Защо жените са по-религиозни

Ако не сте убедени във факта, че жените са по-религиозни, отколкото мъжете, то имайте предвид следните резултати от проучване в САЩ. Разликата в броя вярващи между двата пола е 12% в полза на жените.
Защо жените са по-религиозни
Ново проучване, публикувано в The Journal for the Scientific Study of Religion, защитава тезата, че има един ключов фактор, който играе активна роля в разграничаването на вярващите жени от вярващите мъжете.
Според автора на проучването Джон П. Хофман, професор по социология в Университета Бригъм Йънг (Brigham Young University), причината изцяло се корени в това, че мъжете са склонни да поемат повече рискове, в сравнение с жените.
Мотивът за зараждането на подобна концепция е изказване на Блез Паскал. Той е твърдял, че религията е безопасното място, в което хората могат да потънат в сигурност и да се лишат изцяло от рискове и поемане на отговорност за живота и съдбата си, а атеизмът е обратното – поемане на ежедневни рискове и решителността да вземаш решения според личния си опит и преценка.
Изследването се основава на няколко други проучвания, които обемат участници надвишаващи 20 000 души. Анализаторите са анкетирали мъжете и жените, разпитвайки за техните склонности към поемане на рискове, както и за демографските им и етнически характеристики.
Това не е първият път, в който Хофман разкрива публично теорията си. През 1995 година той представя тезата, но не успява да събере достатъчно данни, за да я докаже. Последното си проучване обаче той основава на други изследвания, проведени в период от над 10 години.
Сравняването на данните показва, че мъжете са значително по-склонни да поемат рискове. Въпреки това, когато рискът се използва като контролна променлива, разликите в религиозността между двата пола почти изчезват.
Хофман все пак не крие, че резултатите от проучването показват обвързаност между поемането на рискове и религиозността, но това не поставя релацията в абсолютна константа. Факторите относно степента на религиозност могат да бъдат много разнообразни, особено в различните култури.
"Проучването установи скромна статистическа връзка между пола, рисковите предпочитания и няколко мерки на религиозна вяра и ангажираност към нея. Но е ясно, че има много други фактори, които засягат участието на отделните лица във вярата и които могат да обяснят всяко от различията между половете."
Въпреки огромния труд, който учените полагат, все още е твърде смело да се отговори на въпроса защо жените са по-религиозни от мъжете.
Редактор: Милена Минчева
Източник: ideapod.com
Снимки: ideapod.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЛОВАТА НА БУДА - ДХАММАПАДА
БОГОМИЛСКИ КНИГИ И ЛЕГЕНДИ - ЙОРДАН ИВАНОВ - ШАМБАЛА
ОГЛЕДАЛАТА НА ГРАДА - ЕЛИФ ШАФАК - ЕГМОНТ
ПЪТЯТ НА БОДХИСАТВА - ШАНТИДЕВА
ИСУС ПОСЛЕДНИЯТ ВЕЛИК ПОСВЕТЕН - ЕДУАРД ШЮРЕ - ШАМБАЛА
АСКЕТИКА - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Кока
- Пет неща, които жените амиши не могат да правят
- Будизмът: религия или философия
- Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог
- Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания
- След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
- Отхвърлят ли физичните закони съществуването на Бог
- Как се отразява религията на психичното здраве на човека
- Екзорсизмът като метод за лечение на психични заболявания в различните култури
- Синдромът на религиозната травма: как религията може да доведе до психични проблеми (1 част)
Коментари към Защо жените са по-религиозни