Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Аз и моето семейство Семейни ритуали и традиции Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите

Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите

от 19 дек 2013г., обновено на 30 дек 2020г.
Редактор: Екип на Фрамар.бг
Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Традицията на сурвакането, запазила се и до днес като един от ритуалите на Васильовден, свързан с настъпването на новата година, съществува от векове и не се е променила много, въпреки комерсиализирането й в по-ново време. Сурвакането е описвано от етнографите като съчетание на жестова и словесна магия, с която хората си пожелават здраве, успех и благополучие.

Създаването на самата сурвачка е един от най-креативните моменти, свързани с изпращането на старата и посрещането на новата година.

Самата новогодишна нощ и настъпващият в полунощ Васильовден са наричани още Сурваки или "втора Бъдни вечер". Меси се баница, в която се поставят късмети, като в миналото те винаги са били от малки клонки дрян.

Името Сурваки, това на сурвачката и прилагателното "сурва" произлизат от иранската дума "сура", която означава "мощ", "сила". Сурва година означава "силна година" в смисъла на благодатна, изобилна.

Как се прави сурвачката?

Сурвачката се прави от дрянова клонка, чиито разклонения се увиват по определен начин. Някога тя не е била украсявана допълнително, но днес именно декорацията й превръща направата й в своеобразно изкуство.

Защо от дрян?

Дрянът е овощно дърво, разпространено в цялата страна, което разцъфтява преди всички останали плодови дръвчета. Тъй като напъпва независимо от това колко мразовита е зимата, дрянът е считан за символ на младостта и пролетта, имащ магическа сила, а също така на мъдростта, тъй като узрява последен. Плодовете му се използват в народната медицина, а кората и листата му служат за обработка на кожи и за боядисване на тъкани.

Добре е да изберете дряново клонче с повече пъпки, ако държите да се придържате към символиката на този ритуал. Първото и най-важното, което трябва да направите, е да огънете четири клонки на кръгове – отдолу по-голям, отгоре по-малък, връзвайки ги по двойки към стеблото, оформяйки една под друга букви "Ф". Използвайте червен вълнен конец. Останалите клончета могат да се оставят да стърчат свободно или да се махнат.

Какво трябва да сложим по сурвачката?

За украсата можете да използвате всичко, което ви хрумне, но има няколко елемента, които са задължителни, ако искате да се придържате към традициите. Това са вълнени конци, сред които трябва да има червен, една или повече стари монети, сушени плодове, червени чушки, кравайчета или гевречета, зърна, семена и пуканки.

Червените вълнени конци символизират здравето, подобно на използването им в направата на мартеници. С тях можете да обвиете цялото стебло и огънатите клонки на сурвачката, като освен червен, можете да използвате и бял цвят – символ на чистотата на душата. С други, шарени конци - жълто като символ на слънцето; синьо – на небето; зелено - на тревата, можете да направите множество панделки или "пръстени", които да добавите на различни места.

Здрав конец или канап ще ви трябва и за нанизването на плодовете, семките, гевречетата и пуканките, които символизират плодородието. По желание на един конец могат да се нанижат различни плодове, включително корички от мандарини, шипки и др. Въпросните нанизи могат да се увият около клонките или да бъдат преплетени от единия към другия край, така че кръговете да се запълнят.

Ако имате непресукана прежда, използвайте и нея за направата на отделни елементи (различни фигурки като цветчета, пеперуди, птички и т.н., или топки, напомнящи растението памук, в случай че преждата не е боядисана), които хванете с конец към стъблото.

Можете да използвате и готови цветни топчета от сбита вълна, които да нанижете наред с останалите материали, както и керамични или метални мъниста, дървени или стъклени топчета и прочее материали, използвани за направата на бижута. Също така макарони, предварително боядисани в ярки цветове, или декоративна (опаковъчна) хартия, изрязана и усукана на панделки, малки цветчета или в произволна друга форма.

Направата на сурвачка е отлично семейно занимание, в което най-често се включват жените и децата. Въображението и фантазията на децата със сигурност ще допринесат за дизайна на сурвачката, с която след това именно те ще сурвакат останалите членове на семейството.

Народният обичай повелява "сурвакари" да стават момчета на възраст 4-12 години или ергени. Освен хората, те сурвакат и животните, потупвайки ги по гърбовете, докато нареждат следното пожелание:

"Сурва, сурва година,
весела година!
Голям клас на нива,
червена ябълка в градина,
жълт мамул на леса,
голям грозд на лоза,
пълна къща със деца.
Живо, здраво догодина,
догодина, до амина!"

Източник:

снимка: личен архив

Още по темата:
  • Защо хората се целуват навръх Нова година Защо хората се целуват навръх Нова година
  • Полезни предизвикателства за новата година, които ще улеснят живота ви (част 1) Полезни предизвикателства за новата година, които ще улеснят живота ви (част 1)
  • Полезни предизвикателства за новата година, които ще улеснят живота ви (част 2) Полезни предизвикателства за новата година, които ще улеснят живота ви (част 2)
  • Събитията от 2018 г., които ще запомним Събитията от 2018 г., които ще запомним
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПРАЗНИЧНА КОЛЕДНА И НОВОГОДИШНА КУХНЯ - ТОДОР ЕНЕВ - СКОРПИО
3.50лв.

ПРАЗНИЧНА КОЛЕДНА И НОВОГОДИШНА КУХНЯ - ТОДОР ЕНЕВ - СКОРПИО

БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
21.95лв.

БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС

БАБО РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ЛУКС /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - ИВИНЕЛА САМОИЛОВА - ХЕРМЕС
21.95лв.

БАБО РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ЛУКС /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - ИВИНЕЛА САМОИЛОВА - ХЕРМЕС

КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
17.95лв.

КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
    www.framar.bg 
    на 24 January 2021 в 23:06
    Коментирайте "Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Аз и моето семейство
  • Семейни ритуали и традиции
  • Традиции и обичаи на Ивановден
  • Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
  • Прощъпулник - традиции и обичаи
  • Как празнуваме Бабинден
  • Традиции и обичаи на Атанасовден
  • Традиции и обичаи на Гергьовден
  • Васильовден - традиции и обичаи
  • Силвестровден – традиции и обичаи
  • Символика на годежа
  • Цветница - традиции и обичаи

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

С какво ще запомните отиващата си 2019-та година?

преди 391 дни, 12 часа и 37 мин.

Къде ще посрещнете Нова година?

преди 394 дни, 12 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Белези по задните части и бедрата

преди 7 дни, 14 часа и 37 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 14 дни, 53 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 14 дни, 1 час и 43 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 18 дни, 5 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Единственото необходимо обещание за новата година е самоприемане

Единственото необходимо обещание за новата година е самоприемане

от 10 яну 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах