Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове

Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове

от 10 март 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Според учените бъдещето ни би било по-оптимистично, ако живеем на принципа „по-малко вещи, повече емоции“. Хората от богатите страни, където консумацията е значително по-висока, могат да изиграят важна роля в борбата с климатичните промени. Нужно е само да променят 6 свои навика от ежедневието.

Математически анализи показват, че ако предприемем тези шест стъпки, ще постигнем намаление на въглеродните емисии 1/4. Ако го направим, ще ограничим глобалното затопляне до 1,5°С и ще напомним на правителствата, че е време да се въведат радикални промени.

Том Бейли, един от инициаторите на кампанията „Jump“, смята, че, ако изброените по-долу мерки ни се сторят твърде трудни за изпълнение, можем да изберем няколко от тях.

Да ограничим електронните отпадъци

Електрониката у дома може да се използва поне 7 години. Тук попадат смартфони, компютри, смартчасовници и телевизори. Честата им смяна е сред основните причини за изпускането на въглеродни емисии.

Според научно изследване самият процес по извличане на редки метали замърсява природата повече, отколкото използването на продуктите, изработени от тях. Например, само 13% от емисиите, отделяни от телефон iPhone 11 се дължат на употребата му. Останалите 86% са резултат от производство, транспорт и преработка след изхвърлянето му като отпадък.

Бейли споделя, че обикновено човек сменя телефона или компютъра си с нов, по-усъвършенстван, модел на няколко години. Той подчертава, че всеки от нас трябва да положи повече усилия и да използва електронните си устройства между 5 и 7 години. Техническите данни сочат, че това е техният период на оптимална работа.

Експертът съветва да не ги изхвърляме, щом се повредят, а да опитаме да ги поправим, да вземем назаем или пък да си купим вече употребявани. Всяко наше решение трябва да се ръководи от стремежа ни да ограничим броя електронни джаджи.

заводи

„Да“ на обществения транспорт и споделеното пътуване

Голяма част от хората свикнаха да се придвижват с личен автомобил. За някои от тях това е наложително, защото е свързано с работата им, живеят на отдалечено място или пък страдат от ограничена подвижност.

Автомобилите са сериозен източник на въглеродни емисии.1/4 от емисиите на парникови газове в атмосферата в световен мащаб се дължат на транспорта. 2/3 от тях се изпускат от двигателите на превозните средства.

Един от призивите в кампанията „Jump“ гласи хората, които имат възможност, да заменят личния автомобил с обществен транспорт, ходене пеш или каране на велосипед. Ако планираме да си купим кола, е добре първо да помислим дали нямаме други алтернативи за придвижване. Ако сме достатъчно смели, можем да продадем личното си превозно средство или просто да го споделяме с други наши познати, за да ограничим замърсяването на въздуха.

Макар че през последните години електрическите автомобили набраха по-голяма популярност като средство за борба с климатичните промени, експертите все още настояват за намаляване броя на произвежданите конвенционални превозни средства.

Ретро стил на обличане

За съжаление, текстилната и модната индустрии отделят повече вредни емисии от самолетите и корабите, взети заедно. Още по-тревожна е тенденцията да се шият дрехи, които бързо се износват и изхвърлят, след което човек трябва да си купи нови.

Бейли добавя: „Ниските цени на текстилните изделия обикновено означават и ниско качество, което налага честата им смяна. Те са евтини и поради други, по-сериозни причини – вреден за околната среда производствен процес, нищожно заплащане, лоши условия на труд и експлоатация на работниците във фабриките.“

Това, което човек може да направи, за да помогне в борбата със замърсяването на планетата, е да купува дрехи втора употреба, да ремонтира старите и да ограничи покупката на нови до три пъти годишно. При избора на облекло е добре да имаме предвид качеството и издръжливостта. Вероятно тогава дрехата би била по-скъпа, но ползите за околната среда, а и за самите нас със сигурност биха били повече. „Евтиното излиза по-скъпо“ не е просто игра на думи.

Хранителен режим с повече растителни продукти

Повече от 25% от общите емисии в атмосферата се отделят при отглеждането на животни и различни земеделски култури. Наскоро проведено изследване описва три промени в начина на хранене, които могат да имат значителен положителен ефект върху ограничаването на изпусканите мръсни газове.

  • Консумирайте повече продукти с растителен произход.
  • Не изхвърляйте хранителните продукти, които сте купили. Планирайте пазаруването така, че да ги изяждате.
  • Внимавайте с количествата храна, която приемате.

„От всички възможни промени, които можем да направим, за да живеем на една по-чиста планета, храненето е може би най-важната“, смята Бейли. „Не става въпрос само за климатичните промени. Намаляващото биоразнообразие, начинът, по който се използва земята, торовете, изхвърляни в океана, и хилядите унищожени насекоми заради пестицидите са проблеми, които произтичат именно от хранителната индустрия.“

ветрогенератори

Вредата от въздушния транспорт

Самолетите увеличават емисиите на парникови газове с 2%, като цифрата не спира да расте. Също така, въздушният транспорт обслужва най-малка част от населението. Във Великобритания например 70% от всички полети обслужват едва 15% от гражданите.

Статистика от 2017 г. сочи, че средният брой на полети за връщане на глава от населението по света е един кратък полет на 1 или 2 години. Според специалистите, ако кратките полети се разредят и се случват веднъж на 3 или повече години, ефектът върху околната среда би бил поразителен.

Том Бейли пояснява: „Това не означава, че се лишаваме от възможността да обиколим света. Можем да летим до чужбина 15-20 пъти за целия си живот или просто да изберем сухопътен транспорт и да спираме по-често, за да разглеждаме интересните места по време на самото пътуване.

Кратките почивки бихме могли да прекараме наблизо. Със сигурност има красиви забележителности, които заслужават вниманието ни. А, щом са кратки, влакът, фериботът или автобусът също са добри алтернативи на самолета.

Промяна в системата

Всички изброени по-горе действия могат да изиграят важна роля в опитите ни да намалим въглеродните емисии. Правителствата обаче имат правомощия да въведат законодателни промени, с които не просто да ограничат вредите от човешката дейност, но и да обърнат тенденцията през последните години. Частният сектор също не бива да остава безучастен.

Организаторите на кампанията „Jump“ се обръщат към хората с призив да осъществят поне една от посочените промени, ако искат да осигурят по-добро бъдеще на идните поколения. Ето някои идеи, които те предлагат на вниманието ни:

  • Използване на възобновяема енергия.
  • Фокус върху енергийната ефективност у дома – качествена изолация, използване на термопомпи, енергоспестяваща техника и осветителна тела.
  • Участие в мирни протести и активистки движения за опазване на околната среда.

Част от промените не зависят от отделния човек. Ако обаче всеки от нас даде своя малък принос, със сигурност ще превърнем нашата планета в по-чисто място за нашите деца и внуци. 

Източник:

Six promises you can make to help reduce carbon emissions: https://www.theguardian.com/environment/2022/mar/07/six-promises-you-can-make-to-help-reduce-carbon-emissions

Още по темата:
  • Кой е виновен за климатичните промени – човекът или вулканичните изригвания? Кой е виновен за климатичните промени – човекът или вулканичните изригвания?
  • Колко зле ще се отрази на планетата оттеглянето на Тръмп от Парижката климатична спогодба? Колко зле ще се отрази на планетата оттеглянето на Тръмп от Парижката климатична спогодба?
  • Определят ли културните особености отношението ни към околната среда Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
  • 9 катастрофални последици, причинени от глобалното затопляне 9 катастрофални последици, причинени от глобалното затопляне
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

СЕДМИЯТ ПЕЧАТ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС
19.95лв.

СЕДМИЯТ ПЕЧАТ - ЖОЗЕ РОДРИГЕШ ДУШ САНТУШ - ХЕРМЕС

Коментари към Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 07:55
    Коментирайте "Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Зорница Спасова: Ако не бъдат взети мерки, смъртността заради горещото време ще се увеличава
  • Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
  • Малка ледена епоха може да застигне Земята през 2030 г.
  • Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот
  • Световната банка отпуска 500 милиона долара за ограничаването на парниковите емисии
  • Вярата на хората в промяната на климата се влияе от икономическото им състояние
  • През 2016 г. морският лед в Арктика е рекордно малко
  • Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
  • Младите тропически гори поглъщат много повече въглероден двуокис
  • Глобалното затопляне приключва, започва глобалното застудяване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Живот с генитален херпес

преди 143 дни, 12 часа и 34 мин.

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 741 дни, 5 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 16 часа и 6 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 8 часа и 47 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 15 часа и 38 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 22 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival