Отхвърлят ли физичните закони съществуването на Бог
„Тогава все още вярвах в Господ (сега съм атеист). Чух въпроса по време на един семинар, макар за първи път той да е бил зададен не от кого да е, а от самия Айнщайн. И бях запленен от елегантния изказ и дълбочината му. „Ако наистина съществува Бог и той е създал цялата Вселена и абсолютно всички закони на физиката, дали спазва своите собствени закони? Може ли Всевишният да ги престъпи и да се движи със скорост по-бърза от тази на светлината? Или пък да бъде на две места едновременно?“ Дали отговорите биха внесли яснота по въпроса за съществуването на Господ или става въпрос за пресечна точка между научния емпиризъм и религиозната вяра, където нито едно твърдение не би било напълно вярно?“ Дейвид Фрост, известен телевизионен водещ, Лос Анджелис |
Моника Грейди е професор по планетарни и космически науки в университета „Open“, както и старши научен сътрудник към природоисторическия музей. Изследванията й се финансират от правителствената агенция за научни изследвания и космическата агенция във Великобритания. Експертът споделя с читателите си своите виждания за съществуването на Бог, базирайки се на научни факти и хипотези.
"Когато ми зададоха въпроса дали наистина Бог съществува и каква е ролята на физичните закони, бяхме в локдаун. Не е изненада, че в такива моменти хората започват да повдигат подобни екзистенциални теми. Трагични събития, каквото е пандемията сама по себе си, често ни карат да се съмняваме в съществуването на Господ. Ако той съществува, тогава защо се случва всичко това?
Дали в крайна сметка Бог не е „ограничен“ от законите на физиката, които се преплитат с науки като химия и биология?
Ако той не може да им противодейства, вероятно не е чак толкова всемогъщ, колкото си мислим. Чували ли сте за физичен закон, който да е бил нарушен някъде и от нещо във Вселената?
Може ли Господ да пътува по-бързо от светлината?
Нека първо разгледаме въпроса по-повърхностно. Скоростта, с която се движи светлината е приблизително 3 x 105 км/ сек, или почти 300 000 км/сек. В училище ни учат, че нищо не може да се движи по-бързо от нея.
Теорията за тахионите – частици, по-бързи от светлината
Дали е така? Преди няколко години група физици за първи път споменаха за частици, наречени тахиони, които според тях пътуват по-бързо от светлината. За щастие, вероятността да съществуват като истински частици във Вселената бе оценена от повечето учени като нищожна. Ако ги имаше наистина, те щяха да притежават въображаема маса, а материята на космоса и времето щеше да бъде изкривена и да доведе до аномалии в известните на човека причинно-следствени връзки.
На този етап експертите не са открили нито един обект, който може да е по-бърз от светлината. Разбира се, тяхното незнание няма връзка с въпроса за съществуване на Бог. То просто подкрепя научното твърдение, че светлината наистина се движи много, много бързо.
Сега да се задълбочим малко повече в темата. Става още по-интересно, когато се замислим какво разстояние е пропътувала светлината от появата на живота до днес. Ако приемем за вярна теорията за големия взрив и това, че скоростта на светлината е 3 x 105 км/сек, се оказва, че тя е изминала приблизително 1023 км за 13,8 милиарда години (според учените за този период от време има научни доказателства, но никой не знае дали животът не е възникнал много по-рано).
Разширяването на Вселената
Вселената се разширява със скорост от около 70 км/сек на Mpc (1 Mpc = 1 мегапарсек ~ 3 x 1019 км). Парсекът е единица за измерване на разстояние между обекти, които са разположени извън Слънчевата система. Според последните изчисления разстоянието до ръба на Вселената е 46 милиарда светлинни години. Колкото повече време минава, толкова повече се увеличава обемът на пространството, което означава ,че светлината пътува по-дълго, за да пристигне при нас.
Вселената не е само онова, което виждаме. Тя е огромна, необятна и далеч извън нашето полезрение. Най-отдалеченият обект, наблюдаван от човешко око, е галактиката GN-z11, която специалистите откриват с помощта на космическия телескоп „Hubble.“ Тя се намира на близо 1023 км, или 13,4 милиарда светлинни години от нас, което означава, че точно толкова време е нужно и на светлината да дойде от галактиката до нашата планета. Когато обаче тя тръгва от там, GN-z11 е само на 3 милиарда светлинни години от нашата галактика – Млечния път.
Не можем да наблюдаваме или да виждаме другия край на Вселената, която е нараснала неимоверно от Големия взрив до днес, защото за светлината времето, което е изминало от първите частици на секундата до пристигането й при нас, е недостатъчно. За някои специалисти точно тази несигурност в онова, което не можем да видим, е основание да вярват, че е възможно физичните закони да бъдат нарушени в други космически зони, тоест тези закони да са местни и напълно случайни.
Теория за космическа инфлация и Мултивселена
Много космолози смятат, че Вселената е част от друг, по-голям космос – Мултивселена, където много различни вселени си съжителстват, но не си взаимодействат. Идеята за Мултивселената е подкрепена от Теорията за космическата инфлация, според която Вселената се е разширявала експоненциално след своето възникване до 10-32 секунди. Инфлацията е ключова по своето значение теория, тъй като отговаря на въпроса защо Вселената има формата и структурата, които ние познаваме.
Ако инфлацията е настъпила веднъж, какво пречи да се случи пак и пак? От проведените научни експерименти знаем, че квантовите флуктуации (колебания) могат да доведат до появата на двойки частици, които да престанат да съществуват само няколко мига по-късно. Ако флуктуациите създават частици, защо да не могат да създадат цели атоми или дори вселени? Има теория, че по време на хаотичната инфлация не всичко се е случвало с една и съща скорост. Квантовите флуктуации по време на разширението може да са предизвикали образуването на мехурчета, превърнали се във вселени след тяхното спукване.
Къде е мястото на Господ в Мултивселената?
Твърдението, че нашата Вселена е създадена така, че да позволява съществуване и живот в нея, е като препъникамък за космолозите. Смята се, че основните частици, създадени по време на Големия взрив, имат идеалните свойства, за да се образуват водород и деутерий – веществата, съдържащи се в първите звезди.
Физичните закони, благодарение на които протичат ядрените реакции в звездите, по-късно са в основата на създаването на въглерода, азота и кислорода. Без тези три елемента не би възникнал животът.
Как тогава всички физични закони и параметри във Вселената действат така, че да подпомагат, а не да пречат, при възникването на звездите, планетите и накрая на самия живот?
Някой би казал, че е просто щастлива случайност.
Според други не е изненада, че физичните закони благоприятстват появата на живота. В крайна сметка, самите ние сме плод именно на тези закони.
За вярващите обаче не физиката, а Бог създава условията за нашето съществуване.
Но заслугите, приписани на Господ, не могат да бъдат доказани с научни факти. Теорията за Мултивселената успява да разплете мистерията, защото гласи, че различните вселени могат да имат различни физични закони. Оттук следва, че е напълно логично да предположим, че ние сме се появили в една от многобройните вселени, които позволяват да съществува живот. Естествено, не бихме могли да отхвърлим напълно идеята, че Бог е създал Мултивселената.
Всичко гореописано е много хипотетично. Сред основните критики към теориите за Мултивселената е тази, че не може да се докаже съществуването й, след като няма доказателства за взаимодействия между нашата и останалите вселени.
Странностите на квантовата физика
Възможно ли е Бог да бъде на няколко места едновременно? Науката и технологиите, използвани в космическите изследвания, се базират до голяма степен на трудно разбираемата теория за миниатюрния свят от атоми и частици, познат като света на квантовата механика.
Квантово заплитане на частици
Теорията се свързва с процес, наречен квантово заплитане, при което частиците се групират и си взаимодействат по такъв начин, че състоянието на никоя от тях не може да бъде описано самостоятелно. Ако частиците се „заплетат“ една в друга, при управление на едната, автоматично управляваме и другата, дори, когато те са много раздалечени помежду си и не си взаимодействат. Моето описание на квантовото заплитане е доста опростено, но всеки би могъл да намери подробна и много по-задълбочена информация, ако желае.
Закон за запазване на енергията
Представете си частица, която се разпада на две подчастици – А и Б. Свойствата им ще бъдат комбинация от оригиналните на основната частица и техните собствени – принцип за запазване на енергията. Така например всички частици имат квантовата характеристика „spin“, тоест въртене, наподобяващо движението в кръг на стрелката на компаса. Ако първоначалната частица се „върти“ на нула, то нейните подчастици трябва да имат положително и отрицателно въртене, като шансът им е 50:50. Според квантовата механика частиците по дефиниция са в различни състояния, докато не бъдат измерени.
