Влиянието на религията върху детското развитие - думата имат социолозите
Дали децата, отгледани от религиозни родители имат по-добро развитие от тези, израснали в нерелигиозни семейства? Според ново проучване, религията може да бъде нож с две остриета.
Джон Бартковски и Ксиао Ксу, професори по социология в Тексаския университет "Сан Антонио" и Стивън Бартковски от колежа "Аламо" наскоро публикуваха статията: "Нож с две остриета: полезните и вредните последствия от религиите върху детското развитие". В статията екипът анализира данни третокласници от Early Childhood Longitudinal Study.
Учените изследват какви са ефектите от религиозните вярвания на родителите, религиозната среда в семейството (честота на разговори и спорове на религиозна тема) върху група от деца като представителна извадка в национален мащаб. Разглеждат психологическата настройка на децата, междуличностните умения, проблемното поведение и представянето на стандартизирани тестове по четене, математика и науки.
Откриват, че при третокласниците психологическата настройка и социалните компетенции са положително повлияни при наличие на различни религиозни фактори. Но също става ясно, че представянето на учениците по математика, четене и науки бива негативно повлияно при децата с религиозна семейна среда.
Изследването загатва, че религиозността при родителите може да бъде нож с две остриета, представлявайки значително предимство в социално-психологическото развитие при децата, но може да бъде потенциален негативен фактор в академичното представяне, особено в математиката и науките.
"Религията подчертава моралния кодекс, създаден да наложи ценности като самоконтрол и социални компетенции", казва Бартковски. "Приоритизирането на тези умения в религиозните деца може да бъде за сметка на академичните им успехи, които са негативно повлияни при децата, отгледани в религиозни семейства, сравнено с тези от нерелигиозен контекст."
Според Бартковски има много начини да постигнем цялостно добро развитие у децата, религията е само един от начините. "Ако следваме африканската поговорка, че да се отгледа едно дете е нужно цяло село, то религията заема важно място в това село. И най-важното е, че трябва да се комбинира с други обществени ресурси като училищни клубове и дейности за развиване на аналитичните способности," споделя той.
Бартковски също подчертава едно от ограниченията на проучването им - "Някои религиозни групи могат да оказват влияние върху меките умения и социалните компетенции у децата повече от други. За съжаление не разполагаме с данни за религиозната принадлежност на родителите, така че не можем да кажем дали католиците, протестантите, мормоните или мюсюлманите конкретно оказват влияние върху зависимостта."
Нужни са повече изследвания, за да бъде доказано кои религиозни групи се справят по-добре с баланса между развитието на междуличностните умения и академичните способности.
Бартковски споделя, че основната поука от изследването следва да е, че религията оказва важно влияние в развитието на малчуганите - за добро или за лошо.
University of Texas at San Antonio, Science Daily
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИЗТОЧНИЯТ ПЪТ КЪМ РАЯ - ГЕШЕ МАЙКЪЛ РОУЧ - ЖАНУА 98
МИТРА И ЗАРАТУСТРА - ШАРЛ ОТРАН
БОГОМИЛСКОТО УЧЕНИЕ
ПРАВОСЛАВНИ МИСЛИ ЗА ВСЕКИ ДЕН - ЖАНУА 98
МИСТИЦИТЕ НА ИСЛЯМА - ПЪТЯТ НА СУФИИТЕ - РЕЙНЪЛД НИКЪЛСЪН
ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Мама, тате и аз
- Кока
- Лечение със сертралин
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Агресивен ли сте?
- Пет неща, които жените амиши не могат да правят
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
- 4-те основни перспективи за личността в психологията
- Кой е бащата на психологията
- Логотерапия – как да намерите повече смисъл в живота си
Коментари към Влиянието на религията върху детското развитие - думата имат социолозите