалните продукти биха могли да помогнат за намаляване на някои инфекции, но те също така стимулират растежа на резистентните микроорганизми и отслабват действието на добрите бактерии в организма. Прекомерното им използване може да доведе до изсушаване на кожата, напукване, развиването на алергии и дори пристрастяване. А кожата на децата по принцип е изключително нежна и по-лесно податлива към влиянието на различни препарати. Вместо да се фокусирате върху унищожаването на микробите, помислете как да насърчите техния растеж.
"Правилните" бактерии притежават огромно значение за здравето на вашите деца. Те ще страдат в много по-ниска степен от ушни инфекции, болки в корема, стомашни разстройства, инфекции на пикочните пътища, както и от хранителни алергии. Добрите бактерии ще им помогнат да се справят по-бързо с кашлицата, простудните заболявания или с треската.
Здравословният хранителен режим е от първостепенно значение за набавяне на полезните бактерии. Включете в дневното меню на децата кисело мляко, сирене фета, тъмен шоколад и кисели краставички. В някои случаи бихте могли да им дадете пробиотични добавки, които се продават в повечето аптеки или специализирани магазини и съдържат живи бактерии. Препоръчително е да включите полезни храни в менюто на детето след навършване на 6-месечна възраст. Други храни, които не съдържат добри микроби, но подпомагат тяхното развитие са - чесън, лук, аспержи, пълнозърнест овес, жито, мед (за деца над 1 годинка) и банани.
Насърчавайте приема на много течности, като на първо място е водата. Тя спомага за почистването на организма, извеждането на токсините и поддържането на водния баланс в тялото. Опитвайте се да предлагате вода със стайна температура, за да не дразните стомаха на детето. Натурално приготвените сокове от плодове и зеленчуци също са добра алтернатива. По този начин детето ще усвои много по-бързо полезните съставки, витамини и минерали, които също ще подсилят по естествен начин имунната му система. Както знаете избраните продукти трябва да бъдат предварително добре измити и обелени.
Направете безопасен и интелигентен избор, като предпазите децата от цигарения дим, който освен че вреди на тяхното здраве, убива полезните бактерии в организма. Що се отнася до лечението с антибиотици, бъдете сигурни, че те убиват и вредните, и полезните бактерии. Това налага съвместния им прием с пробиотици, които да възстановят необходимото количество полезни бактерии в организма.
Поддържането на бактериалния баланс в тялото не отнема много време и усилия, но има дълготрайни ползи за здравето на човека. Изграждайки полезни навици във вашите деца, ще им помогнете да съхранят доброто си здраве за цял живот.
Снимка: pexels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
САМБУМИЛ СТРОНГ КИДС сироп 180 мл ДОЛЕРАН ФАРМА
ХЕРБАЛКАН ИМУНОХЕРБ ЗА ДЕЦА тинктура 50 мл
НУТРИГЕН ЗЕЛЕНЧУКОВ СИРОП ЗА ДЕЦА 200 мл
САНОСТОЛ МУЛТИВИТАМИНЕН СИРОП 230 мл
НЕЙЧЪРС ПЛЮС АНИМАЛ ПАРАД ГЪМИС МУЛТИВИТАМИНИ желирани таблетки* 60
БЕКУТАН КИДС ВИТС МУЛТИИМУНО саше * 14
ПРОМОСТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Мирта
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Нещата у дома, които могат да ни разболеят
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- Базофили
Коментари към Микробите и децата