19 цивилизации, изчезнали при мистериозни обстоятелства
Каква е причината една процъфтяваща цивилизация, твърде напреднала за времето си, изведнъж да изчезне, а жителите й да изоставят всичко, което са градили толкова години? Конспиративните теории предлагат много и любопитни отговори на този въпрос, включително и отвличане от извънземни, но в случая причината за изчезването на тези общества може би е малко по-различна - природни бедствия, климатични проблеми, инвазия или икономически промени. Все още не знаем и най-вероятно никога няма да разберем точната причина за изчезването на тези цивилизации.
Индската цивилизация, Пакистан
Постройките на Индската цивилизация са сред най-ранните селища на континента. Намирали са се на територията на днешен Пакистан. Индската цивилизация процъфтява преди 4500 години, след което остава забравена, докато не откриват останките й през 20-те години на миналия век. Изтънчена и технологично напреднала, тази цивилизация създава първите в света градски канализационни системи и оставя след себе си доказателства за изненадващо владеене на математика, инженерни науки и дори стоматология. През около 1500 година пр. Хр. Индската цивилизация е почти изчезнала, вероятно заради нашествието на индоевропейските племена или срив в селското стопанство поради измененията в климата.
Кхмерската империя, Камбоджа
Някога една от най-силните империи на югоизточна Азия, Кхмерската цивилизация заемала огромна територия - на днешните Камбоджа, Лаос, Тайланд, Виетнам, Мианмар и Малайзия. Счита се, че е основана някъде около 802 година пр.Хр. Освен надписи върху каменни плочи, нищо друго не е останало от тази цивилизация, така че нашите знания за нея се базират на археологическите разследвания, надписи в храмовете и доклади на външни лица, включително и китайци. Жителите на Кхмерската империя изповядвали индуизъм и будизъм, създавали уникални храмове, кули и други структури, включително Ангкор Ват - посветен на Бог Вишну. Атаки от външни лица, смъртни случаи от зарази, невъзможността за качествено управление на водите, засягащи оризовите култури и конфликтите за власт сред кралските семейства вероятно са довели до края на тази империя.
Анасази, Ню Мексико, САЩ
"Анасази" е името на древния народ Плуебо, който е населявал югозападната част на САЩ - там, където се пресичат щатите Юта, Аризона, Ню Мексико и Колорадо. Цивилизацията възниква около 12 век и е най-известна със своите каменни и кирпичени структури, изградени по протежението на скалните стени в района, включително Клиф Палас в Меса Верде и Пуебло Бонито - в северната част от каньона Чако. Тези сгради са се превърнали в удивителни многоетажни жилища, достъпът до които се е извършвал единствено чрез въже или стълба.
Не е задължително тази цивилизация да се счита за "изчезнала". Факт е обаче, че хората изоставят домовете си по неизвестни причини през 12-13 век пр. Хр. Много експерти, както и съвременни хора от народа Плуебо, които твърдят, че древните Плуебо са техни предци, смятат, че обезлесяването и сушите причинили вътрешни конфликти, което в крайна сметка води до разпръскването на народа.
Цивилизацията на олмеките
На мястото на днешен Веракрус и Табаско, в тропическите низини на централно Мексико някога се е намирала цивилизация с колумбийски корени. Тя е известна с уникалните "колосални глави", практики на кръвопускане и човешка жертва, създаването на концепцията за числото 0 (нула) и поставянето на основите на мезоамериканската култура. Счита се, че цивилизацията на олмеките може би е първата в западното полукълбо, която развива писмена система и най-вероятно създава компаса и мезоамериканския календар. Тази цивилизация не е "открита" от историците до средата на 19 век. За изчезването й са обвинени природните промени, причинени от вулканични изригвания и земетресенията.
Аксумската империя, Етиопия
Основен участник в търговията с Римската империя и древна Индия, Аксумската империя управлявала земите на североизточна Африка и Етиопия през 4 век пр. Хр. Счита се, че това е мястото, от което произлиза Саваската царица. Империята има собствена азбука и издига огромни обелиски, включително и обелиска на Аксум, който е запазен и до днес. Упадъкът на империята се счита, че се е случил, заради икономическата изолация и развитието на Ислямската империя, нашествията или изменението на климата, който променя потока на река Нил.
Минойската цивилизацията, Крит
Кръстена на митичния цар Минос, за Минойската цивилизация от Крит не се е знаело до началото на 20 век. Но оттогава досега са открити уникални сведения, които показват, че тази цивилизация е започнала съществуването си преди 7000 години, достигайки до най-големия си разцвет през 1600 година пр.Хр. Центровете за търговия се появяват през 2700 година пр.Хр и тогава цивилизацията напредва. Едно от тези места е дворецът Кносос - "лабиринтът", свързан с легендата за Минос, който сега е основен археологически обект и туристическа атракция. За съжаление, през 1450-те години пр.Хр, е имало неизвестно бедствие, от което цивилизацията не е могла да се възстанови и достига до своя провал.
