Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Тихото напускане или защо служителите губят мотивация

"Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация

от 15 ное 2022г., обновено на 03 юли 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
"Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • „Тихото напускане“ е явление, свързано с липсата на мотивация на служителя и минимална му ангажираност в работния процес.
  • При „мекото напускане“ производителността на служителя може да не се промени, но въпреки това той се чувства емоционално откъснат от организацията, не е проактивен както преди и не желае да се развива.
  • Прозрачната комуникация, периодичната обратна връзка, обученията и синхронът между ценностите и служебните задължения са в основата на добрата мотивация.

Чували ли сте за Голямата оставка или Тихото напускане? Икономически феномени, които се наблюдават в много страни по света и са следствие от негативните промени в работната среда и отношенията служител-работодател. Тихото напускане е интересно явление от световен мащаб, при което хората не напускат работа, но и не дават всичко от себе си, защото са убедени, че трудът им не е оценен подобаващо.

Според Алек Стъбс, политически философ от университета „UMass Boston“, причината се крие най-вече в съвременната форма на капитализъм, която доминира повсеместно, и произтичащата от него невъзможност да се управлява собствения професионален живот. Той смята, че единственото решение е демократизирането на работния процес.

> Съвременен капитализъм – защо е опасен

> Меко напускане

> Разлики между „тихо“ и „меко“ напускане

> Как може да се предотврати „мекото напускане“

> Щастливи служители – как

> Демократичен работнически контрол

> Роля на иновативните технологии

> Мозаечен подход за задържане на служителите

Негативни ефекти от съвременния капитализъм в компаниите

Стъбс смята, че има поне четири основни проблема на работното място.

1. Отчужденост

Хората често не могат да контролират начина, по който изпълняват служебните си задължения, нито пък разполагат с времето си. Те не знаят какво се случва със стоките и услугите, които произвеждат, както и с печалбата, резултат от техния труд. Най-силно изразен е този ефект при служителите, наети за еднократни ангажименти, където условията са неясни, а заплащането – ниско.

По данни на изследователски център „Pew Research“ все по-малко хора намират смисъл в работата си. Близо половината от преките началници и служителите не вярват, че са намерили работата, която ги удовлетворява.

млад мъж с кестенява коса и сив костюм, застанал с гръб

2. Заплащането не отговаря на положения труд

Реалната заплата в повечето случаи не отговаря на постигнатата висока продуктивност, което води до икономическо неравенство и спад в приходите от дейности.

3. Липса на време

Голяма част от служителите не разполагат с лично време. В САЩ например хората, които работят на пълен работен ден, прекарват средно 8,72 часа на работното си място, макар производителността да е значително по-висока. Дългите часове на работа, в комбинация с някои други фактори, засилват чувството, че времето никога не достига, което се отразява негативно на психическото здраве.

4. Автоматизация на работния процес

От една страна технологичният прогрес би могъл (на теория) да облекчи живота на работещия човек, но при условие, че промените не засягат структурата на работата. Ако ли не, иновациите в производството ще продължат да влияят негативно на заплащането и да увеличават дела на заетите в еднократни или почасови ангажименти.

„Меко напускане“

За разлика от „тихото напускане“, „мекото“ е още по-деликатно, трудно за улавяне и със сигурност по-опасно. При него поведението на служителите се променя толкова неусетно, че дори за най-наблюдателните мениджъри е трудно да забележат случващото се. Липсата на ангажираност, старание и отдаденост е невидима на пръв поглед, но вреди на организационната култура и намалява продуктивността на екипа.

Какви са признаците на „меко“ напускане

"Мекото“ напускане се случва тихо, с едва забележими промени в поведението на служителя. Ако доскоро той е бил ентусиазиран и трудолюбив, сега е по-премерен и не толкова отдаден. Ако преди е поемал инициативата при разрешаването на проблеми, сега чака някой друг да поеме тази отговорност.

През 2021 г. в Китай се появява течението „lying flat" („излежаване“), което до известна степен е свързано с „мекото напускане“. Младите хора, поддръжници на "lying flat", отказват да бъдат подложени на натиска на модерния живот, особено натиска на работното място. Те не желаят да се съревновават ожесточено с другите, за да се издигат в кариерата и предпочитат минималистичния начин на живот. Според специалистите „мекото напускане“ може да е точно това – емоционално откъсване от работата и минимална ангажираност в работния процес.

Каква е разликата между „меко“ и „тихо“ напускане

И двата модела на поведение са опасни, но „мекото“ напускане е по-коварно. „Тихото“ напускане се забелязва лесно – служителят просто спира да полага усилия, докато при „мекото“ всичко се случва бавно във времето, служителят невинаги намалява своята производителност, но му липсва ентусиазъм, няма и следа от предишното любопитство и е емоционално откъснат от работата си.

„Мекото“ напускане изисква по-сериозни организационни промени, за да бъде спряно.

жена с бяла риза и черно сако в офис

Как може да се предотврати „мекото напускане“

Мениджърите трябва да създадат среда, която дава възможност за емоционално свързване и израстване. „Мекото напускане“ не се случва просто защото човек е уморен или напрегнат. То е резултат от отчуждаването му от организацията.

  • Един от начините да се мотивират и задържат служителите е като им се помогне да намерят цел, да открият смисъла в работата си. Ако техните ценности съвпадат със служебните им задължения, е много по-вероятно да останат мотивирани.
  • Не по-малко важни са прозрачната комуникация и редовната обратна връзка. Добре е мениджърът да провежда лични срещи с всеки член на екипа, за да обсъди не само представянето му, но и да поговори с него за емоционалното му състояние.
  • Възможностите за професионално развитие чрез обучения или менторски програми също поддържат анажираността на служителите.
  • Участието в проекти или дейности извън зоната на комфорт на човека понякога внася нотка на разнообразие и може да събуди любопитството и ентусиазма му. Предизвикателствата, емоционалната подкрепа и свободата да се развива са ключови за неговото желание да работи пълноценно и ефективно.

Психосоциална работна среда

В скандинавските страни се е наложила концепцията за психосоциалната работна среда с ключови компоненти автономност, поставяне и спазване на граници и усещане за несигурност.

Умерената автономност позволява на служителя да бъде гъвкав, без да му внушава, че трябва непрекъснато да е на линия.

Управлението на границите се изразява в поставянето на ясно разграничение между професионалния и личния живот. За съжаление, в професии с висока степен на автономност и отговорност границите лесно и неусетно се размиват. Това може да доведе до тревожност и изтощение.

Какво още трябва да се промени, за да бъдат по-щастливи служителите

Много хора признават, че не получават лично удовлетворение от работата си. Други мечтаят за по-пълноценен живот, който би им позволил да изразяват свободно себе си, да бъдат креативни и да имат време за приятелите си.

Лансират се две основни теории, които биха помогнали да се разреши този проблем.

Социалистически хуманизъм

Според социалистите хуманисти работата „би трябвало да дава възможност на човека да прояви своята индивидуална креативност“. Днес обаче ние рядко можем да изразим себе си на работното място, тъй като сме отчуждени. Това е, което трябва да се промени. Нужно е хората да бъдат по-добре възнаградени за труда, който полагат.

Живот извън работата

Поддръжниците на тази теория смятат, че, макар да е необходимо да извършваме дадена работа, работната етика, като предпоставка за придобиване на социална значимост, е в ущърб на човечеството. Според тях невинаги смисълът, целта и социалната значимост могат да бъдат открити на работното място. Често можем да ги намерим извън него - в общността и хората, с които общуваме през свободното си време.

Основен принцип на теорията е, че всеки човек трябва да бъдем освободен от задължението да работи, за да има достатъчно време за нещата, които му доставят удоволствие, и за да прегърне „живия живот“ (или животът като самоцел), както го нарича философът Андре Горц.

Въпросът, който Алек Стъбс задава, е дали не е възможно да се извлече най-доброто от двете теории. Да се хуманизира работата и да се отнеме централната й роля в живота ни. Той намира решение в упражняването на демократична форма на работнически контрол.

Работник с оранжев работен гащеризон и жълта каска с шлем

Какво представлява демократичният работнически контрол

Всъщност понятието не е ново. То се отнася за компаниите, които са притежавани и управлявани от самите работници. Работнически кооперативи съществуват в различни сектори по света.

За разлика от капиталистическата организация на труда в момента, при демократичния контрол работата придобива хуманистичен характер, тъй като работникът е този, който определя условията на труд, получава адекватно и напълно съразмерно възнаграждение, създава структурата и, най-важното, решава колко часа дневно да работи.

Свободата на служителя да моделира работното си място и всичко, свързано с него, би намалила усещането за откъснатост и отчужденост. Когато не той, а някой друг, определя вместо него какво да прави и кога, както и каква цена заслужава трудът му, той се чувства дехуманизиран. Дехуманизацията от своя страна увеличава риска от депресия, задълбочава икономическото неравенство и тласка повече хора към еднократни служебни ангажименти, които не носят сигурни и високи доходи.

Делегирането на правото да взема решения намалява вероятността да избере професия, която не би го удовлетворявала. Възможно е също така да открие своята ниша в общността от себеподобни и там да разбере кое го прави щастлив.

Добавянето на демократичен елемент има и друго сериозно предимство – увеличава приходите от дейности и стопява икономическите различия. Изследванията разкриват, че наличието на синдикат (доброволно обединение на работници) води до увеличение с 11,2% на заплатите. Икономическото неравенство е много по-слабо изразено в компаниите с демократична, отколкото с капиталистическа, форма на контрол.

Не бива да забравяме обаче, че работата не е целият ни живот. Извън нея също бихме могли да развием чувство на принадлежност и смисъл, както и да придобием нови умения. Играта, доброволчеството и поклонничеството например дават не по-малко възможности от работната среда.

Плюсове и минуси на иновативните технологии

В компаниите с капиталистическа форма на контрол се въвеждат нови технологии, които целят да намалят натоварването на работниците, чиято цел обаче не е да ги възнагради с повече свободно време, а да намали броя им или най-малкото да понижи техните заплати.

Демократичният контрол дава свобода на служителите да изберат онези ценности, които са важни за тях. В този случай иновативните технологии не биха били заплаха, а възможност да избират в зависимост от своите приоритети – дали искат да работят повече или по-малко, за да могат да се забавляват.

>>> С какво са по-различни компаниите, за които хората биха работили с удоволствие

Две млади жени гледат в монитора на лаптоп

Мозаечен подход

Разбира се, демократичният контрол не е решение на всички икономически проблеми в обществото, а и промените все пак се повлияват от външни фактори. Нужно е подходът да бъде комбиниран и съобразен с обстоятелствата.

Все повече са компаниите във Великобритания и Исландия, които въвеждат четиридневна работна седмица, без това да се отразява на възнаграждението на служителите. Оказва се, че подобна стратегия носи големи ползи на икономиката, защото работникът успява да постигне по-добър баланс между професионалния и личния си живот, което от своя страна е предпоставка за по-голяма продуктивност. Политическият философ Алек Стъбс е на мнение, че прокарването на закон за четиридневна работна седмица, който да забранява понижаване на заплатата, би било полезно в опитите да се упражни демократичен работнически контрол.

За да настъпи сериозна промяна, е нужно да се разшири спектърът от предлагани социални услуги, да се развие публичната банкова система и да се въведе универсален базисен доход. Само така обществото ще успее да отговори на предизвикателствата на 21-и век.

Източник:
  • American workers feel alienated, helpless and overwhelmed – here’s one way to alleviate their malaise: https://theconversation.com/american-workers-feel-alienated-helpless-and-overwhelmed-heres-one-way-to-alleviate-their-malaise
  • The trend for ‘quiet’ and ‘soft’ quitting is a symptom of our deteriorating relationship with work: https://theconversation.com/the-trend-for-quiet-and-soft-quitting-is-a-symptom-of-our-deteriorating-relationship-with-work-248787
  • Why Soft Quitting At Work Could Be More Dangerous Than Quiet Quitting: https://www.forbes.com/sites/dianehamilton/2025/01/10/why-soft-quitting-at-work-could-be-more-dangerous-than-quiet-quitting/
Още по темата:
  • Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия Мемоарите на Уил Смит – урок за това как щастието и удовлетвореността от живота зависят от теб самия
  • Каква е връзката между хранителните предпочитания и психическото състояние на човека Каква е връзката между хранителните предпочитания и психическото състояние на човека
  • 7 ползи за психическото и физическото здраве от плетенето 7 ползи за психическото и физическото здраве от плетенето
  • Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни Как часовете, в които се храним, определят функционирането на мозъка ни
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОЛИТИЧЕСКА ЛОГИКА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ - МАРТИН К. ДИМИТРОВ - СИЕЛА
17.00лв.

ПОЛИТИЧЕСКА ЛОГИКА НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ - МАРТИН К. ДИМИТРОВ - СИЕЛА

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС
45.00лв.

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ОФИС

ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС
17.95лв.

ЗИМАТА НА НАШИТЕ ПИСМА - АНХЕЛЕС ДОНЯТЕ - ХЕРМЕС

ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД модел 542
46.00лв.

ВАРИТЕКС ЦЕЛИ СИЛИКОНОВИ СТЕЛКИ ЗА КОРИГИРАНЕ НА НАПРЕЧЕН И НАДЛЪЖЕН СВОД модел 542

VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY BLUE 39-47
105.00лв.

VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY BLUE 39-47

VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY GREY 39-46
105.00лв.

VIKING-T МЪЖКИ ОБУВКИ HENNY GREY 39-46

Коментари към "Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте "Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация
    www.framar.bg 
    на 19 July 2025 в 01:29
    Коментирайте ""Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
  • 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
  • Терапия подобрява психичното здраве на деца с епилепсия
  • Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
  • НАРЕДБА № 28 от 9.12.2008 г. за устройството, реда и организацията на работата на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти
  • 14 начина да извлечеш повече радост от ежедневието
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
  • Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 21 дни, 9 часа и 40 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 105 дни, 11 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 2 дни, 12 часа и 12 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 7 дни, 15 часа и 34 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 9 дни, 15 часа и 11 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 14 дни, 13 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ТРОЙЧАТКА капсули 250 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:49:50

БИО БАЛАНС саше * 10 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:24:21

ЕСКИМО ЗА ДЕЦА сироп 105 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:08:56

ЕРДОМЕД прах 175 мг / 5 мл 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:56:03

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК 10 капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:42:55
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival