Юпитер е толкова голям, че технически не обикаля около Слънцето
Юпитер, петата планета от Слънчевата система, газовият гигант и целта на мисията на сондата Джуно, е огромен. Наистина огромен.
Толкова е огромен, че технически не обикаля около Слънцето. Или поне не точно. Масата на Юпитер е 2.5 пъти по-голяма от масата на всички други планети от Слънчевата система, взети заедно, и е толкова голям, че центърът на тежестта между него и Слънцето всъщност се намира в Слънцето – по-точно в една точка в космоса, точно над повърхността на Слънцето.
Ето защо се случва това.
Когато малък обект обикаля около голям обект в космоса, по-малкият всъщност не рисува перфектен кръг около по-големия. Вместо това и двата обекта се движат около комбиниран център на тежестта.
При познати ни примери, както при Земята, която обикаля около Слънцето, центърът на тежестта се намира толкова близо до центъра на по-големия обект, че влиянието на това явление е минимално. По-големият обект не изглежда да се движи и по-малкият чертае кръг около него.
Но реалността винаги е по-сложна.
Например: когато Международната космическа станция обикаля около Земята, и тя, и Земята орбитират около техния комбиниран център на тежестта. Но този център на тежестта е толкова близо до центъра на Земята, че движението на планетата около тази точка е невъзможно да бъде забелязано – и МКС чертае почти перфектен кръг около цялата планета.
Същото се получава и при орбитирането на повечето планети около слънцето. Слънцето е толкова по-голямо от Земята, Венера, Меркурий и дори Сатурн, че техните центрове на тежестта със Слънцето са разположени дълбоко в самата звезда.
Но случаят с Юпитер не е такъв.
Газовият гигант е толкова голям, че центърът на тежестта му със Слънцето или още барицентърът му, всъщност е разположен на 1.07 соларни радиуса от центъра на Слънцето – или 7 % от слънчевия радиус над повърхността на Слънцето. Юпитер, както и Слънцето, обикалят около тази точка в космоса.
По този начин всъщност Юпитер и Слънцето се движат в пространството заедно – въпреки че разстоянията и размерите са много различни. Юпитер все пак е само късче, сравнен с размерите на Слънцето.
Така че, следващия път, когато някой ви попита за някакъв странен космически факт, вие ще разполагате с един: Юпитер е толкова голям, че не обикаля около Слънцето.
по статията работи: Величка Мартинова
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА
ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ
ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: НАШИЯТ ДОМ - СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА - ЕГМОНТ
ДЖОРДЖ ТЪРСИ СЪКРОВИЩА В КОСМОСА - ЛУСИ И СТИВЪН ХОКИНГ - СИЕЛА
АВАТАРИТЕ - АНИ БЕЗАНТ - ШАМБАЛА
ДЖОРДЖ И ГОЛЕМИЯТ ВЗРИВ - ЛУСИ И СТИВЪН ХОКИНГ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Животните-космонавти: Забравените герои на космическата надпревара
- Психолозите проучват защо астронавтите са завладени от благоговение
- Вижте как изглежда Слънцето от повърхността на всяка планета в Слънчевата система
- 9 любопитни факта за Млечния път, които ще ви изумят
- Как астронавтите ходят до тоалетната в космоса
- 16 от най-необикновените и неземно красиви дървета на планетата (Галерия)
- Планетарна диета - създадена, за да спаси Земята
- Как протича всекидневният живот на астронавтите в космоса
- Гласът на Валя Балканска се носи вече 40 години в космоса на борда на Вояджър
- Юрий Гагарин и Восток 1: какво не знаем за тях
Коментари към Юпитер е толкова голям, че технически не обикаля около Слънцето