Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл Аз и моето семейство Семейни ритуали и традиции Пет неща, които жените амиши не могат да правят

Пет неща, които жените амиши не могат да правят

от 11 дек 2017г., обновено на 20 юли 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
Пет неща, които жените амиши не могат да правят - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Общността на амишите живее далеч от обичайния светски шум, защото е посветена на изучаването на Библията, земеделието и обработката на собствена земя. Жените им носят рокли, които са покрити с престилки и характерни шапки. Мъжете и момчетата трябва да се обличат в костюми с тъмни цветове, защото вярват, че дрехите са начин да се разграничат от останалата част от света и да изразят своята ангажираност към вярата си. Амишите  живеят в друго време, не употребяват електричество, не плащат социални осигуровки, не обичат модерната медицина. Избягват доста от съвременните удобства, включително мобилни телефони, автомобили и застраховки. Хранят се предимно с това, което сами са отгледали. Затворената общност наброява 330 000 души, предимно живущи в САЩ, Канада, Боливия и Аржентина. Говорят стар немски диалект и упорито наричат американците "англичани". Те се считат за наследници на оригиналните мигранти от Германия и Швейцария, които са дошли в Америка през 17-18 век.

Жените амиши живеят много различно от другите жени по света. Те спазват традиционната роля на жената - да се грижи за семейството и дома. Ето някои любопитни характеристики, които ги отличават от жените в съвременния свят.

Не е позволено да се прегръщат

Жените амиши не могат да се прегръщат с партньорите си

Вероятно ще ви прозвучи шокиращо, но е вярно, че на жените не им е позволено да прегръщат партньорите си. Всъщност, те се насърчават да избягват физически контакт, преди сключването на брак, за да запазят девствеността си. Публичното демонстриране на привързаност е строго забранено за момичетата.

Съществува традиция, наречена "обединяване", при която момчето моли момичето да изкара нощта в къщата му, а в леглото трябва да бъдат напълно облечени. Между тях има дървена дъска, която ги разделя през цялата нощ. Това е така, защото вярват в опознаването на другия без сексуални желания. Амишите могат да правят секс, само след като се оженят.

Те не могат да останат бездетни

Жените амиши не могат да останат бездетни

Докато много от съвременните жени имат избор дали да родят деца или не, амишите нямат тази свобода. Длъжни са да имат много деца, които да помагат на семейството в традиционния бизнес. Според преброяването през 1980 г. при амишите се наблюдава два пъти по-висок процент деца, отколкото при останалите жени. С появяването си на бял свят детето вече има определена работа. Например малко момче се ражда и вече е представено като "малък дървар, който влиза в семейството на рибарите". За амишите е много важно да обуздаят децата си още от най-ранна възраст, така че да започнат да работят по полетата веднага, щом започнат да растат.

Не могат да използват интернет

Жените амиши не могат да използват интернет

О, да, това може да звучи наистина изненадващо за вас, но си представете, че нямате достъп до телефона си, до телевизора или интернет. Жените амиш не могат да използват никакви електронни устройства за никакви цели.

Обяснението е просто - те смятат това за губене на време. Дори мъжете не могат да притежават компютър или лаптоп, освен ако нямат собствен бизнес. Днес, когато повечето от нас не могат да си представят живота си без техника, амишите прекарват времето си единствено в грижата за семейството и децата. Просто си помислете за един ден, в който нямате право да използвате интернет, за да потърсите рецептата, която ви трябва, например. Отделен въпрос е липсата на електричество в някои от по-традиционни общини, населявани от амиши с консервативни възгледи.

Да си правят селфита

Жените амиши не могат да си правят селфита

Колко селфита си правите само за един ден? Сигурни сме, че ако започнете да броите селфитата в смартфона си, ще има много. Но жените амиши нямат право да се отдават на подобни занимания от момента, в който бъдат кръстени в юношеските си години. Не им е разрешено да дават интервюта за медиите, а при изключение лицето им трябва да бъде замъглено. Позволено им е да се снимат единствено докато са малки, защото децата не трябва да спазват религиозните правила.

Жените амиши могат да бъдат заснети само на спонтанна снимка, което на някои места не се счита за фотография.

Да учат в колеж/университет

Жените амиши нямат право да учат в колеж

Докато много от нас мечтаят да изучават любимата си дисциплина в колежа, жените амиши са лишени от тази възможност. Въпреки че получават основно образование, не им е позволено да учат по-нагоре от 8-ми клас. Те вярват, че придобиването на висше образование може да подейства зле на децата. Висшето образование не е позволено дори и на момчетата, въпреки че те трябва да помагат на родителите си в традиционния бизнес на семейството. Например задължени са да съдействат на бащата в тази област, а момичетата да бъдат опора на майките в домакинската работа.

