Български сватбени традиции
Традициите не са това, което бяха... или пък са?! Всяко кътче на България си има свои собствени традиции и обичаи. Част от тях са устояли във времето и се спазват до днес. Какви са традициите, характерни за българската народна сватба и каква символика носят? Разберете сега.
Малък и голям годеж
Преди сватбата е имало малък и голям годеж.
Малкият годеж е бил без присъствието на младоженеца. Гостите са били малко и нечетен брой. По тъмно сватовниците са отивали в дома на булката, за да я искат. Правело се е вечер, за да не се срамуват, ако родителите й откажат да я дадат.
Големият годеж много прилича на малкия, но броят гости вече е по-голям и трапезата е по-богата. Тогава има песни, танци,и се правят последни уговорки, свързани със самата сватба. Той се е правел в неделен ден или на голям български празник като Коледа или Великден.
Роклята на булката и нейната символика
Преди години булката е носила червена рокля и е забулвана с червен воал, който се е вдигал чак преди самата церемония. Целта на това е била да я предпазва от завистливи очи и лоши помисли, или както още ги наричаме - уроки. Традицията за бялата рокля е внесена от древен Рим, където е съществувал закон, според който сватбата не е законна, ако булката не е в бяло. Днес белият цвят символизира невинността и непорочността.
Поверия от миналото твърдят, че мястото на булката е от лявата страна на младоженеца, за да е по-близо до сърцето му. Друга причина, която изтъкват легендите е, че дясната му ръка трябва да остане свободна в случай, че се наложи да я защити с меча си.
Целувката
В миналото римляните са запечатвали всеки договор с целувка. Целувайки се, младоженците свързват своите души, тъй като целувката е символ на официалното обвързване.
Сватбените халки
Сватбените халки символизират вечната любов между булката и младоженеца. Поради кръглата си форма, халката няма край и носи смисъла на безкрайната любов. Мястото на сватбения пръстен е на безименния пръст, тъй като хората в древна Гърция са вярвали, че вените му отиват право към сърцето. В древността пръстените са се разменяли, за да ознаменуват съюза така, както са се сключвали и други важни споразумения.
Огънят
Огънят също присъства в традиционната българска сватба. Той гони злите духове и символизира огъня на семейното огнище. Традицията повелява булката и младоженецът да вземат огън от бащиното огнище, за да го пренесат в новия си дом.
Букетът
В миналото букетът на булката е бил изключително ароматен, защото е бил направен от чесън, билки и жито, но те също са носели своето значение. Чесънът се е слагал, за да прогони злите духове, а лековитите билки и житото са символизирали плодородието. В днешно време тази традиция е променена като булчинският букет се прави от красиви цветя под много и различни форми. Днес булката събира всички моми зад гърба си и хвърля букета към тях, без да поглежда. Девойката, която хване букета, ще е следващата облечена в бяло.
Сватбената торта е символ на предстоящия сладък и щастлив живот на младото семейство. Разрязването на тортата и захранването на младоженците е много личен и скъп момент от сватбената церемония. Днес той е съпроводен със захранване и на двойки, които присъстват на тържеството, с пожеланието те да са следващите младоженци.
bbalev.com, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовБАБО, РАЗКАЖИ МИ СПОМЕН - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
КОМПАС НА ЦЕННОСТИТЕ - МАНДИЙП РАЙ - ХЕРМЕС
МАТЕРИАЛИ ПО НАРОДНАТА МЕДИЦИНА В БЪЛГАРИЯ - СТЕФАН ВАТЕВ - ШАМБАЛА
СБОРНИК С РАЗНИ НАРОДНИ УМОТВОРЕНИЯ И ТУРСКИ ЗЛОДЕЙСТВА ИЗ КЮСТЕНДИЛСКО - СВЕЩ. ПЕТЪР ЦВЕТАНОВ ЛЮБЕНОВ - ШАМБАЛА
НЯМАТА РЕЧЕ - ГАЛИНА ТАНЕВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Аз и моето семейство
- Семейни ритуали и традиции
- Никулден - традиции и обичаи
- Прощъпулник - традиции и обичаи
- Как да си направим сурвачка с въображение и уважение към традициите
- Игнажден - традиции и обичаи
- Йордановден (Богоявление) - традиции и обичаи
- Български традиции, обреди и обичаи - зимни празници
- Символика на годежа
- Андреевден – поверия и обичаи
- Стефановден - традиции и обичаи
- Традиции и обичаи на Гергьовден
Коментари към Български сватбени традиции