Как социалните медии влияят върху самочувствието на родителите

Сцена, на която майка на име Джен Флинт става свидетел, е причината Флинт да напише пост в социалните мрежи, в който разкрива истината зад „безупречните“ снимки на родителите в социалните медии и начина, по който те могат да разрушат самочувствието на всеки родител. Постът незабавно стана вирусен, а хиляди жени и мъже не спират да благодарят на Джен за искреността.
Ето какво има да каже една майка по темата:
Това може да се случи на всеки родител днес: виждаш перфектната семейна снимка в социалните медии и изведнъж изпитваш вина и срам, защото твоето ежедневие не изглежда толкова интересно, колкото на семейството от снимките.
„Един ден, докато бях на басейн, наблюдавах млада мама и нейната дъщеря, облечени в хубави и скъпи бански. Мамата, с перфектни къдрици, завързани в шал, прекара първите няколко минути на телефона, говорейки с приятел, докато дъщеря й я чакаше да влязат двете в басейна. Майката приключи телефонното обаждане, след което започна да нарежда детски играчки, слънцезащитни продукти на една кърпа. След като намери точния ъгъл и правилната светлина, тя взе телефона си, изкара дъщеря си от басейна, принуждавайки я да си направят селфи пред композицията, която сътворяваше няколко минути.
Часовете им прекарани на басейна минаха с молби от страна на малката, нейната майка да влезе във водата. Но, уви...
След няколко часа майката все пак стана от шезлонга, влезе в басейна с дъщеря си. Каза й: "Хайде сега да поплуваш само за малко." И пак снимка! Остатъкът от деня премина в разговори на жената с приятели, докато малката учтиво и многократно питаше: "Мамо, можеш ли да дойдеш с мен във водата, моля?". Детето бе пренебрегнато.
„Мамо, хайде да играеш с мен?", попита детето още четири пъти. Жената само я поглеждаше, но не откликваше на молбата й. След като жената приключи с разговорите, събра слънцезащитния крем, който остана неотворен, водните играчки, които никога не са докосвали водата, хвана дъщеря си за ръка и си тръгна от басейна.
В онзи момент седях там, наблюдавайки всичко това. Представих си позиционирането на снимките в личния й профил – филтрирани и публикувани в социалните медии с надпис от сорта: „Време за плуване с моето момиче!" #Makingmemories ".
Осъзнах, че в онзи момент някъде другаде на тази планета, една друга мама е у дома с децата си, къщата е разхвърляна и навсякъде има детски играчки, косата й е разрошена, а дрехите й са мръсни от повръщане или фъстъчено масло. Някъде там една майка е безкрайно уморена, защото е прекарала деня си в готвене, грижа, чистене и игра с децата си. Тя ще погледне тази снимка и ще се сравни с перфектната мама от басейна.
И дори и несъзнателно в нея ще се прокрадне следната мисъл: „Ти не си достатъчно добра. Не изглеждаш като дамата от басейна. Ти нямаш достатъчно пари, за да си купиш скъп бански и нямаш време да отидеш на басейн с децата си". Седейки у дома, тази жена ще повярва на всичко това, на тази измислена реалност.
Ще се почувства като провал.
Тя късно или никога ще осъзнае, че е много по-важно ценното, макар и малко време прекарано с нейните деца, вниманието, с което тя ще ги удостои, отколкото липсата на една „съвършена мама“ край басейна.
Това, което виждаме в социалните медии, невинаги ( в повечето случаи) не е реално. Понякога и всичко е въпрос на правилен ъгъл – редактирано и филтрирано изображение, което няма нищо общо с действителността.
Понякога виждаме абсолютно истински снимки на семейни ваканции, красиви къщи и перфектна коса, но това е само един момент. Това е най-добрият момент от цял ден, прекаран подобно на нашия. Работа, почистване и игра с децата.
Мами, не се сравнявайте. Вие сте невероятни и най-добрата част е, че сте истински! Вашата мръсна риза, разхвърляната ви къща и щастливите ви деца са истински ценното нещо в този свят и именно целият този хаос е доказателството, че правите нещата по правилния начин.
brightside.me
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Живеем във време, в което хората бъркат известността със самочувствие
- До какво води прекомерната употреба на психологически термини в социалните медии
- Без бутон "Харесвам" в социалните мрежи, ако искаме да бъдем психично здрави
- Свързана ли е оценката за красота с хоризонталното движение на пръста при разглеждане на снимки онлайн
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Модата на селфитата: какво казва за нас ъгълът, под който се снимаме
- Как хората използват социалните мрежи, когато се почувстват зле
- Защо интернет е пълен с гневни и злобни коментари
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
Коментари към Как социалните медии влияят върху самочувствието на родителите