Най-странните планети в космическото пространство

Космическото пространство представлява интерес за всички нас, то е невероятно място. Ще ви бъде простено, ако смятате, че всички планети в него са еднакви — просто големи сфери от скали и газове.
Вижте най-странните планети, които човечеството познава. Те изглеждат като излезли от фантастичен филм.
Тъмната планета на име "TrES-2b"
Тя се намира на 750 светлинни години от нашата слънчева система. През 2011 година е обявена за най-тъмната планета в цялата вселена. Тя отразява по-малко от 1% от цялата светлина, която достига до нея. Зловещо тъмната й повърхност може отчасти да се обясни с абсорбиращите светлина газове, които съставят по-голямата част от планетата. Въпреки това, учените не са напълно сигурни защо тази планета е толкова тъмна.
За да бъде картинката още по-зловеща, ще добавим, че освен факта, че "ТrES-2b" не отразява никаква светлина, тя излъчва преливащ червен цвят, което я кара да изглежда като голяма горяща топка въглища. Получава се така, защото повърхността на планетата е 1100 градуса по целзий, което означава, че е толкова гореща, че дори излъчва червен цвят.
"55 Cancri е" е един гигантски диамант
Следващата планета е всичко друго, но не и тъмна. Всъщност тя луминесцира в Космоса точно като диамант.
Да, това е абсолютно вярно. Тази планета, наречена "55 Cancri е" е с размери два пъти по-големи от тези на Земята, а голяма част от нея е изградена от твърд диамант. Тя е изключително богата на въглерод и е толкова плътна, че всичкият този въглерод е под формата на твърд диамант. Но, не се вълнувайте, защото диамантената планета се намира на 40 светлинни години от Земята.
Дори и да можехте да пропътувате това разстояние и да достигнете до безкрайните находища на диаманти, там има толкова много от тях, че дори да донесете незначителна част от тях на Земята, ще надвишите находищата им на Земята, което означава, че буквално ще ги обезцените. Това от своя страна ще направи пътуването ви абсолютно безсмислено. Така че, тази невероятна планета е най-добре да се цени отдалеч.
"Gliese 436 b" - планетата, която прилича на гигантско кълбо от лед, което гори
Представете си за секунда, че сте на ледената планета Хот от "Междузвездни войни". Това е начинът, по който "Gliese 436 b" изглежда. Разликата е, че повърхността й гори непрекъснато на 439 градуса по Целзий. Как е възможно това? Как ледът предизвиква всички химични закони и се задържа в твърдо състояние, въпреки тези 439 градуса над точката му на топене?
Е, притеглянето на планетата е толкова невъобразимо силно, че привлича разтопения лед към ядрото си. По този начин го пресова и го превръща в твърдо състояние, което не позволява на леда някога да се изпари, независимо колко е гореща повърхността.
Планетата, където непрекъснато валят стъклени парченца - "HD 189773 b"
Атмосферата на тази планета е пълна със силиконови парчета, което й дава този красив син цвят.
Изключително високите температури на повърхността й, карат тези силиконови парчета да кондензират и да се превръщат в твърди стъкла, които летят около планетата чрез нейните безкрайни ветрове със скорост от 6437 километра в час.
Планетата, която се превръща в храна за своята звезда - "WASP- 12b"
Горката планета бива "изяждана жива" от нейната звезда. Тя се намира в орбита, толкова близо до звездата си, че цялата планета е нагрята до невъобразима температура, а масата й бива "засмуквана" заради това, че се върти около звездата си с голяма скорост.
Планетата има размерите на Юпитер, но изглежда е била по по-голяма преди време. Тя губи по 6 милиарда тона в секунда. Всъщност, тя се разпада толкова бързо, че вече не е с форма на сфера, а има продълговата яйцевидна форма.
Следващата ни спирка е на планетата "Gliese 581 c"
Тази планета е изключително специална, защото научната общност я поставя на 3-то място в класацията за най-подходящите за извънземен живот екзопланети. Въпреки това обаче, е много различна от Земята. Тя се върти около червено джудже, така че ако погледнете към небето, то винаги ще бъде в пурпурночервен цвят.
Интересното при нея е, че тя не се върти около оста си, така че се получават същите взаимоотношения като тези между Земята и Луната. Едната страна на планетата винаги е скрита, а другата винаги гледа към звездата. Тази страна на "Gliese 581 c", която е обърната към червеното джудже, е толкова гореща, че ако застанете дори за секунда там, тя ще ви разтопи живи. На другата страна на планетата обаче, е толкова студено, че веднага бихте замръзнали.
Може би се чудите как учените са установили, че на тази изключително негостоприемна планета може да има живот? Всъщност част от нея се намира точно между горещата и студената страна. На това място температурата е перфектна и създава добри условия за живот.
През 2008-а Земята изпрати послание на "Gliese 581 c". Очаква се то да я достигне през 2029 година.
