Ето защо бракът вече не е на мода
Бракът – свещеният съюз в миналото се е превърнал в ненужна хартия сега
Във време, в което жените не са имали същите статут, права и задължения като мъжете, бракът е бил основен приоритет за нежния пол. В съвсем близкото минало дамите не са имали възможност да работят и сами да придобиват доходите си. Липсата на финансова сигурност ги е подтиквала към брак още в невръстна юношеска възраст. Затова и мечтата на всяко младо момиче е била да се омъжи.
Нещата обаче не изглеждат по този начин в наши дни. Извървяхме дълъг и труден път в развитието си и днес вече можем да се похвалим с това, че жените имат право на своя лична кариера, собствен бизнес и най-вече самостоятелност.
Независимата жена, която има самочувствието и увереността да приключи една връзка във всеки един момент е и сред основните причини в днешно време да има бум от разводи. Нещо немислимо само преди няколко десетилетия. Все пак в миналото тя е била зависима от мъжа. С преобръщането на ситуацията в днешно време жените могат сами да изкарват парите си, сами да се грижат за децата си и дори сами да забременяват с помощта на съвременните технологии. Имайки предвид и други социални предпоставки, смело можем да заявим, че бракът вече не е на мода. Някои хора все още използват клиширани аргументи, за да оспорят този факт. Ето и някои от най-популярните.
Децата
Бракът придобива смисъл, когато стане въпрос за отглеждане на деца. Всички сме наясно, че здравословната среда за пълноценно развитие на малчуганите се състои от двама родители. Това обаче не поставя задължителното условие те официално да са сключили брак. Различни проучвания доказват, че хлапетата се справят еднакво добре в развитието си, без значение дали настойниците им имат брак, или не.
"Доказателствата сочат, че училищните постижения и поведенческите проблеми са сходни при децата, живеещи с двама биологични родители – независимо от семейното им положение (на документи)."
Отдаденост
Отдадеността обаче има една многолика форма, а всяка двойка вижда едно от всичките й лица.
1. Публична отдаденост
Както пише Андрю Черлин в The New York Times:
"Бракът се е превърнал в символ на даден статут – високо ценен маркер за успешен личен живот. Този трансформиран смисъл е очевиден и в случаите на еднополовите бракове… (Те) отразяват, отчасти, предположението, че бракът представлява не само пакет от права, но и привилегирована позиция."
Но тъмната страна на публичното валидиране всъщност показва, че хората сключват брак, за да покажат пред семейството и приятелите си колко добре върви животът им, дори и вътрешно да усещат, че връзката им няма да продължи вечно.
Ето до какво води нуждата от вписване и уеднаквяване с обществото. Социалното одобрение е едно от най-силните влияния. Всеки човек е готов да направи всичко, щом вижда, че масата от хора го прави. Мъжете и жените искат това, което тези до тях имат. Това притежание валидира позицията ни в социума.
Но дали това ни прави щастливи? И да, и не. Чувството на сигурност ни кара да се чувстваме комфортно, но едновременно с това погубва личния избор.
2. Отдадеността към и от партньора
Значителни изследвания доказват, че брачният съюз поставя защитна черупка около партньорите, която придава чувство на сигурност. Някои хора твърдят, че наименованията съпруг и съпруга създават усещането за по-устойчива дълготрайност на връзката, или дори, че бракът дава сигурност за цял живот.
Но този начин на мислене всъщност води до едно успокоение и неглижиране на отношенията между партньорите, което, от своя страна, води и до развод. Уилиям Бери пише в Psychology Today, че причината за брак е следната:
"Това (често илюзорно) чувство на сигурност се засилва от правното обвързване. То прави раздялата по-трудна, а притежанието по-силно. Накратко, искаме да се оженим, за да задържим някого."
Ако хората бяха искрени преди всичко със себе си, щяха да признаят, че нуждата от вечна любов в действителност е страх от самотата. Фалшивото чувство на сигурност обаче лесно ни прави мързеливи, а неханието за връзката води до развод.
