Когато аутизмът срещна TikTok: Светът най-после има възможност да научи от първо лице какво е да живееш с аутизъм
В платформата TikTok има над 38 000 поста с хаштаг #Autism, които са събрали повече от 200 милиона гледания. Тя се превърна във важен канал за споделяне и изразяване на емоции сред младите хора, включително тези от тях, които са диагностицирани с аутизъм. Може би това е добро начало, защото разкрива на потребителите как живеят аутистите и през какви предизвикателства преминават ежедневно. Експертите обаче се питат дали това е достатъчно и дали не е по-добре да се помисли как биха могли да бъдат интегрирани в реалния живот, а не само в онлайн платформите.
Какво представлява аутизмът
Аутизмът не е болест, а нарушение в развитието, което засяга един от 70 човека. Спектърът от проявления е широк, а хората с аутизъм се сблъскват с най-различни предизвикателства.
Проучване от 2017 г. разкрива, че половината от аутистите и техните семейства се чувстват изолирани от околния свят. 40% от тях признават, че нямат желание да излизат от дома си, защото се страхуват от негативно отношение.
Представата за хората с разстройство от аутистичния спектър обикновено се формира въз основа на статии в медиите, новини и филми, което крие риск от погрешна интерпретация и затвърждаване на стигмата. Оказва се, че повечето проучвания, филми, книги и телевизионни програми, засягащи темата за аутизма, всъщност са дело на хора, които не са аутисти.
Проф. Сандра Джоунс от университета Australian Catholic University провежда анализ на новините в печатните издания в периода 1996 г. - 2005 г., от който става ясно, че те формират негативна представа за аутистите и ги обрисуват като опасни и неконтролируеми.
Аутизмът и TikTok
Платформата TikTok даде възможност на много хора с аутизъм да говорят за живота си и да разкажат за себе си по нестандартен начин. Някои потребители като Пейдж Лейли и Никол Париш имат над 2 милиона последователи.
Според експерти информационните канали са много ефективен инструмент за развенчаване на митовете, свързани с нарушението, и за споделяне на личен опит.
Какви ползи носят социални платформи като TikTok на аутистите
- свързват ги със себеподобни и намаляват чувството за самота и изолация;
- информират околните за някои не дотам известни аспекти на аутизма или особености в поведението, които обикновено се считат за неприемливи (повторяеми действия или необичайни движения/ звуци);
- служат като средство за комуникация и споделяне на интереси (#SpecialInterest);
- повишават осведомеността относно различните проявления на аутизма при момичетата (#AutisticGirl).
Като всяко друга социална медия обаче, и TikTok крие някои рискове, затова би било лекомислено да го посочваме като решение на проблема с изолацията на аутистите.
>>> Терапевт с аутизъм разказва: Не сме безчувствени, просто потискаме емоциите си
Негативни последици от използването на TikTok за хората с аутизъм
Най-сериозният риск е кибертормозът. Вероятно някои от вас помнят модата с видеата, в които хора се преструват на аутисти. В някои от клиповете потребители се движеха по необичаен начин, докато слушат музика, имитирайки типични за аутистите движения, с единствената цел да накарат зрителите да се смеят, а самите те да изглеждат забавни и духовити.
Също толкова обидни са и меме картинките, които едновременно омаловажават проблемите им и подценяват силните им страни. Със сигурност е унизително и тъжно да видиш, че някой използва твоята идентичност, особености и поведение като средство за забавление.
Форма на кибертормоз е и публикуването на видеа, в които са заснети хора с аутизъм, без тяхното знание и съгласие. Някои от тях показват как човек тормози аутист, в други е заснет „палав малчуган“ в търговски център, а трети са решили, че е забавно да направят клип на родител, който не може да успокои детето си аутист. За жалост, подобни видеа се разпространяват безпроблемно в социалните мрежи.
Всички гореизброени рискове биха могли да бъдат силно ограничени, ако платформата TikTok бе намерила адекватно решение на кибертормоза. Вместо това през 2019 г. стана ясно, че на модераторите е поставена задача да ограничат публикуването на съдържание от потребители, които „могат да станат жертва на тормоз заради техен физически недостатък или психично нарушение“. Тук попаднаха всички хора с „физически недостатък по лицето“, „с аутизъм“ и „със синдром на Даун“. Говорителят на TikTok тогава поясни, че „това е само „временна и набързо скалъпена мярка“ в отговор на „зачестяващите случаи на заплахи“.
Дали обаче най-доброто решение е да се заглушат гласовете на потенциалните жертви, вместо тези на агресорите?
Алгоритъм на TikTok
Алгоритъмът, който следва TikTok, е съобразен до голяма степен с индивидуалните предпочитания на потребителя. Приложението подбира видеоклипове, като се базира на: предишни интеракции, включително изгледани видеа, харесвания, любими постове, видео информация (хаштагове например) и настройки на профила.
С други думи, потребителят ще вижда в предлаганите публикации и клипове отражение на онова, в което самият той вярва и от което се интересува.
За хората с аутизъм социалната платформа може да изглежда като единственото място, на което да общуват истински и неподправено с околните. Уви, тази реалност всъщност е фалшива. Част от тях живеят с мисълта, че в TikTok срещат разбиране и съпричастност. Те забравят, че извън техния малък свят капсула, има и други хора, които също живеят в своите малки светове.
Ако наистина искаме да направим живота на аутистите по-лек и да променим нагласата на околните към тях, е много по-важно да дадем гласност на техните проблеми в реалния живот. Според проф. Джоунс аутистите трябва да участват по-често в предавания и филми, да пишат повече книги за преживяванията си от първо лице, както и да заемат ръководни постове.
TikTok is teaching the world about autism – but is it empowering autistic people or pigeonholing them?: https://theconversation.com/tiktok-is-teaching-the-world-about-autism-but-is-it-empowering-autistic-people-or-pigeonholing-them
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Симптоми на аутизъм
- Какво представлява невербалният аутизъм
- 10 признака на аутизъм
- Хранене при аутизъм
Коментари към Когато аутизмът срещна TikTok: Светът най-после има възможност да научи от първо лице какво е да живееш с аутизъм