Тревожите ли се много? Това може да е признак за вашата интелигентност!
Известно е, че интелигентните хора са склонни да страдат от тревожност. Научните изследвания по този въпрос показват силна корелация между двете. Но как и защо се случва това?
Тревожният ум е ум, който (се) изследва"
Според учените съществува силна връзка между тревожност и интелигентност. Скорошно проучване установява, че децата с високи нива на тревожност са склонни да бъдат по-интелигентни, отколкото тези с по-ниски нива. Причината за това е, че тревожните хора постоянно наблюдават и анализират заобикалящата ги среда. Тези хора създават теории и сценарии в ума си, за да получат логични обяснения. Това в крайна сметка създава по-добри мисловни умения и по този начин се увеличава общата им интелигентност.
Интелигентните хора имат по-високи нива на самосъзнание.
Това не е непременно нещо лошо. Но може да създаде неудобства, когато става въпрос за социални контакти. Когато един човек е изключително наясно с действията си, той е склонен да преценява собствените си действия. Това го прави неспокоен, тъй като той свръх анализира действията в ума си.
Високо интелигентните хора са по-внимателни за възможни опасни ситуации.
Изследванията показват, че чувствителността към опасност може да предизвика безпокойство в тези хора. Въпреки че това може да се счете за нормално, прекомерното анализиране може да доведе до паника и тревожност.
Интелигентните индивиди са склонни да мислят повече за емоциите и мислите на другите хора, според друго проучване.
Тези хора планират и променят своите действия, в зависимост от лицето, с което общуват. Това в действителност може да ги накара да изневеряват на себе си. А останалите да не разпознаят истинската им същност и да ги сметнат за някой друг. Този натиск в крайна сметка ги прави тъжни, тъй като те не могат да бъдат това, което наистина са в действителност (да изразят себе си).
Интелигентните хора са склонни да избират приятелите си внимателно.
Тези хора могат да създават по-силни връзки с хора, които носят същите тревоги като техните. Но е трудно за тях да се обвързват с тези, които не разполагат с никакви тревоги. Смята се, че това се дължи на усещането, че няма да бъдат разбрани и това, че са малцинство.
Друг проблем е конфликтът между логика и емоции.
Въпреки че интелигентните хора са успешни, когато става въпрос за разбиране емоциите на останалите, те са склонни да се фокусират върху логиката. Тъй като социалните взаимоотношения зависят от емоциите, това предизвиква объркване и раздразнение. А липсата на знание какво да правят в тези социални ситуации може да предизвика безпокойство.
Внимание към детайла и перфекционизъм.
Друга съществена характеристика на интелигентните хора е, че те са перфекционисти. За съжаление, животът е място, в което повечето неща са далеч от перфектни. Това прави нещата допълнително трудни за интелигентни хора. Тези хора се измъчват в опита си да правят всичко перфектно. Въпреки това, те никога не са убедени, че са постигнали нещо. Това ги кара да страдат от тревожност и паника.
В заключение, научни изследвания показват, че тревожността може да е признак на по-високи нива на интелигентност. Това не доказва, че всяко безпокойство е предизвикано от интелигентност. Наблюдават се изключения, което прави грешно генерализирането на горното към всеки частен случай.
Както казахме в началото, "Тревожният ум е ум, който (се) изследва."
Източник: onedio.co
Снимка: anxietymedication.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДА ИЗЛЕКУВАМЕ ТРЕВОЖНОСТТА, ДЕПРЕСИЯТА И СТРЕСА - Д-Р ДАВИД СЕРВАН-ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
АЛОРА таблетки 100 мг * 20
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРИ ПЪТУВАНЕ 20 мл.
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
КАЛМ КИДС 100 мл БИОТИКА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Седативни лекарства
- Флуоксетин
- Лечение със сертралин
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
- Симптоми на депресията, които не трябва да пренебрегвате
- Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
- Тествайте знанията си за стрес и тревожност
Коментари към Тревожите ли се много? Това може да е признак за вашата интелигентност!