12 важни археологически открития, променили историята – II част
Огромният брой ценни археологически открития за различни исторически периоди ни позволяват да разкрием някои от мистериите на миналото, които винаги живо са ни интересували. Вижте някои от най-невероятните археологически находки, които променят драстично историята на човечеството.
Механизмът Антикитера
Това устройство, което датира от около 100 г. пр. н. е., е открито през 1901 г. при проучване на корабокрушение близо до гръцките острови. Според учените Антикитера е съставена от поне 30 бронзови механизма, поставени в дървен сандък, като на предната и задната му страни имало бронзови циферблати. Тези циферблати били използвани за изчисляване на движението на звездите и планетите. Учените смятат, че механизмът също така е бил използван за определяне на точната дата за начало на Олимпийските игри: устройството изчислявало изключително точно 4-годишния цикъл.
Зъб от т. нар Денисов човек
Зъб и фаланга от древен човешки вид са открити в пещерата Денисова близо до Бийск, планината Алтай в Сибир. Учените смятат, че тази археологическа находка е на повече от 50 000 години. След много изследвания те стигнали до заключението, че доскоро неизвестен вид древен човек някога е обитавал територията на Алтай. Учените са склонни да вярват, че Денисовият човек е имал тъмна кожа, тъмна коса и тъмни очи.
Помпей
Помпей е римски град, процъфтяващо пристанище и курорт с много вили, храмове, театри и бани. Градът разполагал също така с амфитеатър, форум /площад/ и базилика. Населението му наброявало около 20 000 души. На 24 август 79 г. вулканът Везувий изригнал и покрил града с пепел и лава. Помпей е открит през 1599 г. от Доминико Фонтана, но проучването му започва едва през 1748 г. Разкопките предоставят на археолозите уникална и изключително ценна информация за живота в древен Рим. Трябва да отбележим, че откритията в Помпей до голяма степен оказват влияние върху създаването на Имперския стил в изкуството.
Пещерата Ласко
Тази пещера е открита от четирима младежи на 12 септември 1940 г. По стените й са нарисувани повече от 2 000 фигури на животни (сърни, бизони, котки, птици, носорози, мечки и т. н.), хора и абстрактни символи. Учените смятат, че древните хора не са живели в пещерата, а са я посещавали от време на време, за да създават тези рисунки.
Розетският камък
Розетският камък е гранодиоритна плоча, открита в Египет през 1799 г. и се датира в 196 г. пр. н. е. Върху стелата на три езика (египетски йероглифи, египетско демотично писмо и старогръцки) е гравиран декрет на Птолемей V. Той помага за разчитането на египетските йероглифи. Камъкът първоначално е красял храм, а по-късно е бил преместен и използван като сполий (преизползван градивен материал) за построяването на укреплението на селото Розета.
Мачу Пикчу
Известната цитадела и светилище на инките в Перу е създадено около 1440 г. и функционира до 1532 г. Мащабната структура е открита от американския историк от университета Йейл Хирам Бингам. Живописните руини на Мачу Пикчу са най-добрия пример за каменна конструкция от цивилизацията на Инките. В областта са регистрирани около 200 сгради, разположени в пространство с размери 365 на 300 м.
източник: brightside.me
- Каква тайна се крие зад скандалната фигура на мастурбиращия римлянин от Помпей?
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- През 10 950 г. пр. н. е. Земята е ударена от комета, виновна за възхода на човешката цивилизация
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАДАРО - МОГИЛСКОТО ПЛАТО - КАРЕЛ ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
МЕЗЕК - КУПОЛНИТЕ ГРОБНИЦИ - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
СТАРОБЪЛГАРСКОТО ИЗКУСТВО - БОГДАН ФИЛОВ - ШАМБАЛА
ТРАКИЙСКО СВЕТИЛИЩЕ НА АСКЛЕПИЙ ДО ГЛАВА ПАНЕГА - ВАЦСЛАВ ДУБРОВСКИ - ШАМБАЛА
РЪКОВОДСТВО ЗА РАЗКОПКИ, СЪБИРАНЕ И ЗАПАЗВАНЕ НА СТАРИНИ И МОНЕТИ - Н. ПОПОВ, Р. МУШМОВ - ШАМБАЛА
ПАМЕТНИЦИ ИЗ БЪЛГАРСКО: МОГИЛИ - КАРЕЛ И ХЕРМЕНГИЛД ШКОРПИЛ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – II част
- Каква тайна се крие зад скандалната фигура на мастурбиращия римлянин от Помпей?
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- Ромео и Жулиета от Валдаро: една любов на 6 000 години
- Пещерни рисунки предполагат, че древните хора са се борели с много вътрешни демони
- Какво ни „разказва“ Човекът от Толунд за бита на древните датчани
- През 10 950 г. пр. н. е. Земята е ударена от комета, виновна за възхода на човешката цивилизация
- 12 удивителни факти за маите
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – I част
Коментари към 12 важни археологически открития, променили историята – II част