Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука Определят ли културните особености отношението ни към околната среда

Определят ли културните особености отношението ни към околната среда

от 23 авг 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Определят ли културните особености отношението ни към околната среда  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Много хора смятат, че климатичните промени са само един пример за безразсъдното ни поведение като жители на тази планета. Свободният достъп до споделени природни ресурси сякаш ни кара да забравяме, че от това как се грижим за света около себе си зависи животът ни. Жадни за печалба и притежание, но слепи за вредите, които нанасяме, ние черпим от богатствата и не връщаме нищо в замяна. Вземаме, без да даваме. Не достигат добрите дела, с които да покажем, че сме благодарни за всичко, което имаме.

Различните народи възприемат различно климатичните промени и възможните сценарии, които ни очакват. За някои те са препятствие по и без това трудния път на развиващите се страни. Други са се заели присърце със задачата да спасят планетата. Но има и такива, за които чуждите природни богатства са средство за собствения им напредък. Дали начинът, по който гледаме на всичко, което ни заобикаля в природата, е обусловен от културните ни особености?

Дадена социална група живее в една и съща културна среда, която моделира отношението и поведението на всеки неин представител. Различните вярвания, особености и морални правила са основата, върху която се утвърждават практики, свързани с опазването или пък унищожението на природата. Те определят и свързаността на хората с нея. Културата оформя светогледа на отделния човек и му помага (или пък не) да разпознава моралното от неморалното, като по този начин тя се оказва свързващото звено между обществото и практиките, насочени към опазване на околната среда. Бизнесът във всяка страна се ръководи основно от допустимите за хората стандарти. Дори правителствените решения са отражение на културните фактори.

През 2019 г. британската компания „YouGov“, която се занимава с проучване на общественото мнение и анализ на данни, провежда глобално проучване върху хора от 28 различни страни, за да разбере какво е отношението на народите от изтока и запада спрямо климатичните промени. Според направените изчисления 90% от световното население признава, че проблем съществува, но му отдава различно значение в зависимост от културните си особености.

Как културата определя отношението ни към околната среда?

Стари изследвания сочат, че стремежът ни да се грижим и да се тревожим за света, който ни заобикаля, се различава значително в различните общества. Самите разминавания се дължат на няколко основни фактора: съотношение между колективизъм и индивидуализъм, форма на контрол – външен или вътрешен, господство на материализма или постматериализма и ориентация към миналото или към бъдещето.

Друго проучване разкрива, че фирмените политики за опазване на природата са по-строги и постигат добри резултати в общества, където властта е по-равномерно разпределена. Сред останалите предпоставки за по-тясна връзка с природата са силно изразеното женско начало (склонност към сътрудничество, скромност и проява на загриженост), търсенето на сигурност, ориентацията към бъдещето в дългосрочен план и умението за въздържание.

На отсрещния полюс са обществата, в които желанието за постигане на лична удовлетвореност и проявата на мъжественост подкопават значимостта на заобикалящия ги свят.

Силно изразена йерархия – по-слаба грижа за околната среда

През 2001 г. нидерландският социолог Хофстеде опитва да открие зависимост между различните културни характеристики на народите и тяхната склонност да поставят на преден план не въпроси, свързани с икономиката, а с опазването на околната среда. Той измерва също така готовността на страните да инвестират повече средства в екологични инициативи и програми. Според експерта държавите, в които йерархията е приета от хората, а властта - по-равномерно разпределена, се полагат повече усилия за опазване на природните богатства, отколкото за икономически растеж.

Обратно, в страните, където отделните прослойки на обществото са твърде отдалечени една от друга, а мъжкото начало е доминиращо, екологичните въпроси не са толкова важни, като всички са оставили властимащите да вземат решения.

природа

Колективизъм vs. индивидуализъм

Страните, които са ориентирани към колективния начин на живот и приемствеността, проявяват по-силна загриженост към природните ресурси и тяхното съхранение. Те обръщат сериозно внимание на последствията от действията на отделния човек върху живота на цялото общество. Връзката им с природата е по-тясна, а стремежът към устойчивост – непрестанен.

