Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Фреш наука За първи път в историята учените наблюдаваха сблъсък на неутронни звезди

За първи път в историята учените наблюдаваха сблъсък на неутронни звезди

от 18 окт 2017г.
За първи път в историята учените наблюдаваха сблъсък на неутронни звезди - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

За първи път учените по света наблюдаваха и заснеха сблъсък между две неутронни звезди, отдалечени на 130 милиона светлинни години от Земята. Явлението е наречено GW170817.

Събитието е засечено и наблюдавано благодарение на астрономите, които изследват гравитационните вълни. Техните интерферометри разпознат явлението и подсказват на обсерваториите накъде трябва да насочат телескопите си. Така историческите събития стават две – за първи път множество обсерватории по света наблюдават едновременно едно и също събитие.

Е, да отваряме ли шампанското? Да!

Наистина наблюдението на космическия феномен е исторически момент за физиката и астрономията и отправна точка за тяхното бъдеще развитие. До този момент никой не можеше да посочи точно откъде идват гравитационните вълни или да наблюдава явлението, което ги създава. Тук трябва да отбележим, че това е едва петото поред засичане на гравитационни вълни, чието съществуване е предсказано още от гениалния Айнщайн преди повече от 100 години, но са уловени за първи път едва преди малко повече от година.
Предишните четири засичания на гравитационни вълни бяха вследствие на сблъсъци между бинарни черни дупки, които се сливат, създавайки една огромна черна дупка. Съществуват две основни причини защо не можехме да ги наблюдаваме.

Първата е, че доскоро разполагахме само с два детектора – интерферометрите на LIGO в Ливингстън, Луизиана, и Ханфорд, Вашингтон. Това означаваше, че първите три събития бяха засечени в много широка област от небето.

Добавянето на третия детектор, италианския интерферометър на Virgo, подобри точността на засичане на местоположението с около 10 пъти и новината за засичане номер четири дойде само няколко седмици по-късно.

Втората причина е, че черните дупки по природа са невидими. Те поглъщат видимата светлина и астрономите могат да научат за съществуването им единствено въз основа на промените в космическото пространство около тях. Неутронните звезди от друга страна са доста видими, поради което сблъсъкът между тях е събитие, което ако бъде уловено, не би могло да се пропусне.

За да извършат новите наблюдения, около 70 наземни и космически обсерватории се присъединиха към LIGO и Virgo и обединиха усилията си, изследвайки малка част от небето в съзвездието Хидра, точно до лентикулярната галактика NGS 4993.

Първият детектор бе пуснат на 17 август в 8.41 часа Северноамериканско източно време. Само около 1.7 секунди по-късно две космически обсерватории – космическият телескоп на НАСА, Ферми и Международната астрофизична лаборатория на Европейската космическа агенция – уловиха интензивно гама-лъчение – най-яркото и енергийно събитие във вселената – от същата област в небето.
Но "чуруликането" беше различно – това са вълните, преобразувани в аудиоданни, а при сблъсъците на черни дупки те траят само частици от секундата. При явлението GW170817 сигналът продължи около 100 секунди.

Това не беше съвпадение и астрономите по целия свят започнаха бързо да насочват телескопите си към Хидра.

"Веднага си помислихме, че източниците вероятно са неутронни звезди, другият желан обект, който се надявахме да видим – и обещавахме на света, че ще видим," казва говорителят на LIGO Дейвид Шумейкър.
Неутроната звезда е един от възможните финали в края на живота на една свръхмасивна звезда.

Ядрото й се разпада, при което протоните и електроните от своя страна се разпадат на неутрони и неутрино. Частиците неутрино се измъкват, но неутроните са невероятно гъсто разположени в ядрото с диаметър между 10 и 20 км.

Ако ядрото е по-малко от три звездни маси, налягането на тази плътна маса поддържа неутронната звезда. Ако ядрото е по-голямо, то се разпада и се превръща в черна дупка.

Двете неутронни звезди, които участват в GW170817, са с маса съответно 1.1 и 1.6 звездни маси и орбитират една около друга в смаляваща се спирала от разстояние от около 300 км, изкривявайки космическото време около себе си, докато набират скорост, при което изпращат вълни през вселената.

Въпреки разстоянието, от което ги наблюдават учените, финалният сблъсък се оказва невероятно ярък и излъчил интензивен поток от гама-лъчи. Можете ли да си представите сблъсък на две звезди, не по-големи от нашето Слънце, отдалечени на 130 милиона години от Земята?

"Десетилетия наред подозирахме, че потоците от гама-лъчи са подхранвани от сливането на неутронни звезди," казва Джули Макинъри от НАСА.

