План за спасяването на световните океани
Най-малко 26% от океаните имат спешна нужда от мерки, за да успеем да спасим морското биоразнообразие - това сочи ново проучване на Университета в Куийнсленд. Според експерти международната общност трябва много бързо да увеличи усилията за опазването на морската среда, за да се запази успешно състоянието на световните океани.
Загубата на биоразнообразие е един от най-големите екологични проблеми на нашето време. Човешките дейности, свързани със селското стопанство, урбанизацията и извличането на природни ресурси доведоха до мащабно унищожаване на хабитатите на много видове, причинявайки не само спада, но и изчезването им.
Според водещия проучването д-р Кендал Джоунс "Осигуряването на хабитат за всички водни видове изисква 8,5 милиона квадратни километра нови защитени територии. Към момента една трета от всички морски видове имат по-малко от 10 на сто от ареала им обхванат от защитени територии. Консервирането на териториите, които идентифицираме в проучването ни, би предоставило на всички морски видове разумно пространство, за да живеят свободно от човешки въздействия като риболов, търговско корабоплаване или отток от пестициди.“
Авторите са картографирали над 22 000 местообитания на морски видове и са приложили математически подход, за да идентифицират минималната площ, необходима за улавяне на част от всеки вид.
Те също така включват области с международно значение за биологичното разнообразие (известни като ключови райони за биологично разнообразие) и райони, в които човешкото въздействие върху океана е изключително ниско (известно като морски пустини).
В проучването си екипът открива, че общата площ на океана, необходима за опазване, варира между 26 и 41%, в зависимост от размера на ареала на всеки запазен вид.
Основните региони за опазване включват Северния Тихи океан близо до Китай и Япония и Атлантическия океан между Западна Африка и Северна и Южна Америка.
Директорът на Обществото за опазване на дивата природа и Джеймс Уотсън, професор в Университета в Куийнсленд, твърдят, че откритията показват спешната необходимост от по-големи усилия за опазване на водните богатства.
"Представители от различни страни ще се съберат в Китай през тази година, за да подпишат споразумение, което ще ръководи глобалното опазване в рамките на следващите десет години", заяви Уотсън. Професорът също допълва, че "Правителствата трябва да действат смело, както действаха при подписването на Парижкото споразумение за изменението на климата, ако искаме да спрем кризата, пред която са изправени много морски видове“.
От проучването става ясно, че е от ключово значение глобалните стратегии за опазване да включват бързи действия за опазване на застрашените видове и екосистеми, съчетани с подходи за устойчиво управление на океана в неговата цялост.
„Не става въпрос само за строго защитени морски зони. Трябва да използваме широк спектър от стратегии, включващи забранени за риболов зони, определяне на морски резервати и създаване на широкомащабни политики, за да сложим край на незаконните и неустойчиви търговски риболовни операции", заяви Уотсън.
Авторите подчертават, че опазването на океана е от съществено значение за хората и биоразнообразието.
"Милиони хора по света зависят от морското биоразнообразие като решаващ източник на храна и доходи", казва професор Уотсън. „Добре разработеното споразумение за глобално опазване ще помогне за запазването на тези средства за препитание в бъдеще.“
University of Queensland, снимка: Piqsels
- Вижте 7 от най-отблъскващите и ужасяващи океански създания
- Невероятна гледка - там, където Атлантическия океан се среща с Карибско море
- Изгубени следи — любопитни факти за Бермудския триъгълник
- Запознайте се с Боян Слат – 20-годишен иноватор от Холандия, който има мисия по спасяване на океаните (галерия)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Високи концентрации на забранени химикали са открити на дъното на Тихия океан
- Вижте 7 от най-отблъскващите и ужасяващи океански създания
- Нов вид медуза беше открит 3 километра под повърхността на океана и външния й вид е наистина нереален
- Пластмасата – масовият убиец на китове, делфини и костенурки
- Невероятна гледка - там, където Атлантическия океан се среща с Карибско море
- Морските организми си служат с неизвестни досега фоторецептори
- Морският живот и популацията на атола Бикини процъфтява, въпреки атомните бомби
- Рибата в Тихия океан е поразена от раково заболяване
- Арктическият океан се пълни с тонове боклуци
- 30 найлонови торбички бяха открити в стомаха на кит, убит край Норвегия
Коментари към План за спасяването на световните океани