Шест опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да бъдат нащрек

След като новата учебна година вече е в ход, учениците и студентите би трябвало отново да са се потопили дълбоко в дебрите на науката и познанието. Не само те обаче имат много да учат както за училището, така и за живота (ако ни позволите да перифразираме латинската сентенция non scholae sed vitae discimus). Техните родители трябва да знаят, че винаги са една крачка назад спрямо децата си и ако искат да ги предпазят от самите тях в опитите им да бъдат интересни, да се вписват в картината и да изпробват на собствен гръб всичко, което човечеството отдавна е проверило и отхвърлило, ще трябва да са "в час" с всичко, което ги вълнува и което е модерно сред представителите на новото поколение. И ако преди 20 години младите хора обменяха информация в някакъв сравнително тесен кръг от съученици и приятелите от квартала, сега тийнейджърите имат на разположение социалните мрежи и моментален, неограничен достъп до всичко, с което новото поколение експериментира, колкото от любопитство, толкова и за да се превърна в следващата YouTube сензация.
Вероятно всеки ще си спомни за поне една щуротия или откровено рисково начинание, в което е участвал в училищните години, защото "всички го правят". Днес ситуацията не е много по-различна, освен вече споменатата по-горе крайна цел – не просто да ти излезе име на достатъчно "луд", "готин" и прочее неспазващ правилата "герой", а да покажеш подвига си на целия свят, като го заснемеш с камера и публикуваш в социалните мрежи. Ето как нещо, което вчера се е случило в двора на някоя американска, японска или френска гимназия, утре може да намери последователи на Стария или на кой да е друг континент. А сред тези, които се увличат по поредния опасен "тренд", може да е и вашето дете, независимо от възпитанието, което получава вкъщи, независимо от съветите, които му давате, независимо от успеха му в училище, независимо от средата, в която се движи през повечето време. Никога не бива да подценявате и омаловажавате спонтанността и импулсивността, с която тийнейджърите, не на последно място и под въздействието на хормоналната експлозия в организма им, откликват на всевъзможни идеи и предизвикателства.
Тази статия има за цел да информира колкото се може повече деца и родители за едни от най-опасните моди през последните няколко години, които може и да не са взели толкова жертви, колкото употребата на алкохол или наркотици, но крият твърде голям риск за здравето на човека, дръзнал да ги изпита върху себе си.
Огненото предизвикателство
Едно уточнение – повечето от тези актуални моди са наречени Challenge (предизвикателство), което кара децата, към които бива отправено по един или друг начин, да се чувстват задължени да откликнат, за да не бъдат наречени "страхливци" и изолирани от съучениците си. Или в най-лошия случай – да им бъде оказван кибертормоз чрез заплашителни и подигравателни sms-и и заплахи за публично дискредитиране в социалните мрежи.
Докато в цял свят вниманието бе насочено към Предизвикателството с ледената кофа (Ice Bucket Challenge) и благородната му кауза (събирането на средства за фондациите, подкрепящи проучването и лечението на болестта амиотрофична латерална склероза), хиляди младежи се подложиха на Огненото предизвикателство, което не само няма подобна цел, а превръща в жертви участниците в него.
Както подсказва името му, при това предизвикателство човек се запалва, като най-напред се залива с леснозапалима течност, а след това драсва клечката, така че да я възпламени. По план пламъците трябва да бъдат изгасени веднага, преди да се е стигнало до сериозни изгаряния на кожата, като междувременно всичко се снима с камера, за да бъде споделено видеото, на което се вижда как нечий син или дъщеря крещи от болка, докато гори като жива факла, във Facebook, YouTube и Twitter. Това предизвикателство няма за цел да отнема животи, но може да стане причина за фатален изход, а случаите на тежки наранявания са твърде много, за да се неглижира с презумпцията, че е само временна мода.
И дори да сте убедени, че децата ви няма да се замесят в нещо подобно, обърнете внимание на това какво споделят с приятелите си и ги посъветвайте настойчиво да не популяризират подобни видеоклипове, за да се спре разпространението им и цялата инициатива да се прекрати преди нещата да са излезли от контрол.
Spice, или така наречената синтетична ганджа
Независимо, че си мислите друго, учениците могат да се сдобият с марихуана и синтетични наркотици почти толкова лесно, колкото с алкохол и цигари. За щастие, не всички искат да опитат, защото родителите им са успели да им внушат опасността от употребата им, или защото се страхуват, или просто защото са станали достатъчно разумни и знаят, че не е необходимо да се опитал всичко. Как ли обаче биха реагирали, ако някой им предложи да опитат "алтернатива" на марихуаната, направена от билкова смес? Най-известна с името Spice (подправка), тази алтернатива е наричана по много други начини, сред които Scooby snacks и K2, а листната маса, наподобяваща окосена трева, действително представлява смес от билки, с малката подробности, че тази билкова смес е напоена в някакъв вид "дизайнерска дрога" – психоактивна субстанция от химикали, създадена в тайни (нелегални) лаборатории в Китай, Източна Европа или Америка.
През последните години в САЩ отчитат бум в посещенията на спешните центрове от деца, които са се почувствали зле след употребата на Spice, тъй като уж безобидната алтернатива на ганджата, представяна като по-безвредна, понеже активната й съставка не е канабис, всъщност е много по-опасна. Едно американско семейство изгуби 19-годишния си син след употребата на Spice и то само на една единична доза. Ето защо ако чуете, че детето ви говори за Spice или за Скуби снакс, имайте едно наум, че вероятно единственото нещо, което предстои да бъде сготвено, е мозъкът на вашия тийнейджър.
An OC teen is speaking out after taking part in the dangerous #firechallenge trend. Watch Today in LA for h... https://t.co/aPDO3Redy1
— NBC Los Angeles (@NBCLA) August 5, 2014
Dirty Sprite
Още едно подвеждащо име на субстанция, чиято употреба може да доведе най-малкото до наркотизирането на човека, в чийто организъм попада. Защо Sprite? Ами защото популярната газирана напитка е основната съставка на този коктейл. А защо Dirty? Защото спрайтът не е чист и под това нямаме предвид замърсяването му с пръст, да речем, а съчетаването му с още две съставки. Първата – бонбони (най-често твърди бонбони за смучене с плодов, сладко-кисел вкус), не дава повод за притеснение. Но какво ще кажете за втората – сироп за кашлица, съдържащ кодеин (метилморфин или най-просто казано наркотичен опиат, чиято системна употреба води до пристрастяване), какъвто, съгласно закона, може да бъде закупен от аптеките само срещу рецепта. Това обаче не бива да ви успокоява – продажбата на алкохол и цигари на непълнолетни лица е забранена, и те все пак намират начин да заобиколят ограниченията. Повод за притеснение дава и фактът, че въпреки усилията за премахването на подобни клипове от мрежата, със сигурност ще намерите поне един работещ резултат при търсене на Dirty Sprite в YouTube, от който всеки може да научи и види нагледно как се приготвя този коктейл. И който го убеждава колко "яко" ще се почувства, когато го опита.
Експертите съветват родителите да се отнасят с повишено внимание към всички лекарства, които съхраняват у дома (включително тези, които са им предписани от лекар и продадени срещу рецепта), като се препоръчва те да бъдат държани под ключ, а тези, чийто срок е изтекъл, да бъдат изхвърляни. Въпреки че в момента не са на мода, като алтернативи на Dirty Sprite са известни и т.нар. Skittles и Pharm парти трендове, които подтикват младежите да крадат всякакви лекарства от аптечките на родителите си и да ги приемат във всевъзможни комбинации.
Според родителските асоциации в САЩ, борещи се конкретно с употребата на медикаменти и наркотици от подрастващите, ако родителите положат усилия, за да запознаят децата си с рисковете от приема на какви да е лекарства без рецепта и не според дозировката, вероятността те да посегнат към аптечката им и да експериментират с даден медикамент намалява наполовина.
Предизвикателството с презерватива
От изброените по-горе действия condom challenge вероятно е най-безвредното от гледна точка на човешкото здраве, но пък е красноречива илюстрация на отблъскващите практики, които с такава скорост и лекота намират разпространение сред тийнейджърите по непонятни за зрелия човек причини.
Както става ясно от името му, при това предизвикателство се използва презерватив, но не като средство за предпазване от полово предавани болести или контрацепция, а за меко казано нелицеприятна и компрометираща доброто възпитание и естетичните възгледи процедура по "смъркане" на латексов кондом. Целта е целият презерватив да бъде изсмъркан през носа и изваден (изкашлян) през гърлото, като цялото начинание бъде заснето с камера и разпространено в YouTube. Предвид мястото, от което минава презервативът, и техниката по прокарването му, е ясно, че задавянето не само не е изключено, а почти неминуемо ще се случи на даден етап, съпътствано от позиви за повръщане.
Ето защо когато сметнете, че е дошло времето да обсъдите с вашите тийнейджъри (или прогимназисти) въпросите, касаещи половия живот и хигиенните им навици, е добре да натъртите върху факта, че материалите, използвани за бариерна контрацепция, имат единствено и само такова предназначение и не би трябвало с тях да се правят каквито и да било експерименти, включително описаното по-горе предизвикателство.
Насилие над животно
Уви, в този случай жертвата не е извършителят, а животно, което бива изтезавано, без да е застрашило по какъвто и да било начин живота на човека, който го малтретира. За съжаление подобни случаи вече бяха регистрирани и у нас, като най-често жертви на тази нехуманна демонстрация на сила и "превъзходство" стават бездомни кучета и котки. Всъщност това не е някаква нова практика – далеч преди ерата на Интернет във всеки квартал имаше поне неколцина хулигани, които показваха "мъжество" и "мускули" като хванат и убият животно, което след това провесват от някое дърво, за да може да бъде видян подвигът им от всички в квартала.
Затова независимо от това дали имате домашен любимец и какво е отношението ви към животните, бъдете добър родител, и обяснете на децата си, че да нараняват животни е също толкова лошо, неморално и осъдително, колкото и да нараняват хора.
И на последно, но не по значение място, поставяме ширещата се практика не само сред тийнейджърите, но и сред по-малките деца, да се взират в екрана на дадено мобилно устройство, докато вървят по улицата или шофират, ако вече са взели книжка и им е предоставен лек автомобил. Според скорошно проучване, осъществено по поръчка на Университета в Алабама към Висшето училище за обществено здраве, 25% от тийнейджърите проверяват или изпращат съобщение през смартфона си всеки път, когато шофират, а 20% участват в размяна на поредица от съобщения (чат), без да отбиват встрани.
От години в медиите и интернет се провеждат масирани кампании, алармиращи хората и в частност тийнейджърите за рисковете, които поемат, когато използват мобилното си устройство на улицата – било то по време на шофиране, или като пешеходци. И въпреки това броят на жертвите на произшествия, които са се случили именно по тази причина, продължава да нараства с всяка изминала година (и особено във възрастовата група 16-19). Истината е, че в много случаи родителите подценяват до каква степен са ролеви модели на децата си. Ако си позволявате да говорите редовно по телефона или да четете съобщения, докато кракът ви е на газта, или пък се разсейвате с MP3 плеъра си, или пък не спазвате маркировката и сигнализацията за пресичане, много вероятно е децата ви също да не държат на тези неща и да се абстрахират от посланията, отправени към тях.
"Може да почака", заявява американската звезда, бивш тийн идол на Disney Channel Деми Ловато в кампанията на AT&T, надявайки се да повлияе върху тийновете, които може и да имат превъзходни личностни качества, но като цяло страдат от липсата на едно от най-важните – търпение! Въпреки че животът е пред тях, децата искат всичко да се случва тук, сега, на мига, без да се налага да чакат и отлагат каквото и да било.
Говорете с децата си. Покажете им, че разбирате поривите им, защото и вие сте били на тази възраст и сте били бомбардирани от какви ли не авантюристични идеи и предизвикателства. И сте искали да бъдете харесвани и да будите респект у съучениците си, като се докажете и с други постижения, не само с оценките в бележника си…
Но дайте всичко от себе си, да им вмените, че човек трябва да спазва определени граници, че трябва да се научи на самоконтрол, че не бива с такава лекота да се поддава на чужди внушения и вмешателства и най-важното – че винаги е най-добре първо да обсъдят идеите и въпросите, които ги вълнуват, с най-близките си хора – родителите им. Защото те са техни приятели, а не просто хората, които осигуряват прехраната и облеклото им и които се явяват препятствие пред най-смелите им начинания, придаващи тръпка на "скучния" живот, който водят в училище.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РИМСКА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
СИЙСТАРС ИЗМИВАЩ ГЕЛ АНТИ АКНЕ ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ 125 мл
ЕЖЕДНЕВНИ ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ БЕЛЛА ФОР ТИЙНС СЕНЗИТИВ *20
НАРЪЧНИК ЗА ПОЧТИ ВСИЧКО ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ (МОМЧЕТА) - ШАРИ КУМС - ХЕРМЕС
НовСКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ПАНТАЛОНЪТ МИ Е ОБСЕБЕН ОТ ДУХОВЕ - книга 2 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
СИЙСТАРС МИНЕРАЛИЗИРАЩ ГЕЛ АНТИ АКНЕ ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ 125 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Разширете тесните си обувки по 6 доказани метода
- Как се пере пухено яке в пералня?
- Емоционално пренебрегваните деца могат да бъдат по-добри родители
- 8 филма, които могат да формират идентичността на тийнейджъра ви
- Как да помогнем на дете в депресия
- Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия
- Крие ли опасности умъртвяването на зъб с арсен?
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Ранни симптоми на психичните заболявания
- Модните тенденции, които промениха света
Коментари към Шест опасни моди сред тийнейджърите, за които родителите трябва да бъдат нащрек