Интересен факт - Минойският ръкопис, познат още като Линеар А, все още не е разгадан.
Кукутени-Триполие, Украйна и Румъния
Най-големите селища на неолита в Европа са построени от Кукутени-Триполие, които са живели на територията на днешна Украйна, Румъния и Молдова. Тази загадъчна цивилизация, която процъфтява между 5500 и 2750 година пр.Хр., се характеризира със своите уникални шарени грънци и с необичайния навик на всеки 60-80 години селата да се изгарят до земята. След това те се изграждат отново и отново върху пепелта от старите. Открити са около 3000 археологически обекти, включително и това, което се счита за най-старата фабрика за сол в света. Подобно на другите цивилизации, археолозите предполагат, че изменението на климата и смесването на народа с други култури го е обезличило.
Набатейци, Йордания
Древните Набатейци са населявали земите на Южна Йордания, Ханаан и северна Арабия. Започват развитието си през 6 век пр. Хр., когато говорещите армейски набатейски номади започват постепенно да мигрират от Арабия. Тяхното наследство се олицетворява от спиращия дъха град Петра, издълбан в твърдите скали на планините на Йордания. Набатейците са имали инженерни умения, управлявали са сложна система от язовири, канали и резервоари, които са им помогнали да се развият. Въпреки това, сведенията за тях са изключително минимални и не са оцелели никакви писмени доказателства. Някъде около 4 век пр. Хр, Набатейците напускат Петра по необясними причини. Вярва се, че след стотици години чуждо управление, народът им се смесва с гърците, след което са покръстени.
Кахокия, Илиноис, САЩ
Малко американци знаят, че в САЩ, Илиноис, има останки от изчезнала цивилизация. Жителите й изглежда не са запазили никакви писмени паметници, но тяхното наследство са серията от покрити с трева изкуствени "могили", както и керамични съдове и други артефакти. Кахокия някога е бил най-големият градски център на север от най-големите мезоамерикански градове на Мексико и е бил дом на 40 000 души. Градът е изоставен 100 години преди европейците да пристигнат в Северна Америка, най-вероятно заради променящите се фактори на околната среда или нахлуване на външни хора. Според някои археолози там винаги е имало проблем с болестите и глада (най-вероятно, защото не е имало отводнителна система). Останките на Кахокия могат да се видят и сега в днешен Илинойс.
Микенската цивилизация, Гърция
За разлика от минойците, микенската цивилизация преди тях не процъфтява от собствена търговия - те започват да пътуват, за да завладяват и разширяват дейността си, превръщайки се в империя. Тази цивилизация се радва на голям напредък, преди да изчезне - някъде около 1100 година пр.Хр. Според една гръцка легенда, Микенската цивилизация побеждава Троя, а артефакти от империята са открити чак в Ирландия. Какво се е случило с Микена? Възможно е природните бедствия да са оказали влияние, но повечето експерти смятат, че са били сразени от чужди нашественици или вътрешни конфликти, които довеждат до края на тази някога велика империя.
Цивилизация Мочика, Перу
Тази цивилизация изгражда дворци, пирамиди и сложни напоителни канали в северната част на Перу - между 100 и 800 година пр. Хр. Те не са имали писмен език, което означава, че не са ни оставили големи сведения за себе си, но са били изключително артистични и изразителни хора, създаващи невероятни керамични изработки и монументална архитектура. Съществуват много теории, опитващи се да разрешат загадката с изчезването на тази цивилизация, но най-добре аргументираната причина е свързана с явлението Ел Ниньо - екстремни климатични промени, при които огромни наводнения се редуват с дълга суша. Може би това обяснява и кървавите усилия на тази цивилизация да успокоят боговете.
Кловис култура, Северна Америка
Много малко са сведенията за Кловис културата. Това са праисторически хора, за които се смята, че са били първите жители на Северна Америка. Археолозите правят изследване с радиоактивен въглерод и откриват, че някои от артефактите датират от 13 500 години. Костните и каменни остриета, са сред единствените улики, които доказват съществуването на тази цивилизация. Някои учени смятат, че Кловис не са изчезнали, а просто са се пръснали по света и са се смесили с останалите култури.
