Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Любопитно и забавно 7 мита за Слънчевата система – разбити

7 мита за Слънчевата система – разбити

от 06 яну 2017г.
7 мита за Слънчевата система – разбити - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Земята е кръгла, Меркурий е най-горещата планета, а слънцето е жълто. Изглежда сякаш тези факти са прости и неоспорими дори за онези, които си нямат ни най-малка представа от астрономия. Но всъщност това са само едни от митовете за космоса, в които нямаме никакво основание да вярваме.

Земята идеално сферична ли е?

Това е едновременно вярно и грешно. Формата на нашата планета постоянно се променя заради непрестанното движение на континенталните плочи. Разбира се скоростта, с която се движат, е неимоверно малка – средно с 5 см на година. Но това все пак оказва влияние върху нашата планета и нейната форма, която между другото е далеч от определението за перфектна сфера.

Въпреки това трябва да се отбележи, че снимката по-долу, която уж показва истинската форма на Земята, всъщност е модел на нейната гравитация. Създадена е въз основа на информацията, получена от сателитите в орбита около земята, и не представя истинската форма на нашата планета. С тази графика се демонстрират различията в силата на гравитационното поле на Земята в различните точки около нея.

Луната има ли тъмна страна?

Представата, че слънчевите лъчи огряват само едната страна на Луната, оставяйки другата в постоянен мрак, е доста разпространена. Този мит произхожда от факта, че нашият естествен спътник винаги е разположен с едната си страна към Земята, докато наблюдението на другата е невъзможно от земята.

Но всъщност Слънцето огрява и затопля както видимата, така и невидимата страна на Луната. Истината е, че периодът, за който Луната се завърта около оста си съвпада с времето, което й необходимо да обиколи Земята и поради тази причина ние виждаме само едната й страна.

Температурата на Меркурий по-висока ли е от останалите планети?

Всичко изглежда твърде логично тук. Меркурий е най-близката до слънцето планета, поради което температурата на повърхността й е по-висока от останалите планети. Въпреки това се оказва, че най-горещата планета в Слънчевата система всъщност е Венера, нищо че е с 50 милиона километра по-далеч от Слънцето от своята съседка. Средната дневна температура на Меркурий е около 350°C, докато на Венера достига 480°C.

Причината за това е атмосферата на Венера. Меркурий практически няма атмосфера, докато тази на Венера е много плътна и е изградена почти изцяло от въглероден диоксид. Това създава много силен парников ефект, което задържа цялата слънчева топлина и прави Венера изключително жежка.

Слънцето наистина ли е една голяма огнена топка?

Всеки знае, че температурата на повърхността на Слънцето е невъобразимо висока: повече от 5 700°C. Поради тази причина е логично да предположим, че то представлява една огромна клада. Въпреки това, сравнението не е много удачно. Това, което ние смятаме за огън, всъщност е енергия под формата на топлина и светлина, създадена от термоядрените реакции, които протичат в ядрото на звездата.

Термоядрената реакция включва промяната на някои елементи в други и е придружена с отделяне на топлинна и светлинна енергия. Тази енергия преминава през всички слоеве на Слънцето, за да достигне повърхността му /фотосферата/, което ни кара да смятаме, че то гори.

Слънцето наистина ли е жълто?

Всеки, който знае поне малко за астрономията, ще ви заяви с голяма доза увереност, че Слънцето принадлежи към категория звезди, познати като жълти джуджета. Поради тази причина е логично да предположим, че е жълто на цвят. Но както всички други жълти джуджета, Слънцето всъщност е напълно бяло.

Тогава защо в човешките очи то изглежда жълто? Причината е в земната атмосфера. Както е известно, светлината, която е с дълга дължина на вълната, в жълтата и червената част от спектъра, преминава през атмосферата най-добре от всички останали видове. Светлината с по къса дължина на вълната, в зеления и виолетовия спектър /каквато излъчва предимно Слънцето/ се разсейва до голяма степен от атмосферата. Това кара Слънцето да изглежда жълто. Ако можехте да напуснете атмосферата, Слънцето щеше да приеме "истинския" си цвят.

Човешко същество ще експлодира ли в космоса без скафандър?

Това противоречиво схващане, разбира се, е по вина на най-различни холивудски филми, които са предали погрешно какво би се случило ако човек се окаже извън космическия кораб.

Всъщност нашата кожа е достатъчно разтеглива, за да запази на мястото им всички вътрешни органи. Стените на кръвоносните съдове също биха предотвратили завирането на кръвта, благодарение на тяхната еластичност.

Нещо повече, при липсата на външно налягане в космическото пространство, температурата, при която кръвта завира, се покачва на 46°C, което е значително по-високо от температурата на човешкото тяло.

Във вакуум започва да ври водата в клетките на нашата кожа. В резултат на това човешкото тяло ще увеличи размера си, но определено няма да експлодира.

Главната причина, поради която човек би умрял в откритото космическо пространство, е липсата на кислород. Само 15 секунди след излизането в космоса без скафандър, човек би загубил съзнание, а ще умре до 2 минути.

Земята по-далеч ли е от Слънцето през зимата, отколкото през лятото?

Ето още един мит, който по принцип звучи логично. Ако зимата е по-студена от лятото, тогава това би означавало, че Земята е по-далеч от източника си на топлина, нали? В действителност е точно обратното: през студената част от годината нашата планета всъщност е 5 милиона км по-близо до слънцето отколкото през лятото. Как е възможно това?

Става въпрос за факта, че освен около слънцето, Земята също така се върти около оста си, поради което се сменят денят и нощта. Оста на планетата, която пресича Северния и Южния полюс, не е перпендикулярна на орбитата й и слънчевите лъчи, които падат върху нея. Поради тази причина през половината от годината по-голяма част от слънчевата топлина попада върху Южното полукълбо, докато през другата половина тя пада в северното, което причинява и смяната на сезоните.

Както е добре известно, лятото в Южното полукълбо е по-топло отколкото в Северното. Това е така, защото Земята е по-близо до Слънцето през януари – когато в Южното полукълбо е лято.

източник: brightside.me

Още по темата:
  • Гласът на Валя Балканска се носи вече 40 години в космоса на борда на Вояджър Гласът на Валя Балканска се носи вече 40 години в космоса на борда на Вояджър
  • Земята има две луни? Земята има две луни?
  • Втора огромна черна дупка е открита близо до центъра на Млечния път Втора огромна черна дупка е открита близо до центъра на Млечния път
  • НАСА разкри своя план за едногодишна мисия до Луната НАСА разкри своя план за едногодишна мисия до Луната
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ
8.99лв.

ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ

КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
9.90лв.

КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ

ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА
17.00лв.

ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
35.00лв.

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ

ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА
17.90лв.

ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА

МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
24.95лв.

МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС

Коментари към 7 мита за Слънчевата система – разбити

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 7 мита за Слънчевата система – разбити
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 09:28
    Коментирайте "7 мита за Слънчевата система – разбити"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Любопитно и забавно
  • Земята има две луни?
  • Гласът на Валя Балканска се носи вече 40 години в космоса на борда на Вояджър
  • Лекарствата „не работят“ в космоса
  • Престоят в космоса е опасен за здравето
  • НАСА планира да създаде гигантски магнитен щит и да направи Марс обитаем
  • Животните-космонавти: Забравените герои на космическата надпревара
  • Астрономите уловиха странни сигнали, идващи от звезда, отдалечена на 11 светлинни години от Земята
  • Обединените арабски емирства с амбиции за първа арабска мисия до Луната
  • Животът на Земята може би е започнал след сблъсък с друга планета преди 4.4 милиарда години
  • Германска космическа мисия ще развенчае конспирацията, че НАСА е фалшифицирала кацанията на Луната
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Проблем с храносмилателната система или нещо друго

преди 2570 дни, 21 часа и 13 мин.

За имунна система - Сладко от черен Бъз-Бъзак лек-чудо и при вируси, по д-р П. Димков

преди 2589 дни, 22 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 21 часа и 29 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 17 часа и 39 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 10 часа и 20 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 17 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival