Важни археологически открития, променили човешката история
Огромният брой ценни археологически открития за различни периоди от човешката история ни позволяват да разкрием някои от мистериите на миналото, които винаги са интересували както историците, така и обикновените хора, жадни за повече знания. Ето и част от най-невероятните археологически находки, които променят значително историята.
Теракотената армия
Тази огромна армия, състояща се от хиляди теракотени воини, е открита случайно през 1947 г. от фермер от провинция Шаанкси, Китай. Хилядите статуи, подредени пред гробницата на великия император Кин Ши Хуан, са изградени, за да го пазят и да му служат в задгробния живот. Учените възприемат тази огромна конструкция като акт на безпрецедентен хуманизъм и прогресивни за периода възгледи, тъй като предшествениците на императора обикновено били погребвани с всичко, което ще им е необходимо в отвъдния живот, включително и цяла армия живи войници.
Въпреки че теракотените воини са открити преди почти 80 години, самата гробница на Кин Ши Хуан все още не е намерена.
Свитъците от Мъртво море
Свитъците от Мъртво море представляват огромна колекция от древни ръкописи, които са открити в периода между 1947 и 1956 г. в пещерите на Кумран, намиращи се близо до северозападния бряг на водния басейн. Изследванията показват, че писмените документи са с 1000 години по-стари от най-ранно датираните ръкописи от Стария завет.
Надписът Бехистун
Надписът Бехистун е открит през 1598 г. от английския пътешественик и авантюрист Робърт Шърли по време на дипломатическа мисия в Персия. Текстът върху скалата, който е многоезичен и е издълбан по заповед на цар Дарий Велики, разказва за историческите събития, случили се през VI век пр. Хр. (523-521 г.). Благодарение на него археолозите научават повече за древните цивилизации Месопотамия, Шумер, Акад, Персия и Асирия.
Каньонът Олдувай
Каньонът Олдувай е изключително богата на праисторически находки местност, открита случайно от немския ентомолог Вилхелм Катвинкел през 1911 г. по време на преследване на рядък вид пеперуда. В каньона са открити три различни вида хоминиди (човекоподобни), включително австралопитек, хомо хабилис (сръчен човек) и хомо еректус (изправен човек). Освен това в местността са намерени и кости от хипариони (изчезнал вид коне).
Ангкор Ват
Най-ранните данни за храмовия комплекс в град Ангкор Ват датират от 1601 г., когато испанецът Марсело Рибандейро попада на него в джунглата на Камбоджа. Въпреки това той не успява да разгадае мистерията, свързана с неговия произход, поради което храмът остава в забвение в продължение на повече от 200 години.
>>> Деветте най-интригуващи исторически мистерии
Ангкор Ват (Главен храм) е най-големият религиозен паметник в света. Огромната тристепенна структура, включваща много стъпала и проходи, има и пет величествени кули. Храмът, наречен Душата на народа Кмер, е смятан от мнозина за „сърцето“ на велика цивилизация.
Механизмът от Антикитера
Това устройство, датиращо от около I век пр. Хр., е открито през 1901 г. при проучване на корабокрушение близо до гръцките острови. Според учените то е съставено от поне 30 бронзови механизма, поставени в дървен сандък с два циферблата, които са използвани за изчисляване на движението на звездите и планетите. Смята се също, че механизмът е използван за определяне на точната дата за начало на Олимпийските игри.
Помпей
Помпей е един от процъфтяващите градове на Римската империя, който бива затрупан от вулкана Везувий, изригнал през далечната 79 г. Градът е открит през 1599 г. от Доминико Фонтана, но проучванията започват едва през 1748 г. Разкопките предоставят на археолозите уникална и изключително ценна информация за живота в Древен Рим. Освен това откритията в Помпей до голяма степен оказват влияние върху създаването на Имперския стил в изкуството.
