Историята на телескопа "Хъбъл"

От зората на човечеството до преди 400 години, всичко, което се знае за нашата вселена е било известно от наблюденията с просто око. Тогава през 1610 година Галилео обръща телескопа си към небето и отваря очите на целия свят.
Атмосферата на Земята е слабото място на астрономите. Идеята за изпращане на телескоп в Космоса е дадена за първи път много преди да бъдат пуснати първите спътници, дълго преди някой да е мечтал да изпрати астронавти в Космоса. Херман Оберт предлага изпращането на телескоп в Космоса през 1923 година в книгата си "Ракета в междупланетното пространство". Телескопът лесно се справя с проблеми като облачност, мъгла и тъмнина.
Много години минават преди идеята на Оберт да започне да се обмисля сериозно. Американецът Лиман Спицър предлага много по-реалистичен план за космически телескоп през 1946 и държи на идеята си в следващите 30 години. Едва през 1970 година НАСА и Европейската космическа агенция поемат инициативата да направят 3-метров космически телескоп. Финансирането започва през 1977, когато е взето решение телескопа да е наречен "Хъбъл" на името на Едуин Хъбъл, който потвърждава съществуването на други галактики, а не само на Млечния път 1920.
Проектът по телескопа силно привлича общественото внимание. Сглобяването на целия космически кораб е завършено през 1985. Той излита през 1990 година, а напрежението нараства изключително, когато астрономите получават първите снимки, погледнати през очите на "Хъбъл".
Както във всички добри приключения обаче, успехът не идва лесно. Минава много време, преди да стане ясно, че огледалото на "Хъбъл" има сериозен недостатък — не може да се фокусира добре, което го възпрепятства в правенето на ясни изображения. През следващите месеци учени и инженери от НАСА и ЕКА работят заедно за възстановяването на зрението на "Хъбъл".
Група астронавти извършва ремонта, необходим за възстановяването на телескопа по време на Първата обслужваща мисия. След нея са направени още 4 обслужващи мисии. В тази от 1999 (трета мисия) много от най-значимите му технически системи са подменени, а през 2002 "Хъбъл" отново получава нови инструменти.
Някои от най-интересните факти за телескопа:
1. Направил е повече от 1.2 милиона наблюдения от 1990 насам;
2. Данните, получени от "Хъбъл" са публикувани в повече от 12 800 научни статии, което го прави един от най-продуктивните научни инструменти, създавани някога;
3. "Хъбъл" не пътува до звезди, галактики или планети. Той им прави снимки, летейки около Земята с около 27 358 км/ч;
4. Пропътувал е повече от 4 милиарда километра;
5. "Хъбъл" няма вградено устройство, което го тласка. За да смени посоката на ъглите, той използва третия закон на Нютон, въртейки колелата си в противоположна посока. Отнема му 15 минути, за да се завърти на 90 градуса.
6. Той има способност да вижда астрономически обекти с ъглов размер от 0,05 дъгови секунди, което означава да видиш 2 светулки в Токио, докато си в САЩ.
7. Архивът на "Хъбъл" съдържа повече от 100 терабайта информация, като генерира около 10 терабайта информация годишно;
8. Тежи повече от 10 000 кг, дълъг е 13 метра, а първичното му огледало е 2.4 метра;
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА
ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ
КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА
МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Фреш наука
- Анализ на урина
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Фекален тест
- Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Електрокардиограма (ЕКГ)
- Инсулин и HOMA-индекс
- Тромбоцити (PLT)
Коментари към Историята на телескопа "Хъбъл"