3. Личната ни отдаденост към избора, който правим
Всички си мислим, че уважаваме повече свободата, отколкото пълната отдаденост към някого. Реалността обаче е напълно различна.
В едно проучване на студенти по фотография им е казано, че могат да запазят една от снимките си. При едната половина условието е било да изберат само една, а на другата – че могат да сменят избраната фотография по всяко време.
По-късно на всички студенти им е зададен въпросът дали харесват снимката, която притежават. Тези, които са направили само един избор, без да променят желанието си, са харесвали фотографията си много повече, в сравнение с тези, които са сменили няколко.
Изводите от това изследване доказва, че хората сме по-щастливи, когато правим едно категорично решение, а не, когато се лутаме и имаме право на избор.
Какво ни остава от брака
Дори да осъзнаваме, че имаме нужда от социално одобрение и се женим изцяло заради фалшивото чувство за сигурност и нужда от притежание, все пак се появява въпросът – Какво ни остава от брачния съюз?
Отговорът изцяло зависи от целите и ценностите ни. Ако отчаяно имате нужда да се доказвате пред семейството и приятелите си, то сключете брак и направете всичко възможно да го съхраните.
Но ако цените истинското си лично щастие, то трябва да подходите по друг по-сложен начин. За да го достигнете тази сюблимна радост, трябва преди всичко да разберете, че единственото нещо, което можете да притежавате и контролирате, сте самите вие. Трябва да приемете, че всичко се променя, включително и хората. Няма как да гледате на човека до себе си като на собственост, която имате до живот. Ако щастието ви зависи от някого, то значи никога няма да го достигнете.
Гледайте на живота си преди всичко като на картина, която сами трябва да завършите, за да може тя да си заслужава да бъде окачена на стената и да си пасне с някоя друга. А не да чакате някой друг да попълни празните пространства. Ако сами се научите да бъдете щастливи от живота, ако се чувствате добре с партньора, с който сте, то няма да имате нужда от лист хартия, който да валидира това щастие.
Редактор: Милена Минчева
Източник: businessinsider.com
Снимки: unsplash.com
- Защо хората в различните страни носят сватбения си пръстен на различна ръка?
- Приказка: Холандски футболист се ожени за малайзийска принцеса
- Заедно завинаги: Възрастна двойка отпразнува 65 години съвместен живот
- Защо булката стои от лявата страна на младоженеца и от къде произлиза традицията с кума и шаферките?
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КРАДЕЦЪТ НА ЦЕЛУВКИ - Л. ДЖ. ШЕН - СИЕЛА
СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НИКОГА НЕ ПОДЦЕНЯВАЙ ГЛУПОСТТА СИ - книга 7 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
ЕДНА ФРЕНСКА СВАТБА - ХАНА ТЪНИКЛИФ - СИЕЛА
СВАТБАТА - ПРАЗНИК НА ПРАЗНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКИЯ СЕМЕЕН КАЛЕНДАР - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
НовМАЛКОТО ШАТО В ПРОВАНС - РУТ КЕЛИ - СИЕЛА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Интимно
- Любов и секс
- Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- 9 нестандартни предложения за брак, които ще ви докоснат
- Хумористични цитати за любовта и брака, които ще ви разсмеят
- Известни жени сключват брак с хомосексуални мъже, без да подозират за сексуалната им ориентация
- След 25 години брак: Пиърс Броснан и Кийли Шей Смит по-влюбени от всякога
- Историята за момента, в който Ганди се скарал със съпругата си
- Ако разберете, че партньорът ви е бисексуален - как да приемете реалността и какви решения трябва да вземете
- 8 доказателства, че най-богатите мъже в света не се омъжват само за топ модели
- Любовни цитати за същността на брака
Коментари към Ето защо бракът вече не е на мода