Ориентация към бъдещето в дългосрочен план

Гражданите на страни, които вярват, че постъпките на всеки от тях имат пряко отражение върху бъдещето им като народ, полагат усилия, за да направят по-добра средата си на живот. Те са наясно, че изчерпването на природните ресурси би имало катастрофални последици за бъдещите поколения.

Търсене на сигурност

Колкото повече сигурност търсят хората, толкова по-склонни са да предприемат действия, с които да намалят поводите си за тревожност, включително тези, свързани с благополучието на човека.

Силно изразено мъжко начало

Мъжкото начало кара човек да се чувства по-силен и да вярва, че има надмощие над природата. В този случай той използва природните ресурси неразумно и за постигането на материален успех за сметка на устойчивост.

Ролята на културните особености при формиране на индивидуалните схващания за околната среда

С цел да открият взаимовръзката между културата и екологично съобразното поведение, учени провеждат изследване в САЩ и Индия, фокусирано върху отделния човек. Те установяват, че колективизмът и чувството за принадлежност към определена общност правят хората и в двете страни много по-чувствителни по въпроси, свързани с околната среда. Осъзнатото поведение, целящо опазване на природните ресурси, има положителен ефект върху стремежа на гражданите да консумират екологично съобразни продукти и тяхната проактивност.

През 2012 г. Шулц твърди, че гражданите със силно изявено индивидуалистко мислене и нагласа подхождат егоистично към заобикалящия ги свят, търсейки единствено лична изгода. Те се тревожат за заобикалящия ги свят, но на персонално ниво. От друга страна, отделният гражданин в общество, изградено на принципа на колективизма, опитва да съхрани връзката си с всички останали , включително с природата. Той полага усилия, за да поддържа равновесието в екосистемите и биосферата. Той се грижи не само за хората, но и за растенията и животните.

Множество изследвания подкрепят твърдението, че привържениците на колективното мислене, са по-загрижени за случващото се около тях, отколкото индивидуалистите.

Познаването на нагласите и вижданията на хората с различни културни особености поставя началото на един дълъг път. Път към опазване на природата и ресурсите, с които ни дарява ежедневно. Път, съобразен със специфичните особености на всяка нация. Защото макар да живеем в различни краища на света, всички ние сме обитатели на една и съща планета. 

Източник:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/non-weird-science/202108/does-culture-shape-our-environmental-attitudes

Още по темата:
  • Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове
  • Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък
  • Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни
  • Папа Франциск греши. Изборът на двойките да нямат деца не е егоистичен Папа Франциск греши. Изборът на двойките да нямат деца не е егоистичен
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА
15.00лв.

ХИГИЕНА И МЕДИЦИНСКА ЕКОЛОГИЯ - БИСЕРА ЮСТИНИЯНОВА

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
25.00лв.

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - ОБЩА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА
30.00лв.

ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО - СПЕЦИАЛНА ЧАСТ - ГЕОРГИ ПЕНЧЕВ - СИЕЛА

ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА
19.90лв.

ЗЕЛЕНИЯТ ТЕРОР И КОНСЕРВАТИВНАТА АЛТЕРНАТИВА - Д-Р НЕНО ДИМОВ - СИЕЛА

Коментари към Определят ли културните особености отношението ни към околната среда

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:59
    Коментирайте "Определят ли културните особености отношението ни към околната среда "

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне
  • Мами Мизутори, ООН: Сушата може да стане новата пандемия, но за нея няма ваксина
  • Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
  • Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете
  • Глобалното затопляне ще се отрази пагубно на сексуалния ни живот
  • Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
  • Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
  • Използвайте стари пластмасови бутилки, за да си направите метла
  • Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
  • Вулканичните изригвания забавят глобалното затопляне
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Доволни ли сте от отношението на държавните служители към вас?

преди 2489 дни, 13 часа и 56 мин.

Lifestyle: Как да се предпазя от полово предавани болести?

преди 3082 дни, 13 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 18 часа и 4 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 9 часа и 4 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 9 часа и 15 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 9 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival