10 неща, които са ни дали римляните
От очевидните неща /като архитектурата и хигиената/ до по-необичайните /бързото хранене и рекламите/, римляните са оставили отпечатъка си върху земите, които са обитавали и цялата човешка цивилизация.
Бързото хранене
Вероятно си мислите, че бързото хранене е съвременно чудо, но римляните били първите, които представили уличните сергийки с храна за из път. Все пак десетките хиляди войници от римската армия трябвало да се хранят добре, за да изпълняват пълноценно задълженията си. Поради тази причина в големите градове уличните продавачи на храна били често срещано явление. Благодарение на римляните някои от най-популярните храни стигат до Великобритания – като ябълките, круши и грах.
Рекламата и търговските марки
Корените на съвременните концепции за обществените услуги, маркетинга и рекламата могат да се проследят чак до Древен Рим. Търговците рекламирали стоката си със своеобразни билбордове и табели; дори самият император изтъквал собствените си победи, рекламирайки ги върху монетите, които сечал. Грънчарите често бележели създадените от тях съдове с името си или специален знак.
Канализацията и хигиената
Римляните са известни с развитата си водопроводна и канализационна система. Те извеждали отходните води от къщите и улиците и същевременно чрез мащабни водопроводни системи като акведуктите, донасяли вода от големи разстояния. Някои римски тоалетни са били по-хигиенични от днешните селски тоалетни, които продължават да съществуват из цялата ни страна. Римляните също така са известни с баните си, наречени терми, които освен чисто санитарна имали и основна социална функция.
Градовете
Римляните създавали големи градове във всички завладени от тях земи и са първите хора в историята, които следват градоустройствен план при застрояването – с главни и второстепенни улици, които се пресичат под прав ъгъл и задължителния площад – форум, където се намирали главните административни и религиозни сгради. Едни от най-големите и стари съвременни български градове, са създадени през римската епоха – София (Сердика), Русе (Сексагинта приста), Варна (Одесос), Стара Загора (Августа Траяна) и т. н.
Архитектурата
От военни крепости и стени до инженерни чудеса като баните и акведуктите, римляните определено са дали много на света от архитектурна гледна точка. Римската архитектура е синоним на красота, качество и здравина – археолозите постоянно откриват десетки запазени стени на крепости и храмове. Римляните строяли с камък, тухла и хоросан, което правело сградите красиви и устойчиви.
Пътищата
Всички знаят тайната на римските пътища – строени са широки и прави, често павирани. Изграждането на пътна мрежа е било едно от първите неща, които са предприемали римляните в новозавладените територии, за да могат да рекрутират войската. Римските пътища са толкова здрави, че повечето остават непокътнати до наши дни – 2 000 години след построяването им.
Съвременният календар
Юлианският календар е първият, който се състои от 365 дни и една високосна година на всеки 4 години. Той стои в основата на днешния Григориански календар. Имената на месеците произхождат от римските месеци. Това е най-очевидно при месеците юли и август, кръстени на ранните императори Юлий Цезар и Август.
Валутата
Въпреки че в българските земи преди римляните гърците и някои тракийски племена също са секли монети, римляните са първите, които ги използват като масово платежно средство. Във всички завладени от римляните територии те въвеждали единна валута – денарий – той се използвал в днешна Великобритания, Северна Африка, Турция и голяма част от Европа. Оттогава насам подобна глобална валута не е създавана и използвана.
Латинският
Въвеждането на латинският език във всички завладени територии, оказва голямо влияние върху останалите езици, които се говорят в съответния регион. Латинският се превръща в официалния религиозен, законов и административен език и много съвременни думи в английския и дори в българския език произхождат от него.
Бюрокрацията
Едни от най-големите летописци са от римски произход – Тацит, Плиний Стари, Севтоний и др. Благодарение на тях ние разполагаме с голяма информация за ежедневния живот в Римската империя, законодателната система, религиозните обреди, празниците и т. н. Армията в частност била изключително бюрократична и ротите, поръчките за храна и стоки, проверките на оръжията трябвало да се извършват в 3 екземпляра!
източник: blog.english-heritage.org.uk
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕСЕТ ЦЕЗАРИ - БАРИ СТРАУС - СИЕЛА
АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИЗДИРВАНИЯ В ЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ - ВАЦЛАВ ДОБРУСКИ - ШАМБАЛА
ИСТОРИЯТА НА ИЗКУСТВОТО КАТО АРХЕОЛОГИЯ - АДЕЛИНА СТРАНДЖЕВА - ХЕРМЕС
ИСО АРХЕОЛОГИЯ - КРИСТАЛНА МИНА KRU22491
НовМАДАРО - МОГИЛСКОТО ПЛАТО - КАРЕЛ ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
МЕЗЕК - КУПОЛНИТЕ ГРОБНИЦИ - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Гръко-римски символи на медицината
- Хомосексуалността в Древен Рим като белег за социален статус
- 18 интересни факта за Древна Гърция, които най-вероятно не знаете
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – II част
- Каква тайна се крие зад скандалната фигура на мастурбиращия римлянин от Помпей?
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- Древни медицински практики, вплетени в гръко-римското изкуство
- 5 ужасяващи факта за живота в древен Рим – II част
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
Коментари към 10 неща, които са ни дали римляните