Маите
Маите са може би класическият пример за напълно изгубена цивилизация. Великите им паметници, градове и пътища са напълно погълнати от американските джунгли, а хората - разпръснати по малки селища. Въпреки че езикът и традициите на маите се запазват и до наши дни, пикът на развитието на тази цивилизация е през първото хилядолетие след Христа. Именно тогава те правят най-големите си архитектурни подвизи и масивни селскостопански проекти, обхващащи широк регион в Юкатан, простиращ се от Мексико до Гватемала и Белиз. Маите са развили изключително много познанията си по писане и математика, създали са сложен календар и дори са действали като инженери. Въпреки че се говори, че при маите настъпва мистериозен спад на населението към 900-та година, голяма част от доказателствата сочат, че изменението на климата в Юкатан в съчетание с войни, довежда до глад и напускане на градските центрове.
Древните индуси
Една от най-великите цивилизации на античния свят са индусите или Харапската цивилизация. Преди хиляди години, тя има почти 5 милиона души (10% от населението на света), разпределени в различни региони, обхващащи части от днешна Идния, Пакистан, Иран и Афганистан. Но грандиозните пътища (с крайпътна отводнителна система), металургията, магазините и масивните, многоетажни къщи биват изоставени преди повече от 3000 години. Вероятно те, както маите, са страдали от постепенни промени в режима на валежите и липса на храна за многобройното си население.
Великденските острови, Чили
Населението на Великденските острови е друга загубена цивилизация, прочута със своите загадъчни, огромни каменни статуи на човешки глави, наредени по бреговата линия на острова. Какво се случва, че тази процъфтяваща цивилизация да изчезне след векове на изумителни строежи и управляване на водните течения? Ученият Джаред Даймънд смята, че една от грешките, които допускат жителите на Великденските острови, е неразумното използване на всички налични селскостопански ресурси, след изчерпването на които оцеляването им е било предизвикателство.
Чаталхьоюк, Турция
Често наричан най-големият град в света, Чатал Хююк е дом на една развита цивилизация, която процъфтява неимоверно през 9000-7000 година пр.Хр. Интересното за Чатал Хююк е неговата структура. Градът не е оформен с пътищата, които познаваме днес, а вместо това са построени една върху друга къщи, наподобяващи кошери. Влизането в тях е било чрез дупка в покрива. Смята се, че хората са отглеждали всичко - от пшеница до бадеми, украсявали са входовете на домовете си с черепи от бикове и други животни и са погребвали мъртвите под къщите си. Народът е бил грамотен и достига бързо до желязната епоха, но не става ясно защо е изоставил града си.
Гьобекли тепе, Турция
Гьобекли тепе вероятно е построена около 10 000 пр. Хр и се намира в днешна южна Турция. Намерени са серии от заоблени стени, монолити и други постройки, които служат за храм на номадските племена в района. Това е първата структура, която служи за постоянно обитаване и е символ на месопотамската цивилизация. Какви са хората, живели там? В какво са вярвали? Кога са дошли? Може би никога няма да разберем.
Ния, Китай
Сега запустялото място в Такламакан, Китай, преди 1600 години е било процъфтяващ град. За последните два века археолози откриват безброй съкровища в прашни и разбити останки от това, което някога е било мощен град, изпълнен с къщи и храмове. В известен смисъл Ния е реликва от изгубената цивилизация от началото на пътя на коприната — търговският път, който свърза Китай с Централна Азия, Африка и Европа.
Набта Плая, Нубийската пустиня
Обитаващата района на Нубийската пустиня цивилизация се е занимавала с отглеждането на говеда във ферми. Самите постройки са били изградени от камък и керамика във формата на окръжности, което са доказателство, че са били изключително развити.
Снимки: flickr.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕГАЛИТИТЕ В МИНАЛОТО И НАСТОЯЩЕТО
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
АСА В НЕБЕТО - ДЖОРДЖ Р. Р. МАРТИН - СИЕЛА
МАЛКА КНИГА ЗА ГОЛЕМИТЕ ИДЕИ - ДАНИЕЛ СМИТ - СИЕЛА
ИЗЧЕЗНАЛИТЕ МОМИЧЕТА - ДЖЕЙН АН КРЕНЦ - ХЕРМЕС
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Непозната земя
- Спиксов ара: птицата, вдъхновила създаването на "Рио", е изчезващ вид
- "Изпаряващите се хора" на Япония - истински истории от изчезнали японци
- 6 мистерии, за които се счита, че са неразгадани, но истината е, че са напълно ясни (1 част)
- 3/4 от животинските видове може да изчезнат от Земята през следващите векове
- 6 мистерии, за които се счита, че са неразгадани, но истината е, че са напълно ясни (2 част)
- 9 изненадващи факта за древните цивилизации (1 част)
- 9 изненадващи факта за древните цивилизации (2 част)
- Как канадски тийнейджър откри изгубен град на маите
- Какво е убило последните мамути?
- Културата на Чаталхьоюк - най-старият град в човешката история
Коментари към 19 цивилизации, изчезнали при мистериозни обстоятелства