Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни

Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни

от 17 фев 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всеки от нас знае, че промените в климата и сезоните могат да повлияят на настроението ни, да ни натъжат и дори да доведат до сезонно афективно разстройство. Учените установяват, че не само краткосрочните, но и дългосрочните климатични изменения се отразяват негативно на психичното и физическото ни здраве.

По-долу Бони Шнайдър, която е автор на книгата „Taking the Heat: How Climate Change Is Affecting Your Mind, Body, and Spirit and What You Can Do About It“ и бивш метеоролог в телевизия „CNN“, описва предизвикателствата, свързани с така наречената екотревожност и начините, по които можем да се справим с нея. 

Могат ли и как точно климатичните промени да влошат здравето ни?

Средата, в която живеем, е много важна за нашето здраве. Температурата, качеството на въздуха и водата, безопасността на храните и достъпът до тях са променливи, които оказват своето влияние както върху хората със съпътстващи заболявания, така и върху напълно здравите.

Да вземем за пример температурата. Спали ли сте в гореща стая без климатик? Колкото по-топло е, толкова по-неспокойно спим. А нарушенията на съня замъгляват съзнанието и влошават паметта.

Изследване върху млади и здрави студенти, разкрива, че тези, които спят в горещи помещения се представят по-лошо на когнитивни тестове, проведени на следващия ден.

Климатичните промени водят до някои екстремни събития като големи наводнения, горски пожари, опасни гръмотевични бури и и урагани, които продължават по-дълго и са свързани с обилни валежи. Само за 2021 г. Щатите са били сполетени от 20 климатични катастрофи. Всяка от тях нанася щети в размер над 1 милиард долара.

Увеличават се случаите на природни бедствия, както и хората, засегнати от тях. Пожарите могат да причинят тежки изгаряния, задушаване след вдишване на пушек, травми и други.

Здравето на човека обаче не касае само неговото тяло, а и психиката му. Страхът и болката след нараняване, загубата на близки хора от общността или дискомфортът, свързан с евентуално преместване, предизвикват усещания, които могат да останат с години, дори десетилетия.

Не бива да подценяваме и факта, че природният катаклизъм в другия край на света не застрашава здравето само на местните жители. Разбира се, най-голям е стресът сред преките потърпевши, но дори и само докато гледаме новини, свързани с бедствия или разрушения, ние ставаме по-тревожни.

слънце суша

Какво представлява екотревожността и често ли се среща?

Екотревожността е разновидност на тревожността, която човек изпитва по отношение на климатичните промени и бъдещето на планетата.

84% от хората между 16 и 25 години се притесняват какво ги очаква оттук нататък, сочат данни от глобално проучване върху 10 000 души, проведено през 2021 г. Повече от половината участници вярват, че „човечеството е обречено“, а 45% споделят, че климатичните промени ги тревожат и им пречат да живеят пълноценно.

Експерти от Психиатричния съюз по въпросите, свързани с климатичните изменения, потвърждават, че най-често от екотревожност страдат младите хора. Тя може да наруши нормалния ритъм на живота им, да обсеби мислите и да попречи на качествения и пълноценен сън.

Опасни ли са климатичните промени за болните хора?

Да. Специалистите предупреждават, че всяка такава промяна причинява стрес на човешкото тяло. Дните стават все по-горещи, при това за дълъг период от време, което може да бъде опасно за пациентите с автоимунни заболявания. Лупусът например може да се влоши от ярката слънчева светлина и УВ лъчите, твърдят здравни експерти.

Някои изследвания разкриват връзка между болката, относителната влажност, налягането и скоростта на вятъра. Честите и силни бурни крият риск от засилване на болката при пациенти с артрит. Има и проучвания, според които няма връзка между проливните дъждове и болката в ставите или гърба, макар да не отричат, че такава може да съществува, ако бъдат намерени достатъчно доказателства.

Климатични промени и инфекциозни болести?

Щетите, нанесени върху биоразнообразието, се превръщат в сериозен проблем през годините. Дори незначителните на пръв поглед изменения в естествения хабитат (местообитание) на дивата природа засяга нас, хората, защото сме част от екосистемата.

Доклад от септември 2020 г. на д-р Антъни Фаучи и д-р Дейвид Морънс, експерти по инфекциозни болести, предупреждава, че все по-често ще се сблъскваме с пандемии. Според тях пандемията от коронавирус е поредното напомняне колко пагубна, деструктивна и извън всякакъв контрол е човешката дейност и колко сериозно застрашава тя дивия свят. Всяко наше действие е като бомба със закъснител, която може да предизвика нова катастрофа.