Планетата с излючителени размери - "WASP-17b"
Кое прави тази планета толкова интересна? Нейният поразяващ размер: тя е 1,9 пъти по-голяма от Юпитер, която е най-голямата планета в нашата слънчева система. "WASP-17b" е толкова голяма, че теоретично не може да съществува и според учените дори поставя под съмнение законите за големината на планетите. Въпреки размерите си, тя има малка плътност, което я поставя в една необикновена класация на планети, наречени "пухкави планети". Да, това е научен термин. Пухкавите планети имат изключително голям радиус и ниска плътност, неотговаряща на размерите им. Но това не е всичко, което прави "WASP-17b" толкова необикновена.
Освен казаното досега, трябва да споменем, че тя има ретроградна ос, което означава, че тя се върти в обратната на нейната звезда посока.
Планетата, която има цели три слънца - "HD 188753 Ab"
Може би си спомняте, че домът на Люк Скайуокър — Татуин, има две слънца. И както често се случва в живота, реалността може да бъде много по-удивителна от научната фантастика. На 149 светлинни години от Земята се намира планета, която има не едно, не две, а цели три слънца.
Тази планета, чието име е "HD 188753 Ab" се намира в тризвездната система HD 188753. Ако живеете на тази планета, вие ще имате тройна сянка и ще преживявате непрекъснати затъмнения, тъй като тези три планети непрекъснато препречват пътищата си.
Освен това вие, разбира се, ще ставате свидетели на най-странните и най-невероятно красивите изгреви и залези.
Планетата изградена само от вода - "GJ 1214b"
А сега си представете, че сте в средата на Тихия океан. Слънцето грее, а небето е изпълнено с красиви бели облаци, но не виждате никаква земя. Независимо в коя посока сте обърнати, виждате само безкрайна вода.
Е, вече знаете какво е да си на планетата, намираща се на 47 светлинни години от Земята — "GJ 1214b". Тъй като е изградена изцяло от вода, учените са я нарекли "waterwold" ("воден свят" от английски). Цялата повърхност на тази планета е един гигантски безкраен океан и остава така стотици мили под повърхността на водата, докато в крайна сметка не достигнете до ядрото й, което е изградено от твърд лед.
Но това не е ледът, който си представяте. Това не е ледът, който ще намерите във фризера си. Това е лед, който не е замръзнал благодарение на ниски температури. Водата в ядрото на тази планета е под неописуемо налягане, така че водата бива превърната в лед. Това е много специален вид лед, познат на учените като "лед 7".
Планетата приличаща най-много на Земята - "Kepler 438b"
Последна по място, но не и по важност, се спираме на планета, намираща се на 470 светлинни години от Земята. Тя е открита от космическата обсерватория "Кеплър".
Тази планета е изключително любопитна не заради някакви екстремни характеристики, а точно обратното. Защото досега, до този момент, тя е най-много приличащата на Земята планета, която човечеството познава. "Индекс на сходство със Земята" е стандартна величина, показваща доколко дадена планета си прилича с нашата. Величина "1" означава, че планетата е абсолютно същата като Земята, а "0", че няма никакви сходства. "Kepler 438b" достига резултат от 0,88 спрямо този индекс, което я прави изключително рядка.
Открита през януари 2015 година, тази планета има всички предпоставки за извънземен живот. Преди всичко, тя е скалиста, точно като Земята, а близостта й до нейната звезда кара учените да я наричат "goldilock zone".
Goldilock зоната e тази, която не е прекалено близо до звездата, защото на повърхността ще бъде твърде горещо, и когато не е много отдалечена от нея, защото би било твърде студено. Водата е най-важното нещо за живота. Където има вода, там е най-вероятно да има живот. Но за да бъде той пълноценен, трябва да има вода в течно състояние, което е най-вероятно да се случи именно в "goldilock" зоната. Така че, "Kepler 438b", скалиста планета, намираща се в тази зона, е твърде вероятно да има вода, следователно и живот. Това я прави една от най-странните и интересни екзопланети, които някога сме откривали.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА
ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ
ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: НАШИЯТ ДОМ - СЛЪНЧЕВАТА СИСТЕМА - ЕГМОНТ
ДЖОРДЖ И ГОЛЕМИЯТ ВЗРИВ - ЛУСИ И СТИВЪН ХОКИНГ - СИЕЛА
ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ЗАВЛАДЯВАНЕТО НА КОСМОСА - ЕГМОНТ
КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- 10 интригуващи факта за инуитите
- Топ 10 на най-странните и опасни растения в света
- Смисълът на живота (събран в по-малко от 300 думи)
- Лайфстайл лечение
- Най-странните елементи, които човечеството познава
- 15 чудновати стайни растения, които ще освежат дома ви
- Животът на човек се променя на всеки 7 години
- Витамин К
- Странни животни, за чието съществуване дори не подозирате
- 16 от най-необикновените и неземно красиви дървета на планетата (Галерия)
Коментари към Най-странните планети в космическото пространство