"Днес с невероятната информация за това събитие от LIGO и Virgo вече имаме отговор. Гравитационните вълни ни казват, че сливащите се обекти имат маси, сравними с неутронните звезди, а потокът от гама-лъчи, че обектите е малко вероятно да са черни дупки, тъй като при сблъсъка на черни дупки не се отделя светлина."

За пореден път Айнщайн се оказва прав.

"Това показва, че скоростта на гравитационните вълни е същата като светлинната до само няколко части от 10 000 трилиона – което потвърждава предсказанието на Айнщайн, направено през 1915 г.," казва Андрю Мелатос от университета в Мелбърн, Австралия.

През предстоящите седмици и месеци обсерваториите ще продължат да извършват наблюдения на сблъсъка, за да разберат нещо повече за тази килонова. При това явление материалът, който остава след сблъсъка, продължава да свети ярко и да се изхвърля в космическото пространство.

Но доказването на теорията на Айнщайн не е края. Това явление поставя началото на една нова ера във физичните и астрономически изследвания и ще ни помогне да разберем по-добре общата теория на относителността. Както казва Шумейкър, "Това е дар, който ще продължи да дарява."

по статията работи: Величка Мартинова

източник: sciencealert.com

Още по темата:
  •  19 случайни факти, които гарантирано ще разширят кръгозора ви! (1 част) 19 случайни факти, които гарантирано ще разширят кръгозора ви! (1 част)
  • Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс? Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс?
  • 7 мита за Слънчевата система – разбити 7 мита за Слънчевата система – разбити
  • Погледнете нагоре! Другия месец ще станем свидетели на рядко небесно представление Погледнете нагоре! Другия месец ще станем свидетели на рядко небесно представление
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ
8.99лв.

ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ

КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
9.90лв.

КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ

ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА
17.00лв.

ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
35.00лв.

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ

ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА
17.90лв.

ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА

МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
24.95лв.

МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС

Коментари към За първи път в историята учените наблюдаваха сблъсък на неутронни звезди

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте За първи път в историята учените наблюдаваха сблъсък на неутронни звезди
    www.framar.bg 
    на 07 July 2025 в 09:10
    Коментирайте "За първи път в историята учените наблюдаваха сблъсък на неутронни звезди"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Фреш наука
  • Земята има две луни?
  • Гласът на Валя Балканска се носи вече 40 години в космоса на борда на Вояджър
  • Лекарствата „не работят“ в космоса
  • Престоят в космоса е опасен за здравето
  • НАСА планира да създаде гигантски магнитен щит и да направи Марс обитаем
  • Животните-космонавти: Забравените герои на космическата надпревара
  • Астрономите уловиха странни сигнали, идващи от звезда, отдалечена на 11 светлинни години от Земята
  • Обединените арабски емирства с амбиции за първа арабска мисия до Луната
  • Животът на Земята може би е започнал след сблъсък с друга планета преди 4.4 милиарда години
  • Германска космическа мисия ще развенчае конспирацията, че НАСА е фалшифицирала кацанията на Луната
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 21 часа и 11 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 17 часа и 21 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 11 дни, 10 часа и 3 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 16 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 23 дни, 23 часа и 55 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 27 дни, 16 часа и 12 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 28 дни, 15 часа и 37 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 30 дни, 21 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Психолозите проучват защо астронавтите са завладени от благоговение Психолозите проучват защо астронавтите са завладени от благоговение

Психолозите проучват защо астронавтите са завладени от благоговение

от 03 яну 2020г. Прочети повече
Гравитация и космос: най-мащабните космически катастрофи в историята Гравитация и космос: най-мащабните космически катастрофи в историята

Гравитация и космос: най-мащабните космически катастрофи в историята

от 13 дек 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БЕБО МОКРИ КЪРПИ СЕНЗИТИВ * 80

УЕЙТ УЪРЛД ПРОБИОТИЧНИ ПЛАСТИРИ * 30

ВАЗЕЛИН ЛОСИОН ЗА ТЯЛО АЛОЕ 48ч 400 мл

ЛЮКСЕОЛ МАСКА ПРОТИВ КОСОПАД 200 мл

КВЕРЦЕТИН БИОАКТИВЕН EMIQ капсули 50 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Д-р Ангел Петров Христозов

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 08:51:00

д-р Каменна Маринова Вутова

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 юли 2025г. в 08:49:44

д-р Каменна Маринова Вутова

Коментар на: Йорданка Василева от 07 юли 2025г. в 01:23:17

Д-р Ангел Петров Христозов

Коментар на: GERGANA RADULOVA от 05 юли 2025г. в 22:40:47

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival