Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Аз и моето семейство Семейни ритуали и традиции Игнажден - традиции и обичаи

Игнажден - традиции и обичаи

от 10 дек 2013г., обновено на 19 дек 2020г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Игнажден - традиции и обичаи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

На 20 декември църквата почита паметта на Свети Игнатий Богоносец, наречен така, тъй като носил Бог в сърцето си. Отбелязването на Игнажден се измества с ден по-рано, когато датата се падне в неделя.

В българския народен календар празникът е известен както като Игнажден, така и като Идинажден, Идинак, Игнатьовден, Полязов ден, Полаз или Млада година в различните региони на страната.

Денят бележи началото на едни от най-богатите традиции и обичаи, съхранени и до днес - тези на коледните и новогодишните празници.

Народът ни е вярвал, че в дните между Игнажден и Коледа били родилните мъки на Богородица, за което се пее и в много от народните ни песни: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа".

В действителност, до IV век християните празнували единствено Богоявление, Възкресение и Петдесетница, а празникът Рождество възникнал след това, като за негова дата бил отреден 25 декември. Това била и причината те да бъдат обвинени, че празнували също като езичниците рождения ден на Бога на слънцето, тъй като датите съвпадали. Свети Августин отговорил на техния укор с думите: "Ние не го празнуваме като неверниците, заради слънцето, а заради оногова, който дал слънцето". Християните обявили Божия син за истинско слънце, което спасило цялото човечество от мрачните дни на заблуда, озарявайки света.

Силно влияние върху честването оказват зимните празници, почитани в древен Рим, особено януарските календи. От тях произлиза и славянското име на Рождество Христово - Коледа. По това време от годината римляните почитали различни божества, като им принасяли жертви, устройвали угощения, разменяли дарове, пожелавали си щастие и правели гадания за бъдещето.

Традиции и обичаи 

Сред най-характерните обичаи за Игнажден е така нареченият "полазник" или "полезник", символизиращ магическата сила на първия ден. Според него, който пръв прекрачи прага на дома, определя каква ще бъде идната година. И за да не оставят благополучието в ръцете на случаен човек, дедите ни избирали "полазника" предварително, като предходния ден му отивали на гости с бъклица вино, за да го поканят, тъй като били убедени, че именно той ще донесе сполука на цялото домочадие.

Според традицията на самия празник, още преди изгрев слънце, огнището трябва да е запалено, а гозбата да ври. Полазникът не влиза в дома с празни ръце, а носи наръч от съчки. С най-голямата пръчка разравя огнището, за да пръснат искри. През това време благославя дома и неговите стопани с думите: "Колкото искри има в тази къща, толкова пилета и берекет да има".

огън, камина

В разградския и русенския край се спазва един особено интересен обичай, наречен "вардене на квас". В него участват единствено моми и жени, които се събират вечерта срещу Игнажден. Две от момите замесват тесто, като едната трябва да е първо, а другата последно дете на родителите си. Към тестото се добавят различни магически билки и се омесва с гръб към нощвите (дървени съдове за замесване на тесто). Счита се, че загърбването символизира неизвестността, която носи новата година. След като е готово, без да го гледат, момите го поставят в един от ъглите на стаята и край него цяла нощ будува омъжена жена, за да го пази. Останалите в къщата извиват кръшни хора.

Обичаят се повтаря през 12-те нощи до настъпването на Нова година, като се сменя единствено дома, в който се случва. С особено внимание се изпълнява през три от вечерите - срещу Игнажден, срещу Коледа и срещу Нова година. В последната нощ жените и момите, участвали в него, разделят тестото помежду си и го пазят за лек и магии.

В деня на празника в Родопите неомъжените девойки извършват гадания за женитба. Те пълнят котле с вода и докато го носят към дома си, не отронват нито дума. След като се приберат, момите пускат пръстените си в "мълчаната вода" и покриват котлето с червено було, след което го оставят да пренощува "на звездите" под трендафил. Когато се съмне, вадят пръстените от водата и започват да наричат за кой ерген ще се омъжат, надявайки се чрез магическото слово да сбъднат мечтите си за щастлив семеен живот.

На Игнажден стопанинът на дома отива в гората, за да избере бъдника, който на Бъдни вечер ще гори в семейното огнище. Той задължително трябва да е от дъбово или крушово дърво.

Стопанката на къщата замесва колаци и прави кръст от тесто, за да предпази дома от бъдещи злини, тъй като се вярвало, че промеждутъкът от този ден до Нова година е белязан от Мръсните дни.

На празничната трапеза присъстват единствено постни ястия, сушени плодове, туршии и зеленчуци. Според народните поверия на този ден не се дава нищо назаем, за да останат изобилието и плодородието в дома.

Комините се почистват от натрупалите се сажди още преди да изгрее слънцето, след което саждите се изхвърлят на кръстопът или в двора на къщата, за да няма бълхи през лятото.

На Игнажден жените не трябва да работят, особено тези, на които им предстои раждане. Ергените поставят ечемик под възглавницата си и която мома им се присъни, за нея ще се оженят.

Игнажден се празнува като част от предстоящата Коледа и представлява своеобразна подготовка за нейното празнуване. Поради тази причина именно на този ден се събират коледарите, които отиват на гости в своя "станеник" с бъклица вино, за да го поканят да води дружината им, да разпредели ролите помежду им и да започнат да учат коледарските песни за наближаващия празник.

Имен ден празнуват:

На Игнажден имен ден празнуват: Игнат, Игнатий, Иго, Игната, Игнасия, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Искра, Искрен.

Снимки: flickr.com

Още по темата:
  • Традиции и обичаи на Гергьовден Традиции и обичаи на Гергьовден
  • На 21 май почитаме Св. Константин и Елена - традиции и обичаи На 21 май почитаме Св. Константин и Елена - традиции и обичаи
  • Символика на годежа Символика на годежа
  • Петровден — традиции и обичаи Петровден — традиции и обичаи
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
17.95лв.

БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС

КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
17.95лв.

КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС

МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
13.00лв.

МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА

СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
12.00лв.

СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА

НЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
14.90лв.

НЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА

СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
19.95лв.

СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към Игнажден - традиции и обичаи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Игнажден - традиции и обичаи
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 02:10
    Коментирайте "Игнажден - традиции и обичаи"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Аз и моето семейство
  • Семейни ритуали и традиции
  • Традиции и обичаи на Гергьовден
  • На 21 май почитаме Св. Константин и Елена - традиции и обичаи
  • Символика на годежа
  • Петровден — традиции и обичаи
  • Илинден — поверия и обичаи
  • Традиции и обичаи на Тодоровден
  • Цветница - традиции и обичаи
  • Прощъпулник - традиции и обичаи
  • Български традиции и обичаи на Благовещение
  • Децата са уверение от Бог, че светът трябва да продължи: Честит Ден на детето!
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Lifestyle: Как да се предпазя от полово предавани болести?

преди 3081 дни, 9 часа и 16 мин.

Bronnley - английско качество с традиции

преди 4826 дни, 8 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 14 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 5 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 5 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 5 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival