Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
Качеството на въздуха, който дишаме, е гореща тема, но вниманието обикновено е насочено към въздуха навън, а не този в дома ни, в училищата и на работното място. Той може да съдържа алергени като прах, полени, люспички от кожата на домашните ни любимци, бактерии, вируси и други частици, отделяни при използването на козметични и почистващи продукти. Много от тях предизвикват дразнене и могат да задълбочат симптомите при алергия или астма.
С помощта на уред за пречистване на въздуха е възможно поне част от изброените алергени да бъдат унищожени. Знаем ли обаче какви са разликите между пречиствател и йонизатор?
Пречиствателите улавят замърсителите, токсините и алергените във въздуха чрез вентилатор и филтър. Те са наистина много ефективни и се справят доста добре не само с фините частици като тези от кожата на домашния любимец и още по-фините вирусни молекули, но и с по-големи частици като полен и прах.
Йонизаторите на въздух имат сходна задача, но я изпълняват по различен начин. Те образуват отрицателни йони, които се закрепват за положително заредените алергени и ги принуждават да полепнат по различните повърхности.
Разлики между пречиствател и йонизатор за въздух
Както стана ясно, по своята същност и двата уреда изпълняват една и съща функция – пречистват въздуха, като премахват алергените и замърсителите. Те могат да улавят микроскопични частици, хиляди пъти по-малки от милиметъра. Разликата се състои в принципа им на работа.
Как функционира пречиствателят за въздух?
Пречиствателите се състоят от един или повече филтри. Те имат вграден вентилатор, който направлява въздушната струя и я отвежда над филтъра. След това частиците се улавят от множеството му слоеве, а когато целият процес приключи, чистият въздух отново се връща в помещението. По данни на Американската агенция за опазване на околната среда (EPA) уредите с HEPA филтри премахват минимум 99,97% от частиците във въздуха, които са с размер от 0,3 микрона – прах, полен, плесени и бактерии.
Как функционира йонизаторът за въздух?
Йонизаторите за въздух използват химичните свойства на йоните, за да премахнат вредните частици и микробите. Чрез електричество те образуват отрицателни йони и ги освобождават във въздуха в затвореното помещение. Йоните се свързват с положително заредените частици в една по-голяма частица, която вече е достатъчно тежка, за да падне на земята.
Самите отрицателни йони спират растежа на вирусите, докато озонът, образувал се при взаимодействието между йоните и замърсителите, има свойството да убива бактерии, гъби и плесени. Експертите от Агенцията за опазване на околната среда предупреждават, че този тип уреди са ефективни при премахване на по-малките частици като тези от тютюневия дим и смога, чийто размер е между 0,01 и 0,1 µm/микрона. За съжаление, не се справят толкова добре с по-едрите като тези от прах и полени.
Разлики в технологията на работа
Технологията, която използват двата типа уреди, е различна. Пречиствателите използват циркулация, за да уловят мръсните частици, а йонизаторите увеличават размера и съответно теглото им, за да паднат на земята, което означава, че след това те все пак трябва да бъдат почистени. По време на самото им почистване част от тях могат отново да се раздвижат и да попаднат във въздушния поток.
Също така пречиствателите улавят по-широк диапазон от частици с различен размер – алергени като прах и полени, както и по-малките бактерии и вируси. Според експертите те са по-добро решение за домове, в които има хора с алергия към домашни любимци, сенна хрема и астма.
Тъй като йонизаторите не могат да пречистят въздуха от по-големите замърсяващи частици, те не са подходящи за хората с алергии или астма. Разбира се, това не означава, че не биха повишили качеството на въздуха в жилището. Ако страдате от алергия, би било разумно първо да проучите на какво се дължи тя и тогава да заложите на йонизатор.
Отрицателните йони повлияват много добре на психичното ни здраве, продуктивността и тонуса ни като цяло. Йонизаторите имат положителен ефект и върху хората, които страдат от сезонно афективно разстройство.
Ефекти от озона, произвеждан от йонизатора
Важно уточнение, което трябва да направим е, че йонизаторите произвеждат косвено озон – три кислородни молекули се свързват чрез взаимодействие на отрицателните им йони с други частици. Всеизвестно е, че озонът предизвиква дразнене в белите дробове, а в някои случаи йонизаторите го произвеждат в количество, което надвишава многократно безопасните за човешкото здраве нива. Газът може да влоши състоянието на хора с респираторни проблеми като астма например.
Преди да изберете йонизатора, е добре да претеглите плюсовете и минусите – степен на пречистване на въздуха срещу потенциалния негативен ефект на озона върху здравето ви.
Краткосрочни последици от вдишването на озон
Специалистите от Американската агенция по опазване на околната среда припомнят, че в краткосрочен план вдишването на малки количества от газа може да предизвика дразнене в гърлото, болки в гърдите, кашлица, недостиг на въздух или затруднено дишане.
Дългосрочни последици от вдишването на озон
Дългосрочните последици са влошаване състоянието при астматици, потискане на белодробната функция и възпаление на белите дробове.
Пречиствател или йонизатор – кое е по-добро за вас?
Отговорът е много кратък – зависи от какво се нуждаете. Пречиствателите премахват ефективно полен, люспички от кожата на домашните любимци и други, така че са подходящи за хората с алергии и астма.
Степента на ефективност на пречиствателите се определя от типа на уреда и неговия филтър. HEPA филтрите представляват гъста мрежа от миниатюрни влакна от фибростъкло, които са по-тънки от човешки косъм. Те могат да пречистят въздуха от частици с размер под 0.3µm/микрона като акарите.
Йонизаторите от своя страна са по-функционални, когато става въпрос за премахването на по-малки молекули като бактерии и вируси, което ги прави не особено подходящи за хората с алергии или астма. Освен това те не ти премахват напълно, а само създават условия да залепнат за дадена повърхност. Единственият начин да се отървете от замърсителите в този случай е като чистите постоянно, при това всички повърхности.
Air purifiers vs ionizers: What's the difference?: https://www.livescience.com/air-purifiers-vs-ionizers
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!АКВАФОР ПРЕСТИЖ СИНЯ КАНА ЗА ФИЛТРИРАНЕ НА ВОДА 2.8 л
LAICA КАНА ЗА ФИЛТРИРАНЕ НА ВОДА CARMEN WHITE-BLUE AVIO J35EB
АКВАФОР КОМПАКТ ЗЕЛЕНА КАНА ЗА ФИЛТРИРАНЕ НА ВОДА 2.4 литра
LAICA ФИЛТРИРАЩА КАНА СТРИЙМ ЛАЙН 2.3 л - БЯЛА J31AF
УРЕД ЗА ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ВЪЗДУХ TALISMAN
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- За дома и градината
- Използвайте лесен метод за дестилиране на вода
- Децата поемат по-мръсен въздух в автомобила, отколкото навън
- Фини прахови частици от въздуха проникват в ембриона още през първия триместър от бременността
- Мръсният въздух е по-опасен от кокаина
- Замърсяването на въздуха е най-голямата световна заплаха за човешкото здраве
- Прави ли мръсният въздух още по-опасен коронавируса
- Мръсният въздух – сериозна предпоставка за бъбречни заболявания
- Преминаването към камиони с нулеви емисии може да спаси хиляди животи
- Замърсеният въздух допрсинася за смъртността на хората повече от пътните инциденти
- Съществува връзка между замърсения въздух и риска от преждевременно раждане при втора бременност
Коментари към Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух