Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък

Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък

от 02 апр 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Променящият се климат не само оформя средата, в която хората живеят, но и стимулира висцерални и осезаеми трансформации в мозъка.
  • Климатичните промени влияят негативно върху мозъка – от паметта и изпълнителната функция до езика, формирането на идентичност и дори структурата на органа.
  • В по-горещите дни се наблюдава повишение на нивата на агресия както сред хората, така и сред животните.
  • Продължителното излагане на високи температури може да активира множество биохимични пътища, свързани със заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон.

Свързани ли са нарастващите нива на тревожност, депресия, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, посттравматично стресово разстройство, болест на Алцхаймер и моторни невронни заболявания с повишаването на средната глобална температура и други екстремни промени в околната среда? Този въпрос все по-често възниква през последните години, а що се отнася до отговора, се надяваме следващите редове да ви дадат храна за размисъл.

>>> Любопитни факти за природата и нейното опазване, които може би не знаете

Климатичните промени могат да доведат до трансформации в мозъка

В края на октомври 2012 г. ураган от трета категория връхлита Ню Йорк със сила, която записва името му в аналите на историята. Въпреки че супербурята Санди преобразява града, нанасяйки щети за над 60 милиарда долара, природното бедствие се оказва отлична възможност за когнитивния невролог Йоко Номура от Катедрата по психология на Градския университет на Ню Йорк.

Преди неочакваното връхлитане на урагана, Номура подготвя проучване, включващо бъдещи майки, което има за цел да изследва потенциалния отпечатък на пренаталния стрес върху новородените. Опирайки се на развиващата се област на епигенетиката, екипът се опитва да разбере по какъв начин околната среда влияе върху промените в гените, за които вече е известно, че оказват въздействие върху риска от специфични състояния в детството като аутизъм, шизофрения и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.

Бурята обаче изкарва на преден план нов въпрос, а именно дали стресът от урагана действа по различен начин върху децата, чиито майки са били бременни по време на бедствието, в сравнение с онези, които са родени преди или заченати след природното явление.

Над десетилетие по-късно Номура има своя отговор. Заключенията разкриват стряскащо несъответствие – децата, чиито майки са били бременни по време на урагана, са изложени на необичайно висок риск от психиатрични заболявания. Например вероятността от тревожност и депресия при момичетата, които са били изложени на стреса от бурята в утробата, е съответно 20 и 30 пъти по-висока в сравнение с тези, които са родени след бедствието. При момчетата пък се наблюдава 60 пъти по-висок риск от синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност и 20 пъти по-голяма вероятност от поведенческо разстройство. Интересното е, че децата проявяват симптоми още в предучилищна възраст.

Климатични промени

Според екипа на Номура променящият се климат не само оформя средата, в която хората живеят, но и стимулира висцерални и осезаеми трансформации в мозъка. Тъй като светът претърпява драматични промени в околната среда, човешкият мозък също се изменя. Промените, предизвикани от повишаването на температурата и екстремните метеорологични условия, влияят негативно върху мозъка – от паметта и изпълнителната функция до езика, формирането на идентичност и дори структурата на органа.

>>> Каква е максималната температура на въздуха, която човешкото тяло може да понесе

Доказателствата идват от различни области. Психолози и поведенчески икономисти илюстрират начините, по които температурните скокове водят до ръст в редица сфери – от домашното насилие до речта на омразата онлайн. Когнитивните невролози пък чертаят пътищата, по които екстремните горещини и нарастващите нива на въглеродния диоксид възпрепятстват вземането на решения, намаляват уменията за разрешаване на проблеми и понижават способността за учене. И както показват изследователи като Номура, не е необходимо човек да участва във война, за да страда от посттравматично стресово разстройство – стресът, породен от ураган или горски пожар, е достатъчен.

Климатологична невроепидемиология

Областта, която спокойно може да бъде наречена климатологична невропеидемиология, все още се развива, но много от ефектите, описани от редица изследователи, са интуитивни.

Мнозина вероятно забелязват, че горещото и задушно време оказва негативно влияние върху мисловния процес. Това не е съвпадение, а почти универсален феномен. По време на гореща вълна в Бостън през 2016 г. епидемиолози от Харвард показват, че студентите, живеещи в общежития без климатик, извършват стандартни когнитивни тестове по-бавно в сравнение с тези, които живеят в охладени помещения.

Когнитивното представяне обаче е само върхът на топящия се айсберг. В по-горещите дни се наблюдава също повишение на нивата на агресия както сред хората, така и сред животните. Например паякът черна вдовица е склонен към канибализъм в жегата, а маймуните резус започват битки помежду си. Изследователи от Финландия пък установяват, че високите температури потискат функцията на серотонина, особено сред хората, извършили тежки престъпления.

Климатична криза

Невродегенеративни ефекти на климатичната криза

„Не мислим за случващото се.“, коментира неврологът Бурчин Икиз. „Не подготвяме здравните си системи. Ние не правим нищо по отношение на превенцията или защитата.“

Икиз е особено загрижена за невродегенеративните ефекти на климатичната криза. Отчасти това се дължи на факта, че продължителното излагане на високи температури може да активира множество биохимични пътища, свързани със заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон. Замърсяването на въздуха има същите неблагоприятни ефекти.

>>> Проучване използва изкуствен интелект за скрининг на хората, изложени на най-голям риск от Алцхаймер

Това, което най-много тревожи Икиз, е, че децата са сред най-уязвимите възрастови групи, тъй като подобни експозиции се натрупват кумулативно през живота на човек. „Това не се случва внезапно. Минават години, преди да се проявят невродегенеративните заболявания. Това всъщност ме плаши най-много. Виждаме излагане на замърсен въздух вследствие на горски пожари. Виждаме екстремни горещини. Ние самите сме в експеримент, като най-засегнат е мозъкът ни.“

Други учени, които взимат под внимание случващото се, прибягват до подобен драматичен език като този на Номура и Икиз. „Отличителните белези на болестта на Алцхаймер се развиват безмилостно при бебета, деца и млади хора в мегаполиса Мексико Сити.“, пише токсикологът д-р Лилиан Калдерон-Гарсидуенас. „Болестта на Алцхаймер, развиваща се в мозъчния ствол на малки деца и засягаща 99,5% от младите хора, е сериозна здравна криза.“

Разбира се, всичко това има значение само ако човек стигне до възраст, в която нервното гниене може да се прояви, тъй като невродегенеративните заболявания се развиват предимно при възрастни хора.

Нужда от навременни действия

Все още не са предприети координирани усилия за пълно разбиране и оценяване на последиците за мозъчното здраве. Въпреки това Икиз се стреми да поправи това. През пролетта на 2024 г. ще бъде свикана първата среща на екип от невролози и планетарни учени, чиято цел да обхване колективно проблема и да се опита да препоръча план за действие, преди обществото да се окаже насред припокриващи се епидемии.

Очаква се броят на хората, страдащи от болестта на Алцхаймер, да се утрои до 2050 г., без да се взема предвид климатичната криза. „Това ме плаши, защото през 2050 г. ще си кажем: „Ах, това е ужасно. Нека се опитаме да направим нещо.“, но ще бъде твърде късно за много хора.“, споделя Икиз. „Мисля, че затова наистина е важно точно сега да предприемем мерки, защото не искаме да стигнем до момента, когато нещата ще бъдат необратими.“

Източник:

‘Everybody has a breaking point’: how the climate crisis affects our brains: https://www.theguardian.com/environment/2024/mar/27/everybody-has-a-breaking-point-how-the-climate-crisis-affects-our-brains

Още по темата:
  • Определят ли културните особености отношението ни към околната среда Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
  • Проверете колко бърз и прецизен е мозъкът ви с Теста на Струп Проверете колко бърз и прецизен е мозъкът ви с Теста на Струп
  • 11 въпроса за мозъка, които бихте искали да зададете на вашия невролог! (2 част) 11 въпроса за мозъка, които бихте искали да зададете на вашия невролог! (2 част)
  • Да държиш човешки мозък в ръце – туристическа атракция в музей в Индия Да държиш човешки мозък в ръце – туристическа атракция в музей в Индия
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

СУОНСЪН ДОБАВКА ЗА ЗДРАВЕТО НА МОЗЪКА капсули * 60
44.90лв. 38.17лв.

СУОНСЪН ДОБАВКА ЗА ЗДРАВЕТО НА МОЗЪКА капсули * 60

Нов ПРОМО
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС N - АЦЕТИЛ ТИРОЗИН капсули * 120
52.50лв.

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС N - АЦЕТИЛ ТИРОЗИН капсули * 120

БРЕЙН БУСТЕР сироп 250 мл
75.90лв.

БРЕЙН БУСТЕР сироп 250 мл

ПИЕС - АЙКЮ ПАМЕТ капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
52.60лв.

ПИЕС - АЙКЮ ПАМЕТ капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 90 1 + 1 ФОРТЕКС
39.50лв. 37.53лв.

ЛЕНЕНО МАСЛО капсули 1000 мг * 90 1 + 1 ФОРТЕКС

ПРОМО

Коментари към Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 09:36
    Коментирайте "Как климатичните промени могат да засегнат човешкия мозък"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Асоциативни корови зони
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Мами Мизутори, ООН: Сушата може да стане новата пандемия, но за нея няма ваксина
  • Перила
  • Обикновен габър
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Могат ли брекетите да причинят сънна апнея и рецесия на долна челюст?

преди 694 дни, 7 часа и 11 мин.

Салофалк и нексиум - могат ли да се приемат заедно през определени интервали

преди 1310 дни, 19 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival