Съвременните служители се чувстват претоварени и безпомощни - какво трябва да се промени
Чували ли сте за Голямата оставка или Тихото напускане? Икономически феномени, които се наблюдават в много страни по света и са следствие от негативните промени в работната среда и отношенията служител-работодател. Тихото напускане е интересно явление от световен мащаб, при което хората не напускат работа, но и не дават всичко от себе си, защото са убедени, че трудът им не е оценен подобаващо.
Според Алек Стъбс, политически философ от университета „UMass Boston“, причината се крие най-вече в съвременната форма на капитализъм, която доминира повсеместно, и произтичащата от него невъзможност да се управлява собствения професионален живот. Той смята, че единственото решение е демократизирането на работния процес.
Негативни ефекти от съвременния капитализъм в компаниите
Стъбс смята, че има поне четири основни проблема на работното място.
1. Отчужденост
Хората често не могат да контролират начина, по който изпълняват служебните си задължения, нито пък разполагат с времето си. Те не знаят какво се случва със стоките и услугите, които произвеждат, както и с печалбата, резултат от техния труд. Най-силно изразен е този ефект при служителите, наети за еднократни ангажименти, където условията са неясни, а заплащането – ниско.
По данни на изследователски център „Pew Research“ все по-малко хора намират смисъл в работата си. Близо половината от преките началници и служителите не вярват, че са намерили работата, която ги удовлетворява.
2. Заплащането не отговаря на положения труд
Реалната заплата в повечето случаи не отговаря на постигнатата висока продуктивност, което води до икономическо неравенство и спад в приходите от дейности.
3. Липса на време
Голяма част от служителите не разполагат с лично време. В САЩ например хората, които работят на пълен работен ден, прекарват средно 8,72 часа на работното си място, макар производителността да е значително по-висока. Дългите часове на работа, в комбинация с някои други фактори, засилват чувството, че времето никога не достига, което се отразява негативно на психическото здраве.
4. Автоматизация на работния процес
От една страна технологичният прогрес би могъл (на теория) да облекчи живота на работещия човек, но при условие, че промените не засягат структурата на работата. Ако ли не, иновациите в производството ще продължат да влияят негативно на заплащането и да увеличават дела на заетите в еднократни или почасови ангажименти.
Какво трябва да се промени, за да бъдат по-щастливи служителите?
Много хора признават, че не получават лично удовлетворение от работата си. Други мечтаят за по-пълноценен живот, който би им позволил да изразяват свободно себе си, да бъдат креативни и да имат време за приятелите си.
Лансират се две основни теории, които биха помогнали да се разреши този проблем.
Социалистически хуманизъм
Според социалистите хуманисти работата „би трябвало да дава възможност на човека да прояви своята индивидуална креативност“. Днес обаче ние рядко можем да изразим себе си на работното място, тъй като сме отчуждени. Това е, което трябва да се промени. Нужно е хората да бъдат по-добре възнаградени за труда, който полагат.
Живот извън работата
Поддръжниците на тази теория смятат, че, макар да е необходимо да извършваме дадена работа, работната етика, като предпоставка за придобиване на социална значимост, е в ущърб на човечеството. Според тях невинаги смисълът, целта и социалната значимост могат да бъдат открити на работното място. Често можем да ги намерим извън него - в общността и хората, с които общуваме през свободното си време.
Основен принцип на теорията е, че всеки човек трябва да бъдем освободен от задължението да работи, за да има достатъчно време за нещата, които му доставят удоволствие, и за да прегърне „живия живот“ (или животът като самоцел), както го нарича философът Андре Горц.
Въпросът, който Алек Стъбс задава, е дали не е възможно да се извлече най-доброто от двете теории. Да се хуманизира работата и да се отнеме централната й роля в живота ни. Той намира решение в упражняването на демократична форма на работнически контрол.
>>> С какво са по-различни компаниите, за които хората биха работили с удоволствие
Какво представлява демократичният работнически контрол?
Всъщност понятието не е ново. То се отнася за компаниите, които са притежавани и управлявани от самите работници. Работнически кооперативи съществуват в различни сектори по света.
