9 изненадващи факта за древните цивилизации (1 част)
Древният свят поражда интереса ни в продължение на стотици години. Но дори често да четем информация за древните народи, все още има неща, които ни учудват наистина много...
9. Древните цивилизации са били много по-свързани, отколкото мислим
Римляни в Китай, гърци в Индия, африканци в Англия - чрез няколко механизма, хората от древния свят са пътували много повече, отколкото ние си представяме. Когато говорим за движението на древните цивилизации, повечето хора веднага си спомнят за Пътя на коприната, но не знаем всъщност колко по-свързани са били древните народи.
Съществували са разбира се и финикийските изследователи, които очевидно са обиколили Африка две хилядолетия преди Вашку да Гама. Картагенците пък достигали до Гренландия и дори до Сиера Леоне, запознавайки народите, които срещали със средиземноморската култура.
Благодарение на Александър Велики, елинистическата култура си пробила път чак до Пакистан, Индия и Афганистан.
Индо-гръцките и гръко-бактрийските царства събрали източните и западни културни реликти. Ето защо в Пакистан например, може да се забележи статуята на Буда, на която той носи гръцка тога. Някои от гърците приели будизма и смесили своите вярвания с индийските.
Римляните също обикаляли света. Те събрали войски от всички краища на империята, включително и Мавритания - земя, позната със своите конници. Служещи в римската армия, мавританците водили битки от Англия до Дачия (днешна Румъния).
Съществуват записки, описващи пътуванията на римляните то Керала. По време на управлението на Нерон, римските изследователи, следвайки течението на Нил, пътували до Судан и Уганда.
8. Древните индийци извършвали пластични операции
За разлика от гърците и римляните, много от древните индийци не носели защитни брони. Имайки предвид същността на древните войни, ушите, носовете и други части от телата на войниците били жестоко наранявани. За да се справят с тези травми, лекарите извършвали процедури, които спокойно могат да намерят място в съвременната хирургия.
Именно заради тежкото състояние на бойците, на лекарите им се наложило да започнат да практикуват процедури по ринопластика. Те отрязвали част от кожата на челото, след което поставяли тубички в носа, за да може по този начин да се оформят ноздрите. Откритите документи сочат, че първите успешни операции по ринопластика датират от 500 година пр.Хр.
За лечение на дълбоките прорезни рани, лекарите използвали мравки, които се захващали за раната и по този начин действали като съвременните методи за зашиване на кожата при нараняване.
7. Гърците и римляните имали закон, който забранявал носенето на оръжие
Гърците първи въвели този закон, който гласял, че никой няма право да носи оръжие на обществени места. Те вярвали, че "Законите управляват сами по себе си. Ако оръжията започнат да управляват, те биха "убили" законите". Забраната за носене на оръжие носела равенство в обществото. Но колко сериозни били гърците в практикуването на закона? Чарондас - гръцко-сицилиански законодател, който забранил "носенето и показването" на оръжие на обществени места, се завърнал в града след битка. Той все още носел със себе си оръжието, с което участвал в нея и забравил да го прибере. Законодателят бил задържан и вкаран в затвора. С мисълта, че е нарушил собствения си закон, в затвора той сложил ръка на живота си.
И тъй като римляните вярвали, че "когато си в Рим, ще правиш като гърците", те също забранили носенето на оръжие. Ако някой го направел, това се считало не само за нарушаване на закона, но и за религиозно престъпление.
6. Нерон създал противопожарни реформи и бригади
Хората помнят Нерон с това, че се е забавлявал по време на големия пожар в Рим и че вероятно именно той е инициаторът му. Интересното е, че забравяме нещо друго, което Нерон също е направил, а именно създаване на реформи, които да защитят Рим от бъдещи пожари.
След пожара през 64 година пр. Хр., Нерон прилага строги строителни норми, които да предпазват сградите от пожар. Преди управлението на Нерон, градовете били изградени от прави улици и дървени сгради, което било предпоставка за бързоскоростно разпространяване на огъня. Тогава Нерон заповядал улиците да бъдат по-широки, а сградите да са изградени от камък. Освен това, били създадени водоизточници в няколко части от градовете, за да може при възникване на пожар, те са близо до него и да могат да влязат в действие.
Друго важно нещо, създадено при управлението на Нерон, са противопожарните бригади. Те се състояли от нощни пазачи, които опазвали мира и образуването на огньове.
5. Рим не е единственият създател на републиканското правителство
Рим? Република. Гърция? Демокрация. А Индия? Честно казано повечето от нас нямат информация за правителствените структури на Идния от миналото. Итината е, че Индия била дом на няколко малки републики.
Няколко града и села в Индия приели републиканските идеи по същото време, по което републиканското управление на Рим възникнало. До колкото става ясно обаче, те възникват по едно и също време, но без знанието една на друга. Първите документи, доказващи за развитието на републиканско правителство в Индия, датират от 600-480 година пр.Хр.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕГАЛИТИТЕ В МИНАЛОТО И НАСТОЯЩЕТО
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
АСА В НЕБЕТО - ДЖОРДЖ Р. Р. МАРТИН - СИЕЛА
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
500 ФАКТА ЗА СВЕТА ОКОЛО НАС - СИЕЛА
ХИЛЯДА ФАКТА ЗА ДИНОЗАВРИТЕ - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Перорално приложение на медикаментите
- 10-те сериала и шоу програми с най-много епизоди в историята на киното и телевизията
- Най-известните случаи от живота на Диоген, наречен „Първият циник“
- Урук - градът, станал първообраз на цивилизацията
- 10 интригуващи факта за инуитите
- Най-странните елементи, които човечеството познава
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Истината за най-красивата владетелка, живяла някога - Клеопатра
- Какво е "Луси"? Бързи факти за нашия прародител - австралопитека
- Няколко любопитни факта за Джордж Бул, които не знаехме
Коментари към 9 изненадващи факта за древните цивилизации (1 част)