Розетски камък
Розетският камък, датиращ от II век пр. Хр., представлява плосък черен къс гранодиорит, открит в Египет през 1799 г. Върху скалата на три езика (египетски йероглифи, египетско демотично писмо и старогръцки език) е гравиран декрет на Птолемей V. Важната археологическа находка помага за разчитането на египетските йероглифи.
Смята се, че Розетският камък първоначално е красял религиозен храм, а по-късно е преместен и използван като сполий (преизползван градивен материал) за построяването на укреплението на малкия град Розета край река Нил.
Троя
В продължение на векове историците спорят не само дали Троянската война наистина се е провела, но и дали изгубеният град Троя изобщо е съществувал. Започналите след 1860 г. археологически разкопки, които продължават и до днес, обаче доказват реалното съществуване на града. Основната заслуга за откриването на Троя е на немския археолог Хайнрих Шлиман, който установява, че са налични няколко града, строени един върху друг.
За съжаление все още не са открити убедителни доказателства, че Троянският кон е съществувал, но идентифицирането на Троя е изключително важно за историците.
Библиотеката на Ашурбанипал
Известният писател Хърбърт Джордж Уелс нарича библиотеката на Ашурбанипал „най-ценният източник на исторически материали в света“. И съвсем не е далеч от истината. Древната библиотека е открита от английския историк и пътешественик Остин Хенри Леярд в останките на дворец през 1849 г. Тя се състои от над 30 000 глинени плочи, датиращи от VII пр. Хр., които предоставят огромно количество информация, свързана с древните цивилизации на Близкия изток. Може би най-голямата находка в библиотеката е Епосът на Галгамеш, който се смята за най-старото литературно произведение в човешката история.
Пещерата Алтимира
Археолозите откриват много забележителни пещери, свързани с древните хора, но нито една не може да се сравни с Алтимира (открита през 1868 г.). Разположена в Испания, тази пещера съдържа множество рисунки, повечето от които изобразяват местни животни. Предположението, че рисунките са праисторически, е посрещнато с известен скептицизъм, но доказателствата надделяват и в момента се смята, че изображенията са на около 36 000 години.
- 12 Greatest Archeological Discoveries Ever: https://www.worldatlas.com/history/12-greatest-archeological-discoveries-ever
- Top 20 Greatest Archeological Discoveries Ever: https://www.watchmojo.com/articles/top-20-greatest-archeological-discoveries-ever
- Каква тайна се крие зад скандалната фигура на мастурбиращия римлянин от Помпей?
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- През 10 950 г. пр. н. е. Земята е ударена от комета, виновна за възхода на човешката цивилизация
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАТЕРИАЛИ ПО АРХЕОЛОГИЯ НА БЪЛГАРИЯ ТОМ 1 - ВАЦЛАВ ДОБРУСКИ - ШАМБАЛА
АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ: ЧЕРНОМОРСКОТО КРАЙБРЕЖИЕ - КАРЕЛ И ХЕРМЕНГИЛД ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
В ЗАХВАТА НА ПРИКРИТАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ - МЕГАЛИТИ, ПОДМОГИЛНИ ХРАМОВЕ И ТАЙНСТВА В ТЯХ - ХРИСТО БУКОВСКИ - СИЕЛА
БЕЛЕЖКИ ПО АРХЕОЛОГИЯТА НА КРАЙДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ - БОРИС ДЯКОВИЧ - ШАМБАЛА
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИЗДИРВАНИЯ В ЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ - ВАЦЛАВ ДОБРУСКИ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – II част
- Каква тайна се крие зад скандалната фигура на мастурбиращия римлянин от Помпей?
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Пещерни рисунки предполагат, че древните хора са се борели с много вътрешни демони
- Какво ни „разказва“ Човекът от Толунд за бита на древните датчани
- През 10 950 г. пр. н. е. Земята е ударена от комета, виновна за възхода на човешката цивилизация
- 12 удивителни факти за маите
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – I част
Коментари към Важни археологически открития, променили човешката история