Древен мексикански град с толкова сгради, колкото днешен Манхатън
Археологията може да извика мисли за храбри изследователи и старателно и продължително изкопаване, но високотехнологичен метод на лазерно картографиране пренаписва учебниците с безпрецедентна скорост.
Изследователи попадат на древна мексиканска цивилизация, която вероятно е имала толкова сгради, колкото в днешно време се простират на територията на Манхатън. Селището е открито за пръв път през 2007 г., но напредъкът на визуалните технологии разкрива по-голямата част от него едва сега.
Макар и по-малко познати от ацтеките, "Purеpecha" са били голяма цивилизация в централната част на Мексико в ранния 16-ти век - преди пристигането на европейците и началото на войните. Археолозите установяват, че земята, върху която е построено селището, е била покрита с поток от лава преди хиляди години. |
На около половин част път с кола от мексиканския град Морелия, западно от Мексико Сити, се намира мястото, където градът е бил построен около 900 г. след Христа от група хора, позната като Purеpecha - съперници на по-известните ацтеки.
Използвайки новаторска технология, известна като Лидар (осветяване на обектите с лазер и анализиране на отразената светлина), учените успяват да картографират зона от града с обхват 16 квадратни километра. Изображенията показват различни квартали и основи на сгради, които обхващат почти цялата площ и са познати като Ангамуко.
"Като се замисля, този масивен град е съществувал в сърцето на Мексико през цялото това време и никой не е подозирал. Струва ми се наистина невероятно", коментира Крис Фишър, археолог в държания университет в щата Колорадо, който представи откритията си в Американската асоциация за напредъка на науката.
"Това е огромна територия, на която работят много хора и са представени голям брой основи на сгради. Ако се допитаме до математиката, изведнъж се оказва, че това са 40 000 строителни основи на сгради – разположените на остров Манхатън достигат същия брой." |
Въпреки че изображенията са разкрити чак сега, градът на Ангамуко е бил в радара на археолозите през последните 11 години. Когато е открит през 2007 г., те се опитват да го изследват пеша. Методът им води до откриването на 1500 основи на сгради, а екипът бързо разбира, че обхождането на целия терен ще отнеме най-малко десетилетие.
През 2011 г. използването на Лидар води до неочаквани открития. С новите снимки археолозите се връщат в зоната с много повече информация за това къде трябва да бъдат извършени разкопките. Екипът открива, че Ангамуко има необичайна структура. Паметници, като пирамиди и откритите площади, са (в по-голямата си част) концентрирани в осем зони по краищата на града вместо в центъра. Според Фишър повече от 100 000 души са населявали Ангамуко в периода от 1000 до 1350 г. след Христа.
Работата с Лидар включва насочване на бърза последователност на лазерни импулси от летателен апарат към земята. Времето и дължината на вълната на импулсите, съчетани с GPS и други данни, създават изключителна точна, триизмерна карта на обстановката. И по-важното, изобразяването с Лидар позволява да се вижда през гъста растителност – нещо, което не може да се постигне с просто око.
В началото на февруари изследователи в Гватемала са използвали Лидар за откриването на древен град на Маите, който дълго време е бил скрит под покрива на джунглата. Използването на технологията е революционно в археологията, защото е много по-прецизно и бързо от теренното изследване.
По статията работи: Наталия Тотева
Източници: allthatsinteresting.com, theguardian.com, foxnews.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕГАЛИТИТЕ В МИНАЛОТО И НАСТОЯЩЕТО
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
АСА В НЕБЕТО - ДЖОРДЖ Р. Р. МАРТИН - СИЕЛА
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
БЕЛЕЖКИ ПО АРХЕОЛОГИЯТА НА КРАЙДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ - БОРИС ДЯКОВИЧ - ШАМБАЛА
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Непозната земя
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – II част
- Защо древните цивилизации не са виждали синия цвят?
- 19 цивилизации, изчезнали при мистериозни обстоятелства
- Каква тайна се крие зад скандалната фигура на мастурбиращия римлянин от Помпей?
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- Скалата за развитие на цивилизациите на Кардашев и къде се намира човечеството към момента
- Пещерни рисунки предполагат, че древните хора са се борели с много вътрешни демони
- Какво ни „разказва“ Човекът от Толунд за бита на древните датчани
Коментари към Древен мексикански град с толкова сгради, колкото днешен Манхатън