5 ужасяващи факта за живота в древен Рим – II част
Римската империя без съмнение е една от най-развитите цивилизации на древния свят и тя е дала на света много научни, технологични и философски достижения. От друга страна някои аспекти от живота на древните римляни са доста противоречиви. Римската империя била могъща военна сила, която малко народи се осмелявали да предизвикат. Римляните успели да завладеят огромна територия и да я обединят посредством общовалидни закони, архитектура и изкуство. Днес ние все още използваме някои от знанията, до които те са достигнали и оставили за бъдещите поколения. Но съществуват много доказателства, че животът на древните римляни е имал и някои ужасяващи страни. Някои от всекидневните им практики, които били нещо естествено преди 2 000 години, днес ни се струват отвратителни и неестетични.
Римляните използвали урина за дентална хигиена
В римската империя урината имала много приложения. Хората я използвали за щавене на кожа, пране на дрехи, за ветеринарни цели, като тор за овошки и на последно, но не по значение място, за избелване на зъбите. Урината била толкова важна, че империята издала специални закони и наложила данък на търговците на урина.
Очевидно урината била важна търговска стока в древен Рим. Хората пишкали в глинени гърнета, които после изпразвали в септични ями. След това урината била продавана. Някои от работилниците, като тези, които обработвали кожа, разполагали със специални гърнета, поставени на входа, в които хората можели да се облекчават.
Но урината била и предпочитано средство за… устна хигиена. Римляните твърдели, че урината почиства и избелва зъбите им. В интерес на истината, това наистина е така, но все пак е отвратително. Урината съдържа амоняк, а амонякът е страхотен почистващ продукт, изключително ефикасен при премахването на петна. Според древния римски автор Катул, хората използвали за целта както човешка, така и животинска урина.
Колесничарите пиели енергийна напитка, направена от кози дарадонки
Друг продукт, който римляните често употребявали, били козите дарадонки. Според Плиний Стари /римски автор, естествовед и философ/, козята тор се използвала за превързване на рани при спешни случаи. Плиний пише, че най-добрите дарадонки се събирали през пролетта и се сушели, но за целта можели да се използват и пресни.
Ако си мислите, че използването на козе ако за рани не е достатъчно отвратително, чакайте само да разберете каква напитка си правели от тях. Древните римски колесничари /тригарии/ си правели енергийна напитка от кози дарадонки, стрити на прах, и оцет. Смятало се, че тази напитка дава сила на изтощените водачи. Според Плиний напитката била толкова добра, че дори Нерон я пиел, "когато искал да увеличи силата си за надбягванията с колесници."
Повръщането на масата било често срещана практика
Съществуват множество сведения за римските празници и пирове в историческите извори. Римските банкети се описват като величествени и богати, с изобилие от храна. Тези хора определено знаели как да направят купон! Те пълнели търбусите си, докато в тях не оставало никакво място, след това още малко. Според Сенека те ядели, докато не могат повече, а след това повръщали, за да могат да продължат да ядат.
Но упражнението с повръщането не се извършвало в тоалетната или някъде насаме. Те повръщали в купи, които държали близо до себе си около масата/ понякога те дори го правели направо на пода и продължавали да ядат все едно нищо не се е случило/. Това не ги притеснявало, защото друг щял да почиства след тях. Сенека пише: "Докато си почиваме по време на банкет, един [роб] ни бърше слюнката; друг, разположен отдолу, събира [повърнатото] от пияните."
снимки: thevintagenews.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕСЕТ ЦЕЗАРИ - БАРИ СТРАУС - СИЕЛА
КОГАТО КАПЯТ КЕСТЕНИТЕ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА
ИЗХОДЪТ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ: ЧЕРНОМОРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ - КАРЕЛ И ХЕРМЕНГИЛД ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
ПРЕЗИДЕНТСКАТА ИНСТИТУЦИЯ ПРЕЗ МАНДАТИТЕ НА ПРЕЗИДЕНТА ЖЕЛЬО ЖЕЛЕВ 1990 - 1997 - АСЕН ТЮТЮНДЖИЕВ - СИЕЛА
ПРИНЦЕСАТА ОТ БУХЕНВАЛД - АНА АНДРЕУ БАКЕРО - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Перорално приложение на медикаментите
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Защо хан Крум вдига наздравица с черепа на Никифор
- Суеверия за бременните и раждането, свързани с медицинската история
- Гръко-римски символи на медицината
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на наркотичните средства в медицината
- Хомосексуалността в Древен Рим като белег за социален статус
- История на презервативите
- Лечителска дейност на отец Матей Преображенски
Коментари към 5 ужасяващи факта за живота в древен Рим – II част