Огромни количества вода откриха на Марс

Учените твърдят, че са идентифицирали значителни депозити от вода, изключително близо до повърхността на Марс – откритие, което може да се окаже от изключително значение за бъдещите изследователски мисии до планетата.
Откритията, публикувани в научното списание Science, са направени от екипа на Колин Дундас от американския институт за геологически проучвания в Аризона. За постижението е виновен специален високотехнологичен инструмент на борда на мултифункционалния космически апарат Mars Reconnaissance Orbiter, изпратен през 2005 г. в орбита около Червената планета.
![]() |
Спътникови снимки на Mars Reconnaissance Orbiter: със синьо е маркиран ледът |
Учените са открили осем региона, разположени на средна географска ширина, където по ерозиралите стръмни склонове, речни брегове или скали, се виждат огромни прорези от лед. В някои области ледът е с дебелина 100 м и скрит само на 1-2 м под повърхността на Червената планета.
Нещо повече, ледът очевидно е на слоеве, които приличат до някаква степен на седиментните пластове на Земята. Това означава, че ледовете може би отразяват различни геологически периоди от историята на Марс.
„Това ни дава много по-детайлен поглед към вертикалната структура на някои от ледовете на Марс и ни показва, че те са покрити с тънък слой от отломки и в някои случаи имат ясни пластове,“ казва Дундас за английския научен сайт IFLScience.
„Ключовият факт тук е, че на Марс има ледени пластове, сравнително плитко под повърхността.“
Учените вече знаят, че на Марс има воден лед, но новото изследване подчертава колко близо до повърхността е разположен той на средните географски ширини на планетата. Това го прави достъпен за бъдещи изследователски мисии до Червената планета, като роувъра ExoMars на Европейската космическа агенция, който се очаква да бъде изстрелян през 2021 г. и трябва да пробие повърхността на Марс, за да вземе проби от дълбочина 2 м.
Ледената покривка, открита от Дундас и екипа му, е доста внушителна, което предполага, че ледът е много здрав. Липсата на кратери също така подсказва, че ледът е сравнително „млад“ – на около 1 милион години.
![]() |
НАСА смята, че ледът може да се използва за построяването на хабитати за бъдещите изследователи |
Огромни късове скали вероятно са се отчупили от някои части на леда, което предполага, че тече процес на ерозия и ледът се отдръпва с няколко милиметра всяко лято. Това също така е резултат от процеса сублимация, когато ледът преминава директно в газообразно състояние в условията на ниско налягане на Марс.
Бъдещите пилотирани изследователски мисии до Марс ще могат да се възползват от ледовете на Червената планета под формата на питейна вода или дори гориво. Сондата Mars Reconnaissance Orbiter е заснела само 3% от повърхността на планетата, така че очакваме още много изненади и научни факти за една от най-интересните планети в нашия „звезден квартал“.
„Очаква се този лед да е записал хроника на климатичната история, влиянията на планетарните условия и може да е потенциален обект на бъдещи изследвания.“
По статията работи: Величка Мартинова
Източник: iflscience.com
Още по темата:
ПРОДУКТИ СВЪРЗАНИ СЪС СТАТИЯТА
СТАТИЯТА Е СВЪРЗАНA КЪМ
КатегорияЛайфстайлХранене при...- Водата - преди, по време на или след хранене
- Ежедневното количество вода, необходимо на организма, зависи от теглото ни
- Ако напрашите окото си с вар, изплакнете го със сладка вода
- 11 важни признака, че не приемате достатъчно вода
- 40 процента от хората не пият достатъчно вода
- Работници се разболяха след пиене на замърсена вода в пловдивски завод
- 6 изключително полезни комбинации за овкусяване на вода с плодове
- Ето колко различно изглеждат познатите ни предмети през призмата на водата
- Методи за пречистване на вода, които древните хора са ползвали
- Уилям Бейли и радиоактивната му лечебна практика
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА