Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове
Според учените бъдещето ни би било по-оптимистично, ако живеем на принципа „по-малко вещи, повече емоции“. Хората от богатите страни, където консумацията е значително по-висока, могат да изиграят важна роля в борбата с климатичните промени. Нужно е само да променят 6 свои навика от ежедневието.
Математически анализи показват, че ако предприемем тези шест стъпки, ще постигнем намаление на въглеродните емисии 1/4. Ако го направим, ще ограничим глобалното затопляне до 1,5°С и ще напомним на правителствата, че е време да се въведат радикални промени.
Том Бейли, един от инициаторите на кампанията „Jump“, смята, че, ако изброените по-долу мерки ни се сторят твърде трудни за изпълнение, можем да изберем няколко от тях.
Да ограничим електронните отпадъци
Електрониката у дома може да се използва поне 7 години. Тук попадат смартфони, компютри, смартчасовници и телевизори. Честата им смяна е сред основните причини за изпускането на въглеродни емисии.
Според научно изследване самият процес по извличане на редки метали замърсява природата повече, отколкото използването на продуктите, изработени от тях. Например, само 13% от емисиите, отделяни от телефон iPhone 11 се дължат на употребата му. Останалите 86% са резултат от производство, транспорт и преработка след изхвърлянето му като отпадък.
Бейли споделя, че обикновено човек сменя телефона или компютъра си с нов, по-усъвършенстван, модел на няколко години. Той подчертава, че всеки от нас трябва да положи повече усилия и да използва електронните си устройства между 5 и 7 години. Техническите данни сочат, че това е техният период на оптимална работа.
Експертът съветва да не ги изхвърляме, щом се повредят, а да опитаме да ги поправим, да вземем назаем или пък да си купим вече употребявани. Всяко наше решение трябва да се ръководи от стремежа ни да ограничим броя електронни джаджи.
„Да“ на обществения транспорт и споделеното пътуване
Голяма част от хората свикнаха да се придвижват с личен автомобил. За някои от тях това е наложително, защото е свързано с работата им, живеят на отдалечено място или пък страдат от ограничена подвижност.
Автомобилите са сериозен източник на въглеродни емисии.1/4 от емисиите на парникови газове в атмосферата в световен мащаб се дължат на транспорта. 2/3 от тях се изпускат от двигателите на превозните средства.
Един от призивите в кампанията „Jump“ гласи хората, които имат възможност, да заменят личния автомобил с обществен транспорт, ходене пеш или каране на велосипед. Ако планираме да си купим кола, е добре първо да помислим дали нямаме други алтернативи за придвижване. Ако сме достатъчно смели, можем да продадем личното си превозно средство или просто да го споделяме с други наши познати, за да ограничим замърсяването на въздуха.
Макар че през последните години електрическите автомобили набраха по-голяма популярност като средство за борба с климатичните промени, експертите все още настояват за намаляване броя на произвежданите конвенционални превозни средства.
Ретро стил на обличане
За съжаление, текстилната и модната индустрии отделят повече вредни емисии от самолетите и корабите, взети заедно. Още по-тревожна е тенденцията да се шият дрехи, които бързо се износват и изхвърлят, след което човек трябва да си купи нови.
Бейли добавя: „Ниските цени на текстилните изделия обикновено означават и ниско качество, което налага честата им смяна. Те са евтини и поради други, по-сериозни причини – вреден за околната среда производствен процес, нищожно заплащане, лоши условия на труд и експлоатация на работниците във фабриките.“
Това, което човек може да направи, за да помогне в борбата със замърсяването на планетата, е да купува дрехи втора употреба, да ремонтира старите и да ограничи покупката на нови до три пъти годишно. При избора на облекло е добре да имаме предвид качеството и издръжливостта. Вероятно тогава дрехата би била по-скъпа, но ползите за околната среда, а и за самите нас със сигурност биха били повече. „Евтиното излиза по-скъпо“ не е просто игра на думи.
Хранителен режим с повече растителни продукти
Повече от 25% от общите емисии в атмосферата се отделят при отглеждането на животни и различни земеделски култури. Наскоро проведено изследване описва три промени в начина на хранене, които могат да имат значителен положителен ефект върху ограничаването на изпусканите мръсни газове.
- Консумирайте повече продукти с растителен произход.
- Не изхвърляйте хранителните продукти, които сте купили. Планирайте пазаруването така, че да ги изяждате.
- Внимавайте с количествата храна, която приемате.
„От всички възможни промени, които можем да направим, за да живеем на една по-чиста планета, храненето е може би най-важната“, смята Бейли. „Не става въпрос само за климатичните промени. Намаляващото биоразнообразие, начинът, по който се използва земята, торовете, изхвърляни в океана, и хилядите унищожени насекоми заради пестицидите са проблеми, които произтичат именно от хранителната индустрия.“
Вредата от въздушния транспорт
Самолетите увеличават емисиите на парникови газове с 2%, като цифрата не спира да расте. Също така, въздушният транспорт обслужва най-малка част от населението. Във Великобритания например 70% от всички полети обслужват едва 15% от гражданите.
Статистика от 2017 г. сочи, че средният брой на полети за връщане на глава от населението по света е един кратък полет на 1 или 2 години. Според специалистите, ако кратките полети се разредят и се случват веднъж на 3 или повече години, ефектът върху околната среда би бил поразителен.
Том Бейли пояснява: „Това не означава, че се лишаваме от възможността да обиколим света. Можем да летим до чужбина 15-20 пъти за целия си живот или просто да изберем сухопътен транспорт и да спираме по-често, за да разглеждаме интересните места по време на самото пътуване.
Кратките почивки бихме могли да прекараме наблизо. Със сигурност има красиви забележителности, които заслужават вниманието ни. А, щом са кратки, влакът, фериботът или автобусът също са добри алтернативи на самолета.
Промяна в системата
Всички изброени по-горе действия могат да изиграят важна роля в опитите ни да намалим въглеродните емисии. Правителствата обаче имат правомощия да въведат законодателни промени, с които не просто да ограничат вредите от човешката дейност, но и да обърнат тенденцията през последните години. Частният сектор също не бива да остава безучастен.
Организаторите на кампанията „Jump“ се обръщат към хората с призив да осъществят поне една от посочените промени, ако искат да осигурят по-добро бъдеще на идните поколения. Ето някои идеи, които те предлагат на вниманието ни:
- Използване на възобновяема енергия.
- Фокус върху енергийната ефективност у дома – качествена изолация, използване на термопомпи, енергоспестяваща техника и осветителна тела.
- Участие в мирни протести и активистки движения за опазване на околната среда.
Част от промените не зависят от отделния човек. Ако обаче всеки от нас даде своя малък принос, със сигурност ще превърнем нашата планета в по-чисто място за нашите деца и внуци.
Six promises you can make to help reduce carbon emissions: https://www.theguardian.com/environment/2022/mar/07/six-promises-you-can-make-to-help-reduce-carbon-emissions
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- Създадоха екологична алтернатива на бетона
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Колко зле ще се отрази на планетата оттеглянето на Тръмп от Парижката климатична спогодба?
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Глобалното затопляне и рисковете, които крие за атлетите
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
Коментари към Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове