Защо древните цивилизации не са виждали синия цвят?
Това не е история за роклята, която много хора виждаха като синя, а други като златиста.
Това е история за начина, по който хората виждат света и за това, че докато не намерим начин да опишем нещо, дори и най-фундаменталното като цветовете, е възможно дори да не забелязваме, че съществува.
До сравнително скоро в човешката история "синьото" не е съществувало по начина, по който ние мислим за него.
Учените споделят, че в древните езици не е имало дума за синьото - нито в гръцкия, нито в китайския, нито в японския, нито в иврита. А липсата на дума за цвета е доказателство, че древните народи вероятно дори не са го виждали.
Как сме осъзнали, че синьото липсва?
В "Одисея" Омир описва "винено-черното море". Но защо "винено-черно", а не "дълбокото синьо" или зелено?
През 1858 година учен на име Уилям Гладстоун, който по-късно става министър-председател на Великобритания, забелязал, че това не е единственото странно цветово описание. Въпреки че поетът изписва страница след страница, описвайки интригуващи детайли от облеклото, броните, въоръжението, лицата, животните и други, неговите описания за цветовете са изключително необикновени. Желязото отговаряло на виолетов цвят, а с думата мед се описвало зеленото.
Затова Гладстоун решава да опише тези отношения в книга. И докато черното било споменавано над 200 пъти, а бялото около 100, останалите цветове били изключително рядко употребявани. Червеното било споменато по-малко от 15 пъти, а жълто и зелено по-малко от 10. Гладстоун започнал да изследва и други древногръцки текстове и забелязал същото нещо - нищо никога не било описано като синьо. Думата изобщо не е съществувала.
Изглежда древните гърци са живели в замъглен и мрачен свят, лишен от цвят, в който всичко било най-вече черно, бяло или метално, с редки случай на поява на червено или жълто.
Първоначално Гладстоун помислил, че това е уникална черта за гърците, но филологът Лазарус Гайгер забелязал, че това явление не се среща единствено при гръцкия народ, а при всички останали култури.
Той изследвал исландски саги, Корана, древните китайски истории и древната версия на Библията, написана на иврит. След изследването на хиндуистките ведически химни той написал: "Тези химни, съставени от над 10 000 реда, са изпълнени с описания на небесата. Всеки обект е описан удивително детайлно. Слънцето и играта на зората, денят и нощта, облаците и светкавиците, въздухът - всичко това се разкрива пред нас чрез тези описания, отново и отново. Но има нещо, което никога не ще успеем да научим от древните цивилизации и то е, че небето е синьо".
Не съществувало синьо - не по начина, по който ние го знаем. То не било разграничавано от зеленото или други по-тъмни нюанси.
Гайгер започнал да търси първата поява на синьото в езиците, затова започнал да претърсва стари записки и надписи. Всеки език първоначално имал думи за черно и бяло, тъмно и светло. Следващата дума, която се появявала втора в езиците от цял свят, била думата "червен" - цветът на кръвта и виното.
След червеното се появявало жълтото, а по-късно и зеленото (въпреки че в някои от езиците, жълтото и зеленото били с разменени места). Последният цвят, който се появявал в абсолютно всеки език, е синьото.
Единствената древна култура, която развила дума за синьото, била египетската и като такава, тя била и първата култура, която започнала да използва синя боя в различни части от бита.
Като се замислим - синьото не се среща в природата - почти няма сини животни, сините очи са рядкост, а сините цветя са плод на нечие детско въображение. Съществува разбира се небето, но дали и то е синьо в действителност? Гайгер твърди, че според описанията хората не са виждали небето синьо.
Проведен е интересен експеримент, ако можем така да го наречем, относно съществуването или липсата на синия цвят. Гай Дойчър - автор на "През езиковото стъкло: Защо светът изглежда различно в различните езици", опитва обикновен експеримент. На теория първият въпрос на повечето деца е "Защо небето е синьо?". Затова, той отгледал дъщеря си, стараейки се никога да не й казва какъв е цветът на небето и след години я попитал. Малката Алма погледнала нагоре и отвърнала, че няма идея. Небето било безцветно. В крайна сметка решила, че е бяло и доста след това променила отговора си и отвърнала, че може би е синьо. Така че синьото в никакъв случай не било първият цвят, който дошъл на ума на малкото момиче, въпреки че в крайна сметка посочва правилния цвят.
Дали хората по природа не виждат синия цвят?
Тук става доста сложно, тъй като не знаем какво точно е минавало през ума на Омир, докато е описвал винено-черното море и виолетовото, но знаем, че древните гърци и останалите древни народи са имали еднаква биология, което означава, че са имали еднаква способност за разграничаване на цветовете, както е при нас сега.
Но дали действително виждаш нещо, ако нямаш дума, с която да го опишеш?
Изследователят на име Джулс Давидоф отпътувал за Намибия, за да изследва това. Той провел експеримент с племето Химба, което говори език, в който не съществува дума, описваща синьото, нито дума, която да стои между синьото или зеленото.
Когато Джулс им показал кръг, състоящ се от 11 зелени квадрата и 1 син, хората не могли да определят кой от квадратите се различавал от останалите. Онези от тях, които все пак успели, го направили много трудно и им отнело изключително много време. Все пак племето Химба има много думи за различни видове зелено.
Когато един от квадратите се различавал съвсем леко от останалите - било то по-тъмно зелено или по-светло, те веднага забелязвали разликата. Ще успеете ли и вие?
За повечето от нас това е трудна задача. Ето кой е различният квадрат:
Давидоф споделя, че без да имаме дума за дадения цвят, без начин, по който да идентифицираме нещо като различно, за нас е много по-трудно да разберем какво го прави уникално.
Така че, преди синьото да се появи в живота ни, древните вероятно са го виждали, но изглеждали не са знаели, че го виждат.
Ако виждаме нещо и същевременно не го виждаме... дали то съществува? Дали цветовете са възникнали с течение на времето? По-скоро нашата способност да ги забелязваме...
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЛКОВА СМЕС ЗА ОТСЛАБВАНЕ 150 гр.
МЕГАЛИТИТЕ В МИНАЛОТО И НАСТОЯЩЕТО
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
АСА В НЕБЕТО - ДЖОРДЖ Р. Р. МАРТИН - СИЕЛА
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
КАЗАБЛАНКА СПРЕЙ ЗА ОБУВКИ НАБУК/ВЕЛУР СИН 200 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Натурални средства за лечение на конюнктивит
- Сетивни системи
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Алтернативна терапия при глаукома
- Защо се разширяват зениците при преглед?
- Урук - градът, станал първообраз на цивилизацията
- Перорално приложение на медикаментите
- Жена създава "Енциклопедия на цветовете", за да ни помогне да наричаме цветовете с правилните им имена
- Хвойна обикновена, Смрика, Синя хвойна
- Цвят на кожата
Коментари към Защо древните цивилизации не са виждали синия цвят?