 В наши дни

В наши дни нещата при по-модерните амиши започват леко да се променят. Въпреки спазването на Орднунга (ред, по който дадена общност живее), започва интегрирането им към околния свят. Част от тях карат автомобили, управляват успешни стопанства с добра реализация на селскостопанските продукти, отглеждани по възможно най-природосъобразен начин. Всичко се прави на ръка, без никакви модерни въведения, защото трудът е поставен на пиедестал в общността на амишите.

Много млади хора напускат семействата си и отиват да живеят на други места, за да не са принудени да спазват реда там и да живеят по съвременен начин. Или да не са постоянната туристическа атракция за туристите в определени щати. Това също уморява, особено ако не е умишлено търсено.

Снимки: unsplash.com, flickr.com, pexels.com

Източник:

tapoos.com

Още по темата:
  • Будизмът: религия или философия Будизмът: религия или философия
  • Мистериите около мормонското бельо, познато като храмова одежда Мистериите около мормонското бельо, познато като храмова одежда
  • 23 цитата за Бога и религията от известни мислители (1 част) 23 цитата за Бога и религията от известни мислители (1 част)
  • Синдромът на религиозната травма: как религията може да доведе до психични проблеми (1 част) Синдромът на религиозната травма: как религията може да доведе до психични проблеми (1 част)
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БОГОМИЛСКИ КНИГИ И ЛЕГЕНДИ - ЙОРДАН ИВАНОВ - ШАМБАЛА
30.00лв.

БОГОМИЛСКИ КНИГИ И ЛЕГЕНДИ - ЙОРДАН ИВАНОВ - ШАМБАЛА

АСКЕТИКА - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
12.00лв.

АСКЕТИКА - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА

ПЪТЯТ НА БОДХИСАТВА - ШАНТИДЕВА
14.00лв.

ПЪТЯТ НА БОДХИСАТВА - ШАНТИДЕВА

ИСУС ПОСЛЕДНИЯТ ВЕЛИК ПОСВЕТЕН - ЕДУАРД ШЮРЕ - ШАМБАЛА
12.00лв.

ИСУС ПОСЛЕДНИЯТ ВЕЛИК ПОСВЕТЕН - ЕДУАРД ШЮРЕ - ШАМБАЛА

БАЛАДА ЗА ГЕОРГ ХЕНИХ - ВИКТОР ПАСКОВ - СИЕЛА
15.90лв.

БАЛАДА ЗА ГЕОРГ ХЕНИХ - ВИКТОР ПАСКОВ - СИЕЛА

СЛОВАТА НА БОГ ОДИН -  ХАВАМАЛ
6.00лв.

СЛОВАТА НА БОГ ОДИН - ХАВАМАЛ

Коментари към Пет неща, които жените амиши не могат да правят

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пет неща, които жените амиши не могат да правят
    www.framar.bg 
    на 23 March 2023 в 23:55
    Коментирайте "Пет неща, които жените амиши не могат да правят"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Аз и моето семейство
  • Семейни ритуали и традиции
  • Кока
  • Будизмът: религия или философия
  • Смирението, религията и психологията – какво трябва да знаем
  • Какво е да си агностик
  • Мистериите около мормонското бельо, познато като храмова одежда
  • 23 цитата за Бога и религията от известни мислители (1 част)
  • Накратко за ролята на религията
  • Синдромът на религиозната травма: как религията може да доведе до психични проблеми (1 част)
  • Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог
  • След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сектите-алтернативна религия или изкривяване на мисленето

преди 4116 дни, 9 часа и 41 мин.

Християнството - религия или вяра?

преди 4368 дни, 2 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 17 дни, 13 часа и 51 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 24 дни, 5 часа и 5 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 53 дни, 4 часа и 25 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 55 дни, 10 часа и 29 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
Още интересни публикации
Кока

Кока

от 08 юни 2022г. Прочети повече
Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог

Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог

от 29 окт 2021г. Прочети повече
Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания

Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания

от 20 яну 2021г. Прочети повече
Религиозните общности се присъединяват към усилията на държавата в подкрепа на донорството

Религиозните общности се присъединяват към усилията на държавата в подкрепа на донорството

от 14 дек 2018г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах