5 ужасяващи факта за живота в древен Рим – I част
Римската империя без съмнение е една от най-развитите цивилизации на древния свят и тя е дала на света много научни, технологични и философски достижения. От друга страна някои аспекти от живота на древните римляни са доста противоречиви. Римската империя била могъща военна сила, която малко народи се осмелявали да предизвикат. Римляните успели да завладеят огромна територия и да я обединят посредством общовалидни закони, архитектура и изкуство. Днес ние все още използваме някои от знанията, до които те са достигнали и оставили за бъдещите поколения. Но съществуват много доказателства, че животът на древните римляни е имал и някои ужасяващи страни. Някои от всекидневните им практики, които били нещо естествено преди 2 000 години, днес ни се струват отвратителни и неестетични.
Обществените тоалетни били опасно място
Изглежда римските тоалетни били ужасяващо и смъртоносно място; хората дори използвали магии, за да излязат от тях живи. Обществените тоалетни в Древен Рим са пълна противоположност на известните римски терми /бани/. Докато баните били спокойни и изключително приятни места, тоалетните можели да бъдат страховити. Римският публичен "трон" обикновено представлявал тъмна дупка, свързана с отходен канал, достъпен за всякакви същества. Някои обществени тоалетни разполагали с по 50 подобни тъмни дупки, между които нямало никакви прегради.
Опасности дебнели зад всеки ъгъл. Много често плъхове /или други гризачи/ изскачали от дупките и захапвали за задните части някой нещастник. Друг проблем представлявал и метанът, който се натрупвал в канала. В някои случаи газът можел да се възпламени и положението ставало доста напечено.
Затова римляните разчитали на магии и заклинания, за да се защитят, докато са в тоалетната. Археолозите откриват много магически заклинания, врязани по стените на тоалетните, чието предназначение било да отблъскват демоните. Друго нещо, което мразели демоничните сили, било смехът. Хората гравирали всякакви карикатури по стените, които ги карали да се смеят, докато си вършат работата в "пространството адово". Когато ситуацията станела особено напечена, римляните призовавали и помощта на боговете. По стените на някои латрини /тоалетни/ била изобразявана римската богиня на късмета и съдбата Фортуна. Много дълго време било необходимо на римляните, докато разберат, че не се нуждаят от заклинания, а от хигиена.
Тъй като нямало тоалетна хартия, римляните използвали обща гъба
/реплика на гъбата/
Вече споменахме колко опасно и отблъскващо място били обществените тоалетни в древен Рим, но всъщност положението било още по-трагично и отвратително. В онези времена хората не разполагали с луксозни достижения на съвременната наука като тоалетната хартия. Вместо нея те използвали различни други неща. Едно от най-често срещаните приспособления за тази цел била гъбата на пръчка. Тя била наричана "ксилоспонгиум" и в една обществена тоалетна обикновено имало само по няколко, поставени в басейнче с мръсна вода. Най-ужасяващата част от нашия разказ е, че хората ги използвали и споделяли, без да ги почистват след употреба. Вероятно това е бил един от най-лесните начини за разпространение на бактерии и заболявания (като тиф и холера), като изключим разбира се разгулния живот на римляните.
снимки: thevintagenews.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕСЕТ ЦЕЗАРИ - БАРИ СТРАУС - СИЕЛА
ВОИНСКАТА ХАРИЗМА НА БЪЛГАРИТЕ - ХРИСТО БУКОВСКИ - СИЕЛА
МАДАРО - МОГИЛСКОТО ПЛАТО - КАРЕЛ ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
ПОМНЯ ПЛОВДИВ. ГРАДЪТ И ОКОЛНОСТИТЕ - ЮЛИЙ СЛАВОВ - ХЕРМЕС
КВАНТОВА ГРАДИНА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Гръко-римски символи на медицината
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Етимология на биологията
- История на Николай Дубинин
- Декларация за правата на пациента, приета на 34-ата Световна медицинска асамблея в Лисабон през 1981 година
- Полинезийските островитяни като част от историята на човешката еволюция
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Основи на Китайската медицина
- Лесбианизъм в древен Рим
Коментари към 5 ужасяващи факта за живота в древен Рим – I част