На 12 януари почитаме паметта на света великомъченица Татяна Римска
На 12 януари (по стар стил на 25 януари) си припомняме житието на света великомъченица Татяна Римска, една от малкото светици, почитани както от Православната, така и от Католическата църква. Живяла е в Римската империя по времето на император Александър Север от династията на Северите, чието управление бързо се превръща в провал заради нерешителността, слабохарактерността и ексцентричността му. Именно с неговата смърт през 235 година приключва и династията на Северите, което от своя страна поставя начало на труден период на анархия, известен още и като Епохата на войнишките императори.
Легендата за великомъченица Татяна Римска
Света Татяна е родена в знатно римско семейство, криещо вярата си в християнството. Тя е дъщеря на един от най-уважаваните и известни префекти. Възпитавана е в християнската вяра още от ранните си детски години. Когато навършва пълнолетие, Татяна дава обед за целомъдрие и се отказва завинаги от светските удоволствия. В периода, в който тя избира пътя на вярата и става дяконеса, на римския трон се възкачва 16-годишният Александър Север, станал известен със своите еклектични убеждения и ексцентричност.
За нещастие, една от първите негови жертви се оказва Татяна. Независимо от знатното й потекло и младата й възраст, той я подлага на изпитание – заповядва й да направи жертвоприношение в храма на Аполон. Тя отказва да се подчини, тъй като заповедта му била в абсолютен противовес с християнските правила. Тя също така отказва и да се отрече от вярата си.
Вместо да се подчини на императора, тя пада на колене и започва да се моли. Молитвата й била толкова силна, че статуята на Аполон пада на земята и се чупи на хиляди парчета. Това силно разгневява римския император. Той веднага издава заповед младата жена да бъде изтезавана жестоко.
Непоклатимата вяра на Татяна
Мъченията, на които е подложена Татяна, не разколебават вярата й, напротив – тя продължавала да се моли за своите мъчители – да прогледнат и да повярват в Христос. Въпреки тежкото състояние, в което я оставят ден след ден, войниците всеки път с учудване я откривали здрава и несъкрушима. Този факт ги разтърсил и те паднали на колене пред нея, за да се разкаят за стореното.
Това още повече разгневява Александър Север. Той посича войниците, а Татяна хвърля на освирепели лъвове. Но за изненада на императора дивите животни дори не докосват момичето, а лягат кротко в краката му. Обвзет от страх тази гледка да не стигне до очите и на други езичници, императорът заповядва Татяна незабавно да бъде обезглавена. Същата съдба отрежда и на бащата на мъченицата...
Поради жестоките мъчения, на които е подложена Татяна, тя е канонизирана от църквата като великомъченица.
- В Русия на 12 януари се отбелязва празникът на студентите, тъй като света великомъченица Татяна Римска се счита за тяхна покровителка.
>>> През месец януари Православната църква почита и паметта на Атанасий Велики
- На 12 януари имен ден празнуват Татяна, Таня, Танка и Таньо.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовНЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Никулден - традиции и обичаи
- Прощъпулник - традиции и обичаи
- Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Игнажден - традиции и обичаи
- Български традиции, обреди и обичаи - зимни празници
- Символика на годежа
- Андреевден – поверия и обичаи
- Вяра, Надежда, Любов и Света София - традиции и обичаи
- Традиции и обичаи на Тодоровден
Коментари към На 12 януари почитаме паметта на света великомъченица Татяна Римска