Специалисти алармират за опасна мода в социалните медии – варене на пиле в лекарства
Готвене на пиле в смес от ацетаминофен, декстрометорфан и доксиламин. Предозиране с антихистамини. Поглъщане на капсули перилен препарат. Въпреки че повечето от нас биха се ужасили от подобни опасни предложения, юношите и младите хора продължават да бъдат податливи на подобни предизвикателства в социалните медии, според Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA).
„Онлайн видеоклиповете на хора, злоупотребяващи с лекарства без рецепта, които предизвикват зрителите да направят същото са една от най-зловещите тенденции в социалните медии. Тези видео предизвикателства, които често са насочени към младежи и разчитат на натиск от връстници, могат значително да навредят и дори да причинят смърт.“, посочва FDA в предупреждение, отправено към младите хора.
Рецепта за опасност
Скорошно предизвикателство, публикувано в социалните медии, насърчава хората да сготвят пиле в смес от ацетаминофен, декстрометорфан и доксиламин и някои подобни продукти против кашлица и настинка, продавани без рецепта.
„Варенето на лекарство може да промени свойствата му.“, коментират от FDA. „Дори и пилето да не се консумира, вдишването на изпаренията на лекарството по време на готвене може да предизвика сериозни проблеми с белите дробове.“
Агенцията за контрол на храните и лекарствата съобщава за наличието и на друго опасно видео, наречено Benadryl Challenge, което подтиква към прием на големи дози от антихистамина дифенхидрамин, който води до халюцинации.
>>> Предизвикателството Момо - киберзаплаха за децата
Защо младежите са толкова податливи?
Според Американската академия по педиатрия (AAP) тийнейджърският мозък не е напълно развит. Всъщност префронталният кортекс, който участва в планирането, рационалното мислене и вземането на решения, продължава да се развива до средата на 20-те години. Това е и причината тийнейджърите и младите хора да са по-често импулсивни и склонни да действат, без да обмислят потенциалните последици.
„Децата не се замислят, че перилният препарат е отрова, която може да изгори гърлото и да увреди дихателните пътища, или че злоупотребата с лекарства, като дифенхидрамин, може да причини сериозни сърдечни проблеми, гърчове и кома.“, предупреждава AAP на уебсайта си. „Това, върху което се съсредоточават, са стотиците харесвания и коментари на видео на популярно дете от класа. Социалните медии възнаграждават скандалното поведение.“
Как родителите могат да предпазят децата си?
Като се има предвид огромното въздействие на социалните медии върху поведението на тийнейджърите, е нормално всеки родител да си задава въпроса как може да предпази децата си от участие в подобни предизвикателства.
Според Американската академия по педиатрия ключът е в добрата комуникация между родителите и децата. „Попитайте вашия тийнейджър и неговите приятели за предизвикателствата в социалните медии и ги обсъдете спокойно и без осъждане като същевременно ги насърчавате да обмислят всички потенциални негативни резултати.“
„Напомнете на децата си, че предозирането може да се случи както с лекарства, отпускани с рецепта, така и с такива без лекарско предписание.“, съветва Агенцията за контрол на храните и лекарствата. FDA също препоръчва лекарствата да се съхраняват на недостъпни места.
„Ако вашият тийнейджър не желае да говори за това, което е видял, го попитайте за приятелите му. Понякога децата са по-склонни да говорят за връстниците си, отколкото за себе си.“, отбелязва AAP.
Ако изглежда, че детето е приело много лекарства и халюцинира, не може да бъде събудено, имало е или получава припадък, има проблеми с дишането или проявява други признаци на злоупотреба с медикаменти, трябва да се потърси незабавно медицинска помощ, съветват от FDA.
- Don’t cook chicken in NyQuil: FDA warns about dangerous social media challenges: https://edition.cnn.com/2022/09/20/health/dangerous-social-media-challenges-wellness/index
- A Recipe for Danger: Social Media Challenges Involving Medicines: https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/recipe-danger-social-media-challenges-involving-medicines
- 12 фотографа се събират, за да създадат тези невероятно различни, но прекрасни фотографии
- Как да действаме в социалната медия по време на раздяла
- Как социалните медии влияят върху самочувствието на родителите
- Онлайн споделянето на информация за децата от техните родители може да има правни последици
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- Полезни предизвикателства за новата година, които ще улеснят живота ви
- Ново предизвикателство завладява лекарите по цял свят
- Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- 30-дневни предизвикателства: има ли полза от тях?
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
- Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това
- 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения
Коментари към Специалисти алармират за опасна мода в социалните медии – варене на пиле в лекарства