Папа Франциск греши. Изборът на двойките да нямат деца не е егоистичен
Коментарите на папа Франциск, че двойките, които избират да имат домашни любимци вместо деца, се държат егоистично, подновиха важен и навременен дебат за бъдещето на човешкия вид. Дали мнението на главата на Римокатолическата църква не е напълно погрешно?
„Днес наблюдаваме форма на егоизъм. Виждаме, че хората не искат да имат деца или имат само едно, но гледат две кучета, две котки... Да, кучетата и котките заемат мястото на децата“, каза папата в сряда, 5 януари. „Това отричане от бащинството и майчинството води до намаляване на световното население.“
Предположението на папата, че липсата на желание за деца е егоистично, е далеч от истината. Специално за хората, които живеят в страни с голям екологичен отпечатък, изборът за малко семейство е този, който е от полза за всички – особено за децата, чието бъдеще зависи от една по-устойчива планета.
Освен това ценностите, моралната позиция и характерът на човек не се определят от родителството. И показването на любов към животните със сигурност е нещо, което подобрява и демонстрира нашата човечност – вместо да я намалява.
Ръст на населението – двигател на изменението на климата
Папата е силен защитник на околната среда и заслужава похвала за това, че говори за неравенството, консуматорството и социалната справедливост. Той признава дълбоката заплаха от изменението на климата и загубата на биоразнообразие. Това, което обаче папа Франциск пропуска, е да свърже екологичния колапс и позицията на Римокатолическата църква относно размера на семейството и контрацепцията.
Всъщност последните му коментари отразяват ученията на църквата за важността на двойките да раждат и отглеждат деца, като същевременно прави неоправдани твърдения за потенциалните демографски последици от намаляване на раждаемостта.
Ръстът на населението обаче е един от ключовите двигатели както на климатичните промени, така и на загубата на биоразнообразие, според авторитетни източници. Проучване от 2017 г., публикувано в „Global Environmental Change“, предполага, че ако глобалният растеж на населението отговаря или надвишава средната прогноза на ООН (най-вероятно 10,9 милиарда души до 2100 г.), би било невъзможно да се остане под критичния праг на затопляне – 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.
Project Drawdown – проект за смекчаване на изменението на климата – установява, че постигането на средната прогноза, вместо на високата, до 2050 г. (разлика от 1 милиард души) ще доведе до спестяване на емисии от 85,42 гигатона въглероден диоксид, което е едно от най-добрите действия, които могат да се предприемат за ограничаване на глобалното затопляне.
Проблемът не се корени само в населението, разбира се. Има спешна нужда от действия на много фронтове. От голямо значение е да се обърне внимание на гротескните неравенства в потреблението и непропорционалния принос към унищожаването на околната среда сред световното население – неравенства, които папа Франциск подчертава.
Стотици милиони хора, живеещи в бедност по света, заслужават много повече земя, храна, вода, енергия и инфраструктура, отколкото разполагат в момента. И колкото повече хора генерират вредни емисии, толкова по-трудно ще е да се постигнат заложените цели.
Междувременно папата призовава за повече деца. Половината от световното население е на възраст под 30 години. Застаряващите общества са предизвикателство, но вече съществуват ефективни и достъпни политически решения. Това, което не съществува, са решения за разтопените ледници или изчезналите животински видове. Основната предпоставка за достойно бъдеще за млади и стари е здравата планета.
Ниска раждаемост
Има ли значение какво мисли папата? В крайна сметка католическа Италия има едни от най-ниските нива на раждаемост в Европа – нещо, което е малко вероятно да е постигнато чрез естествените контрацептивни методи, които Ватикана одобрява. Но не всичко се свежда до Италия. Докато Европа и Северна и Южна Америка все още са дом на мнозинството от християните по света, според Изследователския център „Pew“, този дял е много по-нисък, отколкото преди век. В същото време католическото население нарасна неимоверно в Субсахарска Африка и Азиатско-тихоокенския регион.
Въпреки това осигуряването на контрацепция в световен мащаб е недостатъчно финансирано. За да се промени това, е необходима цялата подкрепа, която може да се предостави, а папата може да направи неизмеримо добро като не се противопоставя на този процес.
Неудовлетворена нужда от съвременна контрацепция
В световен мащаб 270 милиона жени имат неудовлетворена нужда от съвременна контрацепция. Инвестирането в семейното планиране има изключително добро съотношение цена/качество. Оценка от 2014 г. на Центъра за консенсус в Копенхаген установява, че всеки американски долар, похарчен за постигане на универсален достъп до услуги за сексуално и репродуктивно здраве, носи полза от 120 долара за подобряване на здравето и намаляване на натиска върху други услуги.
От огромно значение за бъдещето на човечеството е взимането на внимателни решения относно размера на нашите семейства и предоставянето на право на избор на всички. „Зимата“, пред която сме изправени, ако не вземем по-мъдри решения за начина, по който живеем – включително за броя на децата – не е демографска, а планетарна. Папата разбира тази заплаха. Той може и трябва да приведе политиката на Римокатолическата църква в съответствие с нея.
The Pope is wrong. Choosing to have few or no children is the opposite of selfish: https://edition.cnn.com/2022/01/09/opinions/pope-wrong-about-having-children-currie/index
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Трябва ли да се лишат малолетните и непълнолетните майки от детски помощи
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
- Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
- Да не знаеш, че ти е поставена спирала: Защо на хиляди жени им бе отнето правото да имат деца
- Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Китайските здравни власти отчетоха сериозен полов дисбаланс сред новородените
Коментари към Папа Франциск греши. Изборът на двойките да нямат деца не е егоистичен