Как ще изглежда домът ви, ако заживеете един ден на Марс?
Почакайте малко с плановете си за пенсионирането. Съществува вероятност рано или късно да се преместите малко по-далеч, отколкото сте си мислили. И не, не говорим за някое селце в планината. Говорим ви за Марс.
В четвъртък започва дългоочакваната документална поредица на National Geographic, състояща се от 6 части, "Mars". В нея ще бъде разкрито как би могъл да изглежда първият марсиански дом, както и животът като цяло на червената планета.
Действието се развива в не много далечната 2037 г. във Валес маринерис, обширна система от каньони, разположена на марсианския екватор. Структура, подобна на иглу, може да бъде бъдещия ви дом.
Къщата е построена посредством рециклирани части от космическа совалка и марсианска почва, наречена реголит, която е била превърната чрез микровълново лъчение в тухли. Някои от частите на дома са разпознаваеми – като кухнята и спалнята – но съществуват някои ключови разлики, които са от изключително значение за оцеляването на хората, които обитават къщата.
Тъй като марсианската атмосфера е 100 пъти по-разредена от земната, хората ще се нуждаят от постоянна защита от слънцето; обществото до голяма степен ще се движи и развива на закрито. Повечето сгради ще са свързани чрез подземни тунели, а къщите няма да имат прозорци. В домовете ще има изкуствена светлина, имитираща слънчевата, или естествена светлина, пречупена няколко пъти.
Стените на сградите ще трябва да са дебели между 3 и 3.5 метра, за да предпазват хората от опасното космическо лъчение, което може да премине през 2 метра стомана. Двойно-заключващият се вход ще пази дома херметизиран.
"Ние не мислим за домовете си като за нещо, което ни пази живи, но на Марс къщите ни ще са нашият спасителен център," казва Стивън Петранек, авторът на "Как ще живеем на Марс" и консултант на продукцията "Mars".
И това не е просто научна фантастика.
"След 10 до 20 години на Марс определено ще има хора," добавя Петранек.
Предприемачът и гений Илън Мъск обеща, че до 2024 г. на Марс ще кацнат хора и вярва, че до 2050 г. ще може да изпрати на червената планета цели 80 000 човека. Основателят на Amazon Джеф Безос разработва подобен план.
"От 30 години разполагаме с технологията, за да го направим, но нямахме желанието," казва още Петранек.
"Но два главни фактора напълно обърнаха настроенията в обществото."
Включването на частния сектор в космическата надпревара принуди правителствените агенции да ги последват в тази игра, а филми като" Гравитация" и "Марсианецът" привлякоха вниманието на обществото.
Петранек е оптимистично настроен за бъдещето на човечеството на Марс. Той смята, че предизвикателството да се постави началото на колония в космоса прилича много на отряд войници по време на война, които стават изключително близки, защото оцеляването на един от тях, зависи от всички.
"Смятам, че ние ще създадем една много приятна и благоприятна за живеене среда. Това не е плашещо. По-скоро е великолепно."
източник: telegraph.co
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Най-интересните факти за Марс, които може би не знаехте
- НАСА планира да създаде гигантски магнитен щит и да направи Марс обитаем
- Огромни количества вода откриха на Марс
- Путин ще се състезава за Марс – началото на нова Студена война или пропаганда?
- Ново изследване твърди, че на Марс вероятно има живот
- Може ли човечеството да оцелее без нашата планета?
- Селфи на Марс - мисията възможна
- Какви здравословни проблеми очакват астронавтите при евентуална 3-годишна мисия до Марс
- Илън Мъск разкри грандиозния си план за колонизиране на Марс
- Кой друг освен Илън Мъск има грандиозни планове за изпращане на хора на Марс?
Коментари към Как ще изглежда домът ви, ако заживеете един ден на Марс?