Болести, предавани чрез насекоми и кърлежи

Промените в околната среда оказват влияние и върху много от векторнопредаваните болести (болести, предавани чрез насекоми и кърлежи). С покачването на температурите се увеличава популацията на кърлежите в северните ширини. Това от своя страна е предпоставка за все по-чести случаи на Лаймска болест там, където доскоро тя е била рядко срещана. Трудното й диагностициране я превръща в още по-сериозно предизвикателство.

Комарите също крият рискове за здравето, а знаем, че високата влажност след наводнение ги привлича.

Има и видове бактерии, които се пренасят с водата и се хранят с човешка плът.

Някои учени вече изразиха тревога, че повишаването на температурата във водните басейни е принудило част от познатите смъртоносни бактерии да се придвижат към незасегнати до момента водоеми. Представителите на рода Vibrio например могат да навлязат в човешкия организъм през кожата (прорез или друга наранено място), причинявайки бързоразвиваща се тежка инфекция, която понякога е с фатален край.

Проучване от 2018 г. разкрива, че броят на случаите на Vibrio инфекции се е увеличил с 41% от 1996 г. до 2005 г. Много от пациентите са хора, плували в крайбрежните води на Флорида, Мериленд и Делауеър.

облак СО2

Има ли връзка между глобалното затопляне и алергиите?

Сезонът на алергиите определено стана по-дълъг. Нарастващият брой топли дни между пролетта и есента създава благоприятни условия за увеличаването на полените. Съществува теория, според която големите емисии въглероден диоксид също допринасят за тяхното образуване и разпространение.

Друг вид алерген са плесените. Честите бури, наводненията и влажните дни ускоряват тяхното размножаване.

Астматичните пристъпи понякога също са следствие от алергии. Симптомите на астма се задълбочават при буря или горски пожар. Така че, казано накратко, всичко е свързано.

След всичко казано дотук, е напълно разбираемо защо хората изпитват екотревожност. Как могат да се справят с нея?

Психолозите и психиатрите, с които съм разговаряла, предупреждават да не подценяваме състоянието. То има своето логично обяснение и причини, а хората, които страдат от него, наистина се притесняват.

Добре би било да се запознаят и да общуват с други като тях, за да могат спокойно да споделят емоциите и опасенията си. Има специално организирани мероприятия с такава насоченост, на които комуникацията е улеснена благодарение на медиатори.

Хората с екотревожност могат да предприемат и някои малки действия, които ще ги накарат да се чувстват по-добре, като например членство в активистко движение или участие в местна инициатива за почистване на парк, плаж или река например.

Много подходящи инструменти за преодоляване на тревожността са осъзнатостта и медитацията.

Да не забравяме терапевтичния ефект на природата върху нас, без значение дали имаме психично разстройство или не. Градинарството, и дейностите на открито по принцип, дори в най-студеното време, превръща усещането за безпомощност в силна страна.

След преживяна травма от падащ предмет по време на пожар или друг природен катаклизъм е много полезно човек да търси връзка с природата. Това е част от механизма за справяне със стреса от случилото се.

Всеки от нас трябва да намира 20-30 минути дневно за разходка навън, защото е доказано, че взаимодействието с природата намалява нивата на кортизол (хормона на стреса). Колкото по-ниски са те, толкова по-добре за тялото и ума.

Източник:

Do you have 'eco-anxiety'? Here's how to find out: https://edition.cnn.com/2022/01/28/health/eco-anxiety-harmful-for-health-wellness

Още по темата:
  • Определят ли културните особености отношението ни към околната среда Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
  • Тревожите ли се много? Това може да е признак за вашата интелигентност! Тревожите ли се много? Това може да е признак за вашата интелигентност!
  • Да се справим с безпокойството при децата. С игра! Да се справим с безпокойството при децата. С игра!
  • Знаменитости, които говорят открито за тревожността и методите си за справяне с нея Знаменитости, които говорят открито за тревожността и методите си за справяне с нея
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
43.80лв.

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP

АШВАГАНДА таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
41.20лв.

АШВАГАНДА таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС

Нов
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
25.20лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60
69.99лв.

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60

Нов
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

Коментари към Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:54
    Коментирайте "Екотревожност - последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Седативни лекарства
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Флуоксетин
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Лечение със сертралин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 28 дни, 16 часа и 30 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 4 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival