Немски учени твърдят, че жените от бронзовата епоха са обикаляли света, докато мъжете са си стояли вкъщи
Не е толкова лесно човек да си представи животът в древността. Първосигнално и по стериотип всеки би си помислил, че през каменната или каменомедната епоха мъжете войни са скитали по далечни земи, докато жените са си стояли у дома и са се грижили за децата и домашното огнище. Независимите опитни жени пътешественици са относително нов феномен в човешката история.
Или поне така смятахме доскоро.
Ново проучване, публикувано в списанието PNAS, предполага, че около края на каменомедната и началото на бронзовата епоха в Западна Европа е имало жени, които са кръстосвали далечните земи. По време на тези експедиции те търсели нови земи и села, където да създадат семейство и пътувайки, обменяли опит, предмети и идеи, превръщайки се в двигател на развитието на технологиите през ранната бронзова епоха.
Учените от Мюнхенския университет "Лудвиг Максимилиан" направили ДНК и изотопен анализ на 84 скелета, открити при археологически проучвания в съвременната долина Лехтал, Аугсбург, Германия. Това разкрило, че по-голяма част от жените, погребани в некропола, не са местни, а пришълци, вероятно от Бохемия или Централна Германия, докато мъжете са част от коренното население на региона. Жените произхождат от много и различни области, не само от едно съседно селище.
"Въз основа на анализа на количествата на изотопите на строниця в кътниците, което ни позволява да си извадим заключения за произхода на хората, ние успяхме да определим, че по-голямата част от жените не произхождат от този регион," обяснява археологът Корина Книпер.
"Наблюдаваме огромно разнообразие от различни женски родословия, което може да се случи с времето, ако много жени се преместят в долината Лех отнякъде другаде," добавя Алиса Митник.
Учените разполагат с достатъчно налични доказателства, които им позволяват да твърдят, че жените са били уважавани и интегрирани в местното общество. Те са погребани по същия начин като останалите членове на селището. Тъй като скелетите в некропола са погребани през период, обхващащ 800 години (между 2500 и 1600 г. пр. н. е.), това подсказва, че тази практика е била последователна и добре установена.
Изследването обхваща само един малък район от съвременна Германия, поради което е трудно да се определи колко на далеч се е простирал този обичай и дали "обменът" на жени е обхващал цяла Европа. Също така е невъзможно да се каже дали жените са участвали по своя воля в тези бракове или са били омъжвани насила и по уговорка с "побратимени" селища.
Друго възможно обяснение за откритията на немските археолози е мъжете от съответния регион да са пътували до далечни земи, за да си взимат съпруги. Продължаването на рода в малки общности от хора в даден момент води до инцест (кръвосмешение) и израждане на поколенията. По този начин те са внасяли "свежа кръв" в селището си и са попълвали генетичния си фонд с нов материал. Децата, родени в следствие на продължително кръвосмешение, са по-слаби и са по-предразположени към различни генетични заболявания. Един от най-ярките примери е египетския фараон Тутанкамон, който е продукт на брак между брат и сестра, поради което има множество недъзи и умира в юношеска възраст.
В България също съществуват сведения за подобни междукултурни взаимоотношения, датиращи от новокаменната и каменомедната епоха. В некропола край Дуранкулак съществуват доказателства, че женските индивиди също са пришълци, своеобразни изселници, дошли от други съседни райони. Тези заключения са направени въз основа на различния гробен инвентар и ориентация на скелетите, които са ключови характеристики, различаващи се при различните културни кръгове и райони през съответните археологически периоди.
автор: Величка Мартинова
по материали от: sciencealert.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
В ЗАХВАТА НА ПРИКРИТАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ - МЕГАЛИТИ, ПОДМОГИЛНИ ХРАМОВЕ И ТАЙНСТВА В ТЯХ - ХРИСТО БУКОВСКИ - СИЕЛА
БЕЛЕЖКИ ПО АРХЕОЛОГИЯТА НА КРАЙДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ - БОРИС ДЯКОВИЧ - ШАМБАЛА
ТЪРСАЧЪТ НА МИНАЛО ОТКРИВА СВЕТА - НИКОЛАЙ ОВЧАРОВ - ХЕРМЕС
АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИЗДИРВАНИЯ В ЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ - ВАЦЛАВ ДОБРУСКИ - ШАМБАЛА
ИСТОРИЯТА НА ИЗКУСТВОТО КАТО АРХЕОЛОГИЯ - АДЕЛИНА СТРАНДЖЕВА - ХЕРМЕС
ИСО АРХЕОЛОГИЯ - КРИСТАЛНА МИНА KRU22491
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Пещерни рисунки предполагат, че древните хора са се борели с много вътрешни демони
- От кога датира първият случай на рак в историята и какво знаем за него
- Египет всъщност не е страната с най-много пирамиди
- Новооткрит папирус разкрива най-голямата загадка на пирамидите – как са били построени
- През 10 950 г. пр. н. е. Земята е ударена от комета, виновна за възхода на човешката цивилизация
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – I част
- Мистерията на Карнакските камъни
- Руският Град на мъртвите в Даргавс, Северна Осетия
- 13 тайнствени исторически паметници на културата - I част
- Едни от най-странните археологически открития на всички времена – II част
Коментари към Немски учени твърдят, че жените от бронзовата епоха са обикаляли света, докато мъжете са си стояли вкъщи