Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Лайфстайл За свободното време Живот и Ум Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс?

Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс?

от 09 авг 2016г., обновено на 10 авг 2016г.
Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс? - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

След почти едно десетилетие надежди, човечеството най-сетне ще дочака този момент: космическият кораб е на сантиметри от повърхността, а около него се вихрят облаци от червени прашинки. Публиката на Земята чака с нетърпение, докато говорителят им припомня за конференция, случила се преди няколко години – среща, която шокира света и засрами НАСА, която ще почака поне още 2 години до тестовете на космически кораб, предназначен за пътуване до Марс с хора на борда. На този ден частната компания, която полага неимоверни усилия да достигне до червената планета, разкри, че ще построи няколко огромни ракети, които ще транспортират хора до Марс и, че в рамките на едно десетилетие, ще изстреля една или две от тях, за да извършат първите пилотирани полети до нашия тайнствен съсед.

Докато Raptor 1 каца в огромен кратер близо до марсианския екватор, астронавтите на борда вече обмислят следващия си ход. Времето е ценно. Raptor 2 ще ги последва след няколко часа и ще транспортира много повече изследователи на борда си. Първото нещо в списъка на астронавтите е разтоварването и инсталирането на базовия лагер, който е част от огромния товар, който носи кораба. Те много бързо трябва да надуят "сградите" – куполни палатки под налягане, направени от екзотични материали, които увеличават пространството за живеене и ще служат като парници за отглеждане на храната им.

Между Земята и Марс има някои прилики. Марсианският терен изглежда като някои части на Земята – сухите долини на Антарктида или високите пустини в хавайските вулкани. Но много други фактори определено ще се окажат големи предизвикателства за първите заселници. Денят на Марс е само 39 минути и 25 секунди по-дълъг от земния, но марсианската година е много по-дълга – тя трае 687 дни, което прави сезоните на червената планета два пъти по-продължителни. Орбитата на Марс е овална, което означава, че разликата между зимата и лятото ще е много по-голяма, отколкото на Земята. В южното полукълбо летата са по-топли, а зимите по-студени. Първите марсиански заселници ще се опитат да построят два базови лагера – един летен в южното полукълбо и един зимен в северното.

През първите 24 часа първите хора, които ще се разходят по марсианската повърхност , ще имат много важна задача: да намерят вода. Според наземната (може би трябва да кажем намарсианската) апаратура на НАСА и изкуствените спътници, които обикалят в орбита около Марс, в повърхностния слой почва на планетата, наречен риголит, има достатъчно вода за нуждите на хората, както и за производството на кислорода, който ще дишат в базовите лагери. Очаква се астронавтите да се приземят в кратер, който според данните на НАСА има гладко покритие от чист лед. Ако лъскавината, която са засекли, се окаже нещо различно, те ще трябва да потърсят друг близък обект с високо съдържание на лед в риголита. Ако не могат да открият източник на вода в околността, астронавтите ще инсталират радар, който засича подземни източници на вода, и след това ще направят сондаж.

Много преди да пристигне следващия кораб (две години преди този момент), тези астронавти ще трябва да построят по-стабилни структури, по възможност от тухли , направени от риголит (нещо като нашия кирпич). Въпреки че денят вероятно ще е слънчев и сравнително топъл – около 10 градуса Целзий – температурите ще започнат да падат с приближаването на залеза, което ще превърне околната среда в наистина мразовита нощ, съперничеща си с тази на Северния полюс. Кацането близо до екватора ще позволи на астронавтите да се възползват от по-меките температури, които през летните дни могат да стигнат до 21 градуса Целзий. Но през нощта температурите лесно достигат -38 градуса и структурите ще трябва да предпазват астронавтите от студа, както и от вредните слънчеви лъчи, които навлизат почти необезпокоявано през тънката атмосферата.
В случай, че всичко се обърка – те не успеят да открият източник на вода, радиацията оказва по-големи вреди от очакването или някой от корабите се повреди лошо при кацането, те ще изчакат подходящ прозорец за излитане за дългото пътешествие обратно към Земята. В противен случай, те ще останат на Марс.

Първите изследователи, които ще стъпят на привидно безжизнената планета, отдалечена на 250 милиона години от дома, ще са цветът на човешкия ум и наука.

Всеки, който е гледал как Нийл Армстронг стъпва за първи път на луната през 1969 г., може да ви каже, че за момент Земята сякаш е спряла да се върти. Това изключително постижение бе толкова неразбираемо и немислимо, че някои хора все още вярват, че е заснето в Холивуд. Когато хората кацнаха на Луната, те започнаха да си казват "Щом можем да стигнем до Луната, значи можем да направим всичко". Но достигането на Марс ще е нещо съвсем различно: ако стигнем до Марс, значи можем да отидем навсякъде.

Подобно постижение ще направи научнофантастични филми като Междузвездни войни и Стар Трек да изглеждат реални. Луните на Сатурн и Юпитер ще станат примамливи и напълно естествени обекти на изследване. За добро или лошо това ще вдъхнови вълна от златотърсачи подобно на някогашната калифорнийска треска за злато. Щом първите хора стъпят на Марс, този момент ще бъде по-значим за технологиите, философията, историята и науката от всяко минало събитие от човешката история. Ще се превърнем в колонизатори на космоса.

