Традиции и обичаи на Трифон Зарезан
На 14-ти февруари отбелязваме Деня на лозаря, известен още като Трифон Зарезан. Празникът е свързан с обичая за първото за годината зарязване на лозата и напомня за настъпването на пролетта.
Традиции и обичаи на Трифон Зарезан
Традицията повелява в Деня на Трифон Зарезан стопанката на дома да стане рано и да омеси обреден хляб, който украсява с лозово листо. Домакинята не трябва да измива ръцете си след приготвянето на хляба, защото се смята, че ако го направи, годината няма да бъде плодородна.
Освен замесването на обреден хляб, на Трифон Зарезан се приготвя и кокошка (варена или печена), пълнена с булгур или ориз. Набъбналите зърна от тези култури символизират берекет. Домакинята изпраща съпруга си на лозето с готовата храна и бъклица с вино, които слага в нова торба (обикновено вълнена).
Зарязване на лозето
Мъжете отрязват по три пръчки от лозите, от които се прави венец. След това поливат почвата със светена вода, поръсват я с пепел, запазена от Бъдника, а за плодородие поливат корените на лозите с виното, което носят.
След ритуала в селата избират свой “цар на лозето” (или “цар на виното”). Обикновено това е заможен човек от селото или такъв, след чието царуване лозарите са се радвали на плодородие. Избраният носи венеца, направен от отрязаните лозови пръчки, благославя лозята и пожелава берекет на винарите.
Празникът продължава в дома му, където трапезата изобилства от храна и вино.
Легендата за Трифон Зарезан
Според народните поверия Трифон е брат на Богородица. Легендата разказва, че в един от първите дни на февруари, Трифон подрязвал лозето си, когато видял Божията майка с Младенеца на ръце. Присмял се над това, че девица носи пеленаче, което обидило Дева Мария и тя решила да накаже брат си за постъпката. Отишла в селото и казала на съпругата му, че си е отрязал носа на лозето. Загрижена жената се затичала към лозето, където заварила мъжа си “почерпен”. Разказала му за срещата си с Богородица, а той се усмихнал и отвърнал, че няма как да се пореже, защото не е пиян и не държи ножиците, насочени към лицето си. Решил да демонстрира, доближвайки ги до носа си, при което неволно го отрязал. Така празникът получава различни наименования, сред които Трифун пияница, Трифон Зарезан, Зарезанов ден и други производни.
На 14 февруари имен ден празнуват Трифон, Трифона, Трифко, Лозан, Лозанка, Гроздан, Грозданка, Секул, Маламка. |
Трифонов ден и Трифон Зарезан
Свети мъченик Трифон е смятан за покровител на лозарите и винарите. Българската православна църква почита паметта му на 1 февруари – Трифоновден, който до приемането на григорианския календар в България се отбелязва на 14 февруари. След това празникът е изместен на 1 февруари, а на 14-ти се отбелязва Денят на лозаря.
Прочетете още:
От етнографска гледна точка честването на празника Трифон Зарезан датира още от времето на траките, които произвеждали ароматно вино, известно навсякъде по света. Те издигнали напитката в култ, защото смятали, че чрез нея жреците се свързват с боговете.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
БАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Никулден - традиции и обичаи
- Прощъпулник - традиции и обичаи
- Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Игнажден - традиции и обичаи
- Български традиции, обреди и обичаи - зимни празници
- Символика на годежа
- Андреевден – поверия и обичаи
- Вяра, Надежда, Любов и Света София - традиции и обичаи
- Традиции и обичаи на Тодоровден
Коментари към Традиции и обичаи на Трифон Зарезан