Най-интересните факти за Марс, които може би не знаехте
Планетата Марс винаги е пораждала много дискусии от почти всички учени в света. Изпратили сме дузина космически тела, за да я изучаваме. Някои дори искат да изпратят астронавти на нея. Марс е прекалено отдалечена, за да сбъдне тази човешка мечта, но и твърде близо, за да запалва въображението ни. Кои са най-интересните факти около нея?
В миналото Марс е имала вода
От десетилетия се оспорва въпроса дали на Марс е имало живот, или не. Всъщност, астронавтът Персивал Лоуъл вижда канали по повърхността на червената планета, гледайки с телескопа си. Някои космически машини намират други белези за наличие на вода — камъни, които могат да се формират единствено ако е имало наличие на вода.
В настоящето на повърхността на Марс има замръзнала вода
Въпросът за водата е изключително важен, тъй като той показва наличие на среда, която е била годна за съществуване на някакъв вид живот. В интерес на истината, задачата на "Кюриосити" е именно такава - да открие обитаеми среди (от миналото или в настоящето). Марс има тънък слой атмосфера, което не позволява на водата да остава в големи количества на повърхността, но учените знаят със сигурност, че на полюсите си Марс има лед. Въпросът е дали този лед има способността да се разтопи до степен, до която да създаде възможност за живот на някои микроби.
В миналото Марс е имала по-дебел атмосферен слой
За да се е движила водата, значи на планетата е имало по-дебела атмосфера. Значи нещо се е променило за последните няколко милиарда години. Какво е то? Счита се, че енергията на Слънцето "смъква" по-леките форми на водород от върха и разсейва молекулите в Космоса. Това би довело до намаляване на атмосферния слой на Марс.
Марс има много високи върхове и ниски области
Притеглянето на повърхността на Марс е само 37% от това на Земята, което дава възможност на вулканите да бъдат по-високи и то без да изригват. Поради тази причина съществува Олимп — най-високият вулкан в Слънчевата система. Той е с 25 километра височина, а диаметърът му е колкото щата Аризона. Но на Марс има също дълбоки и широки каньони, наречени Валес Маринерис - на името на Маринер 9, който ги открива. На места този каньон е дълбок 7 километра. Според НАСА тази долина е широка колкото САЩ и заема 20% от площта на червената планета.
Марс има две луни
Планетата има две астероидни луни, наречени Фобос и Деймос. Тъй като съставът им е подобен на астероиди, учените на НАСА смятат, че гравитацията на червената планета е привлякла луните и ги "държи" в орбита. Но сравнен с този на Слънчевата система, Фобос има сравнително кратък живот. В следващите 30-50 милиона години Фобос ще се сблъска с повърхността на Марс и ще се разруши.
На Земята има парчета от Марс
Спомняте си, когато по-рано казахме, че гравитацията на Марс е твърде ниска. В миналото планетата е била ударена от огромни астероиди - също като Земята. Парчета от тях остават на повърхността й, но други се разпръскват в Космоса. Това предизвиква едно невероятно пътешествие, в което отломките се движат в Слънчевата система и в някои случаи се приземяват на Земята.
Марс ще убие всеки астронавт, който не е достатъчно предпазен почти веднага
За онези, които пристигнат на Марс и смъкнат защитата си, се очертава много лош сценарий. Първо, на Марс е доста студено - средната температура е -45 градуса по Целзий. Второ, почти няма атмосфера. Атмосферното налягане е само 1% от нашето. И трето, дори и да имаше атмосфера, тя не би била подходяща за човека - 95% въглероден диоксид, 3% азот, 1.6% аргон и няколко други елемента.
В миналото учените са смятали, че Марс е като Луната
Ранните сонди на НАСА, които отлитат за червената планета, случайно правят снимка на петна върху повърхността й, което е кратери. Това накарало някои учени (погрешно) да считат, че околната среда на Марс е същата като тази на Луната. Всичко това се променя, когато Маринер 9 пристига на Марс през ноември 1971 и открива, че планетата е обгърната от глобална пясъчна буря. Маринер променя виждането на човечеството за Марс завинаги
В атмосферата на Марс има метан, но не е ясно точно колко
Наличието на метан може да се свърже с биологическа активност - микробите го отделят. Счита се, че е по-вероятно да го има на по-активните планети. Така че въпросът е не дали има, а колко?
Марс е популярна дестинация за космическите кораби
Толкова много машини са били изпращани до Марс, че едва ли ще ни стигне цяла статия, за да отбележим най-важните от тях. Интересното е, че НАСА е единствената агенция, чиито кораби са кацали на червената планета досега.
Снимки: flickr.com, pixabay.com
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- НАСА планира да създаде гигантски магнитен щит и да направи Марс обитаем
- Огромни количества вода откриха на Марс
- Путин ще се състезава за Марс – началото на нова Студена война или пропаганда?
- Ново изследване твърди, че на Марс вероятно има живот
- Може ли човечеството да оцелее без нашата планета?
- Селфи на Марс - мисията възможна
- Какви здравословни проблеми очакват астронавтите при евентуална 3-годишна мисия до Марс
- Илън Мъск разкри грандиозния си план за колонизиране на Марс
- Кой друг освен Илън Мъск има грандиозни планове за изпращане на хора на Марс?
- Как ще изглежда домът ви, ако заживеете един ден на Марс?
Коментари към Най-интересните факти за Марс, които може би не знаехте