Символика на годежа
Сигурно си спомняте фразата от една телевизионна реклама, която гласеше: "Традициите не са това, което бяха"... Вярно, нещата доста са се променили, но все пак традициите са фолклорно богатство, което трябва да почитаме и уважаваме. Те са се предавали от поколение на поколение, за да се запазят и до днес, а в някои части на България се изпълняват с абсолютна точност.
Необходимо ли е да правим годеж преди сватбата? Каква символика носи той и сближава ли семействата, още преди да са се сродили? На тези въпроси може да се отговори по много и различни начини, но се надяваме, че след като прочетете написаното по-долу, вече ще гледате по-позитивно на българските традиции и обичаи.
По традиция годежът се провежда в дома на бъдещата булка. Семейството се подготвя с богата трапеза, за да е богат животът на младото семейство. Около трапезата се събират най-близките роднини и приятели, като техният брой не трябва да надхвърля броя на гостите в самия ден на сватбеното тържество. Сватовете идват, носейки погача, украсена със здравец, червено вино, букет за майката на булката и дарове за бъдещата невеста.
Даровете
Първата наздравица се вдига от бащата на момичето, с която той благославя младите. Зетят поднася годежен пръстен на своята избраница и също вдига тост, за да благодари за получената благословия и за това, че тя е приела да стане негова жена. Майката на момичето дарява бъдещия си зет, като даровете могат да се уговорят предварително, за да са практични и да са в полза на младото семейство.
Следва разчупване на погачата над главите на годениците от техните бащи. Ритуалът в дома на момичето приключва и сватовете я отвеждат със себе си в бъдещия й дом. На излизане от вкъщи, девойката рита менче с вода, за да им върви по вода, а бъдещият зет целува ръката на баща й, за да му благодари за прекрасната невеста.
Посрещането на невестата в новия й дом
В дома на момчето свекървата и свекърът посрещат бъдещата си снаха с питка и мед, като захранват първо нея и след това сина си, за да им е сладък животът. Момичето намазва с мед четирите страни на външната врата под формата на кръст, след което рита друго менче с вода, но този път навътре към дома. Младите влизат в дома, вървейки по бяло платно, което е посипано със здравец, розови листенца и парички.
Свекървата също е приготвила трапеза, на която освен младите, сядат и близки на момичето, които са дошли, за да видят в какъв дом отива и как ще я посрещнат. Майката на момчето също дарява момичето, най-често с принадлежности за дома и след като се почерпят, годежът приключва.
На годежа се уговаря датата на сватбеното тържество и се разпределят разходите. По традиция сватбата трябва да се състои след 6 месеца до 1 година. Независимо дали ще спазите всички обичаи и български традиции, характерни за вашия край, годежът носи своята символика и ще ви зареди с много положителни емоции, които ще стоплят сърцето ви всеки път, щом си спомните за него.
Снимка: flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовНЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Никулден - традиции и обичаи
- Прощъпулник - традиции и обичаи
- Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Игнажден - традиции и обичаи
- Български традиции, обреди и обичаи - зимни празници
- Андреевден – поверия и обичаи
- Вяра, Надежда, Любов и Света София - традиции и обичаи
- Традиции и обичаи на Тодоровден
- Петровден — традиции и обичаи
Коментари към Символика на годежа