Свойствата на А и Б не са независими едни от други. Те остават „заплетени“, дори, ако се намират в различни лаборатории на различни планети. Ако измерим въртенето на частица А и то се окаже положително, а в същия момент някой друг измерва въртенето на частица Б, то то би било отрицателно, за да не се наруши законът за запазване на енергията, споменат по-рано.
Трансфер на квантова информация
Дотук беше лесната част.
Помните, че шансът за положително и отрицателно въртене на двете подчастици е равен. В такъв случай в един и същи момент на измерване, едната има положително, а другата – отрицателно въртене. Но как? Информацията за състоянието на всяка от тях се обменя на момента. Подобен трансфер на квантова информация очевидно настъпва със скорост, по-бърза от тази на светлината.
Самият Айнщайн описва квантовото заплитане като „странно взаимодействие от разстояние.“ Какво остава за нас, останалите, които трудно можем да проумеем този причудлив феномен.
И така, оказва се, че все пак има нещо, което е по-бързо от светлината и то е обменът на квантова информация. Той отново не отхвърля или подкрепя теорията за съществуването на Бог, но пък може да ни улесни да си изградим представа за него с помощта на физиката. Господ може би е вихрушка от заплетени частици, в която се извършва този моментен и непрестанен трансфер на информация. Така бихме могли донякъде да си обясним присъствието му на няколко места едновременно. А защо не и в няколко вселени?
Дали всичко, което поясних, е помогнало по някакъв начин да намерим отговори на въпросите, които зададохме в началото? Едва ли.
Ако вярваме във Всевишния (аз вярвам), то идеята, че съществуването му се определя от физичните закони, звучи нелепо, защото той може всичко, включително да пътува по-бързо от светлината.
Ако не вярваме в Бог, то въпросът отново е безсмислен, защото той не съществува и съответно нищо не би могло да се движи по-бързо от светлината.
Вероятно става дума за агностицизъм и никой не може да каже категорично кое твърдение е вярно и кое – не.
Основната разлика между науката и религията се крие в това, че първото търси доказателства, а второто изисква вяра. Учените не се опитват до докажат, че Господ съществува или пък не, тъй като са наясно, че няма експеримент, с който той да бъде открит и наблюдаван. Ако човек вярва в него, откритията на космолозите за нашата Вселена нямат никакво значение. За вярващия всеки космос би могъл да има своя Бог.
Нашите схващания за Господ, за науката физика и за всичко останало всъщност зависят от перспективата ни. За завършек ви предлагам цитат от един наистина авторитетен източник. Не, не е Библията. Не е и някой учебник по космология.
„Светлината мисли, че е по-бърза от всичко, но греши. Без значение колко бързо пътува тя, тъмнината винаги е там първа и я чака.“ |
theconversation.com/can-the-laws-of-physics-disprove-god
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЛЕД БОГ - РИЧАРД ДОКИНС - СИЕЛА
ЕДГАР КЕЙСИ: ЗА АНГЕЛИТЕ, АРХАНГЕЛИТЕ И НЕВИДИМИТЕ СВЕТОВЕ - РОБЪРТ ГРАНТ - ХЕРМЕС
ФУНДАМЕНТАЛНО - 10 КЛЮЧА КЪМ РЕАЛНОСТТА - ФРАНК УИЛЧЕК - СИЕЛА
ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ФАУСТИНО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ЗАБЛУДИТЕ НА ПСИХИАТЪРА - ЙОРДАН ИВАНОВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Кока
- Пет неща, които жените амиши не могат да правят
- 20 физици, които промениха света със своите теории – I част
- 10-те най-странни физически факта – от теорията за относителността до квантовата физика - част 1
- Физиците откриха доказателства за съществуването на четвърто измерение
- Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог
- 10-те най-странни физически факта – от теорията за относителността до квантовата физика – част 2
- Екзорсизмът като метод за лечение на психични заболявания в различните култури
- Будизмът: религия или философия
- След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
Коментари към Отхвърлят ли физичните закони съществуването на Бог