За разлика от капиталистическата организация на труда в момента, при демократичния контрол работата придобива хуманистичен характер, тъй като работникът е този, който определя условията на труд, получава адекватно и напълно съразмерно възнаграждение, създава структурата и, най-важното, решава колко часа дневно да работи.
Свободата на служителя да моделира работното си място и всичко, свързано с него, би намалила усещането за откъснатост и отчужденост. Когато не той, а някой друг, определя вместо него какво да прави и кога, както и каква цена заслужава трудът му, той се чувства дехуманизиран. Дехуманизацията от своя страна увеличава риска от депресия, задълбочава икономическото неравенство и тласка повече хора към еднократни служебни ангажименти, които не носят сигурни и високи доходи.
Делегирането на правото да взема решения намалява вероятността да избере професия, която не би го удовлетворявала. Възможно е също така да открие своята ниша в общността от себеподобни и там да разбере кое го прави щастлив.
Добавянето на демократичен елемент има и друго сериозно предимство – увеличава приходите от дейности и стопява икономическите различия. Изследванията разкриват, че наличието на синдикат (доброволно обединение на работници) води до увеличение с 11,2% на заплатите. Икономическото неравенство е много по-слабо изразено в компаниите с демократична, отколкото с капиталистическа, форма на контрол.
Не бива да забравяме обаче, че работата не е целият ни живот. Извън нея също бихме могли да развием чувство на принадлежност и смисъл, както и да придобием нови умения. Играта, доброволчеството и поклонничеството например дават не по-малко възможности от работната среда.
Плюсове и минуси на иновативните технологии
В компаниите с капиталистическа форма на контрол се въвеждат нови технологии, които целят да намалят натоварването на работниците, чиято цел обаче не е да ги възнагради с повече свободно време, а да намали броя им или най-малкото да понижи техните заплати.
Демократичният контрол дава свобода на служителите да изберат онези ценности, които са важни за тях. В този случай иновативните технологии не биха били заплаха, а възможност да избират в зависимост от своите приоритети – дали искат да работят повече или по-малко, за да могат да се забавляват.
Мозаечен подход
Разбира се, демократичният контрол не е решение на всички икономически проблеми в обществото, а и промените все пак се повлияват от външни фактори. Нужно е подходът да бъде комбиниран и съобразен с обстоятелствата.
Все повече са компаниите във Великобритания и Исландия, които въвеждат четиридневна работна седмица, без това да се отразява на възнаграждението на служителите. Оказва се, че подобна стратегия носи големи ползи на икономиката, защото работникът успява да постигне по-добър баланс между професионалния и личния си живот, което от своя страна е предпоставка за по-голяма продуктивност. Политическият философ Алек Стъбс е на мнение, че прокарването на закон за четиридневна работна седмица, който да забранява понижаване на заплатата, би било полезно в опитите да се упражни демократичен работнически контрол.
За да настъпи сериозна промяна, е нужно да се разшири спектърът от предлагани социални услуги, да се развие публичната банкова система и да се въведе универсален базисен доход. Само така обществото ще успее да отговори на предизвикателствата на 21-и век.
American workers feel alienated, helpless and overwhelmed – here’s one way to alleviate their malaise: https://theconversation.com/american-workers-feel-alienated-helpless-and-overwhelmed-heres-one-way-to-alleviate-their-malaise
- Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
- 7 ползи за психическото и физическото здраве от плетенето
- Каква е връзката между хранителните предпочитания и психическото състояние на човека
- Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПОЛИТИЧЕСКА ЛОГИКА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ - МАРТИН К. ДИМИТРОВ - СИЕЛА
ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД 542
ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY GREY 36-41 057701
VIKING-T ДАМСКИ ОБУВКИ SUNNY LILAC 36-41 057301
VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY GREY 39-46 057702
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Тормозът на работното място трябва да се третира като проблем на общественото здраве
- Дългосрочни последици за здравето от работата на смени
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
- 5 въпроса, които ще ви помогнат да постигнете просперитет и удовлетвореност от живота
- Кои са основните човешки потребности и защо е важно да ги удовлетворяваме
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
Коментари към Съвременните служители се чувстват претоварени и безпомощни - какво трябва да се промени