Изследователите са първата брънка от амбициозен план не само да стигнем Марс и да се установим там, а да трансформираме планетата – да направим тънката й атмосфера от въглероден диоксид, достатъчно богата на кислород, за да могат човешките същества да дишат, да покачим температурата от средната стойност -27 градуса Целзий, до много по-поносимите -6 градуса, да напълним пресъхналите речни корита и езера отново с вода и да засадим дървета и растителност, която може да се развива при тези годишни температури и при това съдържание на атмосферата. Тези астронавти ще поставят началото на процес, чийто резултат може да се окаже втори дом за хората, отправна точка към още по-амбициозни пътешествия.

Първите пионери ще се отправят на пътешествие, чийто резултат ще видим в по-далечното бъдеще. Тяхната висша цел е да създадат космическо общество, което да поддържа система от космодруми за ракети, които ще позволяват лесното кацане и излитане от планетата, чиято гравитация е далеч по-слаба от земната. От тази отправна точка хората ще могат лесно да тръгват на пътешествия към всеки обект от Слънчевата система.
Когато тези ракети кацнат на Марс в недалечното бъдеще (Илон Мъск обещава това да се случи до 10 години), това ще бъде една наистина огромна крачка напред за човечеството. Пред оцеляването на човешката раса на Земята има много пречки и това е като застрахователна полица за опазването на нашия вид и разселването му в космоса. Опазването на нашата, планета от екологична катастрофа или евентуална ядрена война, не е лека задача, дори непосилна. Сблъсък на астероид със Земята може да унищожи по-голямата част от живите организми, а в даден момент, след милиарди години, Слънцето ще се уголеми и ще унищожи планетата. Преди това да се е случило, хората ще трябва вече да са се разселили в космоса.

Първата крачка към тази цел ще е емигрирането на Марс и превръщането на червената планета в гостоприемен дом за човешката раса. Малкият лагер ще се превърне в селище, селището в колония. Компанията, която ще построи ракетите, с които ще пътуват първите астронавти, ще построи още стотици. Целта е за период от няколко десетилетия заселниците на Марс да станат около 50 000. Те ще запазят за бъдещите поколения колективната мъдрост и всички човешки достижения, ако един ден хората на Земята бъдат унищожени от война, световна катастрофа, зараза или космическа инвазия. Добре дошли в бъдещето!

Снимки: telegraph.co.uk; universetoday.com; popularmechanics.com

Още по темата:
  • Как жените се справят с менструалния цикъл в Космоса Как жените се справят с менструалния цикъл в Космоса
  • Земята има две луни? Земята има две луни?
  • Защитник на теорията за плоската Земя ще се изстреля със саморъчно направена ракета Защитник на теорията за плоската Земя ще се изстреля със саморъчно направена ракета
  • 9 любопитни факта за Млечния път, които ще ви изумят 9 любопитни факта за Млечния път, които ще ви изумят
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ
8.99лв.

ГАЛАКТИКИ И ПЛАНЕТИ: ПРОИЗХОДЪТ НА ВСИЧКО - ЕГМОНТ

КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ
9.90лв.

КОСМОС И СЛУЗЕСТИ ИЗВЪНЗЕМНИ - НИК АРНОЛД И ТОНИ ДЕ СОЛ - ЕГМОНТ

ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА
17.00лв.

ЛИНИЯТА НА БЛЯНОВЕТЕ - СЕРГЕЙ ЛУКЯНЕНКО - СИЕЛА

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ
35.00лв.

КОСМОС: ВЪЗМОЖНИ СВЕТОВЕ - АН ДРУЯН - ЕГМОНТ

ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА
17.90лв.

ПРОИЗХОД НА ВСИЧКО - ДЕЙВИД КРИСЧЪН - СИЕЛА

МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС
24.95лв.

МОЯТА ПЪРВА КНИГА ЗА КОСМОСА - КАМИЛА ДЕ ЛА БЕДОЙЪР - ХЕРМЕС

Коментари към Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс?

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс?
    www.framar.bg 
    на 27 July 2025 в 21:29
    Коментирайте "Марсиански хроники: как ще живеят хората на Марс?"

СТАТИЯТА е свързана към

  • За свободното време
  • Живот и Ум
  • Как жените се справят с менструалния цикъл в Космоса
  • Земята има две луни?
  • Защитник на теорията за плоската Земя ще се изстреля със саморъчно направена ракета
  • 9 любопитни факта за Млечния път, които ще ви изумят
  • Илон Мъск разкри грандиозния си план за колонизиране на Марс
  • Най-странните планети в космическото пространство
  • Марс или Венера - коя планета ще ни убие първа?
  • Любопитни теории за произхода на живота
  • Как протича всекидневният живот на астронавтите в космоса
  • Сондата Касини умира, но спътникът й Хюйгенс остава на Титан
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 11 дни, 8 часа и 11 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 11 часа и 33 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 11 часа и 10 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 9 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 30 дни, 5 часа и 40 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 31 дни, 22 часа и 21 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 44 дни, 5 часа и 12 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 44 дни, 12 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Психолозите проучват защо астронавтите са завладени от благоговение Психолозите проучват защо астронавтите са завладени от благоговение

Психолозите проучват защо астронавтите са завладени от благоговение

от 03 яну 2020г. Прочети повече
Гравитация и космос: най-мащабните космически катастрофи в историята Гравитация и космос: най-мащабните космически катастрофи в историята

Гравитация и космос: най-мащабните космически катастрофи в историята

от 13 дек 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival