20 физици, които промениха света със своите теории – II част
Вероятно знаете какво е физика. Това е науката за физическия свят – от падащите ябълки до движението на планетите и поведението на миниатюрните субатомни частици, които изграждат света около нас.
Физиката е навсякъде около нас. Както и в най-отдалечените кътчета на вселената. Тя е в свръхголемите черни дупки, които се вихрят в центъра на галактиките и в малките фундаментални образувания, които изграждат живота на Земята. Тя е дори в привидно празното пространство около нас.
И от столетия насам физиката постоянно променя нашите възприятия за света около нас. Вижте 20-те учени и техните теории, които революционизираха науката, нашата планета и целия космос.
Нийлс Бор /1885-1962/: През 1913 г. той формулира теорията за структурата на атома. Бор открива, че в центъра на атома има ядро, около което обикалят електрони. Той също така изиграва ключова роля за зараждането на квантовата механика.
Волфганг Паули /1900-1958/: Той е известен с работата си върху спиновете на елементарните частици и квантовата теория. През 1925 г. Паули открива принципа на забраната, който е ключа за разбирането на свойствата на звездите и мъглявините.
През 1931 г. той предсказва съществуването на неутроните, слабо взаимодействащи си частици, които профучават през Вселената със скорост близка до тази на светлината.
Ервин Шрьодингер /1887-1961/: През 1926 г. той открива централното уравнение на квантовата физика, което описва вълновата механика. През 1935 г. той извършва експеримента "Котката на Шрьодингер", един от най-известните експерименти в историята.
Той включва котка, затворена в една кутия. Шансовете да е жива са 50 на 50. Шрьодингер заключава, че докато не стигнете до правилния отговор, котката едновременно е жива и мъртва и съществува в т. нар. суперпозиция на състоянията.
Пол Дирак /1902-1984/: Той предсказва съществуването на антиматерията, която представлява частици, които имат еднакъв но с противоположен знак заряд на съответстващите им позитрони /или антиелектрони/.
Вернер Хайзенберг /1901-1976/: Той е най-известен с принципа на неопределеността, до който достига през 1927 г. Той поставя някои фундаментални ограничения по отношение на точността на експерименталните измервания в квантовата механика.
Енрико Ферми /1901-1954/: Той е известен с работата си по първия ядрен реактор, част от проекта Манхатън. Също така има големи заслуги към квантовата теория, както и към ядрената физика и физиката на елементарните частици.
Робърт Опенхаймер /1904-1967/: Той е известен с работата си по Манхатънския проект – направлявал е създаването на първите атомни бомби.
Ричард Фейнман /1918-1988/: Той има големи заслуги към теорията на квантовата електродинамика, която преплита специалната теория на относителността и квантовата механика в търсене на по-добро възприятие на Вселената.
Мъри Гел-Ман /1929- /: Той предлага осмия поред начин за класифициране на частиците, а през 1964 г. изказва хипотезата за кварките, според която протоните, неутроните и други адрони, са направени от дори още по-малки частици, наречени кварки.
Вера Рубин /1928 - /: Въпреки че тя всъщност е астроном, нейните проучвания на въртенето на галактиката я довеждат до първите истински доказателства, че 84% от Вселената е направена от мистериозните невидими частици на тъмната материя.
В търсенето на тези частици тя революционизира астрофизиката и физиката на елементарните частици.
източник: sciencealert.com
по статията работи: Величка Мартинова
- 20 физици, които промениха света със своите теории – I част
- 10-те най-странни физически факта – от теорията за относителността до квантовата физика - част 1
- Физиците откриха доказателства за съществуването на четвърто измерение
- 10-те най-странни физически факта – от теорията за относителността до квантовата физика – част 2
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- 20 физици, които промениха света със своите теории – I част
- 10-те най-странни физически факта – от теорията за относителността до квантовата физика - част 1
- Физиците откриха доказателства за съществуването на четвърто измерение
- 10-те най-странни физически факта – от теорията за относителността до квантовата физика – част 2
- Научаването на отговорите на тези 12 въпроса определено ще ви направи по-умни и по-готини - част 2
- Учените откриха, че водата може да съществува в две различни течни състояния едновременно
- Кои са 4-те космически явления, които пътуват по-бързо от светлината – част 1
- Приказки за физиката: размишления на велики учени за живота, вселената и още нещо…
- Как двама физици доказаха, че не живеем в Матрицата
- Физици за първи път осъществиха квантова телепортация под вода
Коментари към 20 физици, които промениха света със своите теории – II част