Васильовден - традиции и обичаи
През първия ден от новата година, Васильовден, църквата почита паметта на Свети Василий Велики. На 1 януари се отбелязва и празникът Обрезание Господне, който ни припомня за обрязването на младенеца на осмия ден от неговото раждане.
Свети Василий Велики реализира на практика Христовия закон за силата на любовта и прошката, и е основоположник на християнската благотворителност. Той е велик философ, мислител и писател, наречен Великий още приживе. Притежавал е дарбата да пророкува, което му е позволило да предвиди дори деня на собствената си смърт.
По народному Васильовден се нарича още Сурваки. Името е свързано с обичая сурвакане, при който децата по традиция обикалят къщите на близките си и с дрянови сурвачки наричат за здраве и берекет:
"Сурва, сурва година,
червена ябълка в градина,
едър клас на нива,
голям грозд на лоза,
жълт мамул на леса,
пълна къща с деца!
Живо-здраво догодина,
догодина, до амина!"
С тези пожелания те прогонват злите сили, които вилнеят по време на "мръсните дни", от къщата на стопаните и предпазват хората от тях. Домакините в знак на благодарност даряват сурвакарите с дребни пари, лакомства, кравайчета и сушени плодове.
Трапезата на Васильовден е блажна и богата. На нея присъстват свинска пача и петел или пуйка. Стопанката на къщата приготвя баница или пита с дрянови късмети. На масата задължително трябва да има орехи, жито, мед и ошав. Трапезата се прикадява с тамян, с цел да се прогонят злите духове.
Счита се, че този ден е най-подходящ за предсказване на бъдещето. И в миналото, а и в днешно време, на него са се извършвали някои гадания:
- Момите и ергените поставят под възглавницата си първия залък от баницата или питата с късмети – този, когото сънуват, ще е бъдещият им съпруг или съпруга.
- Всеки си избира орех от трапезата, който се чупи, за да предвещае каква ще е новата година за човека. Ако ядката е голяма и здрава, здраво ще е и семейството.
- В някои части на България на масата присъства и кромид, който също е прикаден с тамян. Той се нарязва на дванадесет колелца, колкото са месеците в годината, като всяко едно от тях се поръсва със сол. На следващата сутрин се гадае какъв ще е съответният месец – ако солта се е стопила, значи ще е дъждовен и обратно –ако не е, месецът ще е ясен и сух.
- Около огъня се извършват гадания и за предстоящи сполуки през Новата година. Човекът, чиято пъпка от дряна пукне и отскочи най-високо, ще е здрав през цялата година.
- Ако някой кихне на Васильовден, на него се нарича първото домашно животно, което се роди напролет, тъй като това се счита за добър знак.
- Гадае се и по листа от бръшлян, които предварително са белязани с конец и потопени във вода. Те се оставят да пренощуват под стряхата, а на сутринта се предрича спрямо това дали листото е свежо, или е повехнало.
- Жените потопяват дрян във вода, с която измиват косите си, за да бъдат здрави и лъскави през цялата година.
На Васильвден празнуват: Васил, Василка, Веселин, Веселина, Весела, както и производни на тези имена.
снимки: личен архив
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовНЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Никулден - традиции и обичаи
- Прощъпулник - традиции и обичаи
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Игнажден - традиции и обичаи
- Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
- Български традиции, обреди и обичаи - зимни празници
- Символика на годежа
- Андреевден – поверия и обичаи
- Стефановден - традиции и обичаи
- Традиции и обичаи на Гергьовден
Коментари към Васильовден - традиции и обичаи