Българските гении, които промениха света (1 част)
България е една от най-старите страни и въпреки, че е малка по площ, тя дава изключително много на света благодарение на своите гении, изобретатели и откриватели, които променят нашата Земя.
Кацане на Луната
Българин конструира двигателите на първата ракета, изпарена на Луната. Иван (Джон) Ночев създава двигателите, използвани по време на първата мисия до Луната. Той конструира двигателите за модула "Eagle" (Аполо 11), когато американските астронавти Нийл Армстронг и Едуин Олдрин използват.
Принтер/Ксерокс
Можете ли да си представите живота без копиращи машини? Най-вероятно не. Кой знае, че тази универсална и важна офис принадлежност всъщност е създадена от българин? Не много, затова ви представяме мъжа, който помага за правенето на малката стъпка за човечеството и голяма стъпка за България. Този мъж е Георги Наджаков, който се превръща в един от най-големите изобретатели на модерните времена. Той създава така наречения ксерокс.
Телефон за Космоса
23-годишният Милен Николов създава революционно приспособление, което позволява на мобилните телефони да бъдат използвани в тунели и метрото. Нокиа се опитва да купи изобретението от Милен.
Студентът по компютърни науки и технологии в колежа на Брокпорт, Ню Йорк създава начин за свързване на мобилни телефони в зони, където няма мобилно покритие. Той прави възможно използването им в тунели и метро, а защо не и в Космоса? Това неговото откритие му отрежда първо място на състезанието Симбиан Лимитид, като по този начин той надминава всички 1 милион участника.
Живеейки в Ню Йорк, Милен учи физика, квантова механика и работи в компютърна лаборатория 40 часа седмично. Говори се, че благодарение на досегашния му успех, Милен може да получи Нобелова награда още преди да е навършил 30-годишна възраст.
Въздушната възглавница
Създателят на въздушната възглавница е българин и се нарича Асен Йорданов. Освен това, той е и направил конструкция на първия самолет. Първоначално неговата идея е тази въздушна възглавница да осигури безопасност на пилотите. Той я създава през 1957.
Брауновият газ
Българинът на име Илия Вълков, по-познат по света като професор Юл Браун, е създателят на Брауновия газ. По този начин той осъществява мечтата си за създаване на чисто изгарящо, незамърсяващо, ефективно, нискоразходно алтернативно гориво за планетата. Брауновият газ е изключително откритие.
Основната му дейност е да отдели водородните молекули на съставните им компоненти (водород и кислород), а след това да изгори газовете, които да произведат енергия. Водните молекули не се разпадат, а все още се "държат под напрежение", карайки водата да се "държи" по-различно от обикновеното й състояние, за което сме учили в учебниците. Страничният продукт отново е вода. Благодарение на неговите усилия, този газ е наречен Браунов газ. "От вода получаваме отново вода" - разказва професора. Освен това, той създава и водородния HHO генератор.
Третото самолетно крило
Асен Йорданов конструира третото крило на самолета. 90% от знанията си за авиацията, американските пилоти дължат на г-н Йорданов.
Ваксина против туберкулоза
Киселото мляко
Стамен Григоров е мъжът, който открива начин за създаване на натурално кисело мляко - Lactobacillus bulgaricus.
Компютърът
Джон Атанасов - създава прототипа на първата електрическа изчислителна машина, използвана за изработката на модерния компютър.
Дигиталният четец на книги за незрящи - "Dook"
Лъчезар Цветанов - студент в университета на Бриджпорт създава дигиталния четец за хора с увреждания. "Създадох четеца, защото смятам, а и много хора ще се съгласят, че голям процент от вече съществуващите четци са прекалено стари. Хората, които използват "Dook" няма да се чувстват зле пред другите, защото той изглежда като книга." - разказва Цветанов.
Douglas DC-3
Асен Йорданов е един от конструкторите на първия пътнически самолет Douglas DC-3. Йорданов е известен български изобретател, инженер и авиатор, който работи като инженер в множество въздушни компании, включително Curtiss-Wright, Boeing, Lockheed, North American, Consolidated и Chance-Vought, където създава книги с инструкции за много известни самолети като P-40 Warhawk, the P-38 Lightning, the B-25 Mitchell, the B-17 Flying Fortress, the B-24 Liberator, the B-29 Superfortress и Douglas DC-3.
Шестият сърдечен тон
Открит е от педиатърът-кардиоревматолог Иван Митев. Тонът е наречен "тон на Митев".
Нивалин
Димитър Пасков създава лекарството Нивалин. То се използва за лечение на лека до умерена степен на развитие на Алцхаймер и различни други увреждания на паметта.
Дигитален електронен часовник
Петър Петров създава прототипа на дигиталния електронен часовник.
- Всеки гений с лудостта си: странностите на 10 велики учени – част 1
- Учените твърдят, че хората, които си говорят сами, са гении
- Петранка Кузманова-Dragonfly: "Не творя заради признанието, а заради магията от процеса и удовлетворението от добре свършена работа"
- 10-те най-велики учени на 20 век (2 част)
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЙОРДАН ЙОВКОВ (1880-1937) - ЛЕТОПИС ЗА НЕГОВИЯ ЖИВОТ И ТВОРЧЕСТВО - ТОМ 1 - СИЯ АТАНАСОВА, Д-Р КРЕМЕНА МИТЕВА - ФАБЕР
ЕМИЛИЯН СТАНЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - ИВАН САРАНДЕВ - ХЕРМЕС
ДЖОН АТАНАСОВ - ЧОВЕКЪТ, КОЙТО ИЗОБРЕТИ КОМПЮТЪРА - ДЖЕЙН СМАЙЛИ - СИЕЛА
НовБИГДЖИГС 3D ТВОРЧЕСКИ КОМПЛЕКТ С ПЯСЪК И ФОРМИЧКА КРОКОДИЛ GW55579CR
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ КОМПЛЕКТ ЗА ДИЗАЙН И ДЕКОРАЦИЯ НА ДИАДЕМИ 15548
ИСО ТВОРЧЕСКИ КОМПЛЕКТ ЗА РИСУВАНЕ 288 части KRU8643
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Любопитно и забавно
- 21 зелени DIY идеи за творческо рециклиране на празни пластмасови бутилки (Галерия)
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- 10-те най-велики учени на 20 век (2 част)
- 13 любопитни предмета от миналото, трудни за разгадаване
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Развитие на българската фармация от 1879 до 1944 година
- Не изхвърляйте старите дискове - вдъхнете им живот
- 13 литературни откъса, които ще променят живота ви
Коментари към Българските гении, които промениха света (1 част)