Защо майчината професия е най-трудна от всички
Някои жени работят извън дома, други се грижат за децата и домакинството. Това, което ги обединява е любовта към малчуганите и радостта от времето, прекарано с тях. Всички родители се трудят здраво, за да им осигурят добър живот, но майките, които са изцяло отдадени на семейството си, се оказва, че се сблъскват с най-много предизвикателства и изпитват най-много трудности.
Разбира се, този факт не обезценява усилията ни всички работещи майки. Последните обаче имат предимство пред жените домакини. В никакъв случай не обезценяваме и труда на бащите. Ако обаче решим да се доверим на данните от изследванията, ще разберем, че наистина майките, които прекарват цялото си време у дома, са най-натоварени.
Едва ли някой би спорил, че децата са благословия. Те ни даряват с любов и топлина, но и изискват много грижи. Отговорността за това пада изцяло върху жената в случай, че тя не работи. За нея няма регламентирана почивка.
Макар че повечето майки домакини харесват ролята си, цената, която плащат, не е никак малка. Работата им е напрегната и стресираща, без право да отдъхнат и да възстановят силите си точно тогава, когато имат най-голяма нужда. Хранене, къпане, сменяне на памперси и дрехи, чистене, успокояване, приспиване и какво ли още не. Гушкането на бебето носи несравнимо удоволствие, но от друга страна по никакъв начин не облекчава физическия и менталния товар върху тях.
Често хората, които не са прекарвали дълго време у дома с децата си, смятат, че това е най-лесната задача. Но грешат. Според учените неработещите майки са изключително натоварени. От тях се очаква да обгрижват малчуганите 24 часа в денонощието, без значение как се чувстват, дали са на предела на силите си и дали изпитват някакви болки.
10 причини защо работата на майката домакиня е най-тежка
Спорът дали работещата или неработещата майка е по-натоварена се води от години. Според ново изследване домакините са подложени на много по-силен стрес от жените, които прекарват голяма част от деня си в служебни дела. То обхваща 1500 родители, работещи в различни професионални сфери. Резултатите показват, че работещите хора спират да съдят тези, които си стоят у дома, след като станат родители. Повече от половината участници споделят, че да се грижат за бебе е трудно и уморително, дори, когато имат помощници.
Майките домакини обикновено са лишени от чужда помощ, защото се предполага, че, след като не ходят на работа, имат достатъчно време за семейството и домакинската работа. Освен удоволствието и любовта обаче, те изпитват на гърба си някои сериозни негативни последици.
1. Майките домакини не получават заплата и нямат осигуровки
Те работят 24 часа, за които не получават и лев. Дори работещите майки и бащи, които не харесват особено работата си, получават парично възнаграждение. Майките домакини всъщност работят постоянно и изпълняват няколко функции едновременно. Те са мултифункционални.
2. Неработещите майки не могат да кажат „Не“
Когато човек е назначен на трудов договор, той има право да възрази, ако му бъде възложена задача извън длъжностната му характеристика. Това не се отнася за родителите, които не работят и се грижат за децата. Колкото и да е трудно, от тях се очаква да се справят.
3. Работа без почивки
Когато единият родител е натоварен с грижите за децата, той използва всяка минута, за да свърши дадена задача или да проведе телефонно обаждане. В крайна сметка е принуден да прави няколко неща едновременно (мултитаскинг). Дори посещенията в тоалетната рядко са лишени от чуждо присъствие. Децата или ще влязат вътре, или ще чакат пред вратата.
4. Работата на майките домакини остава незабелязана и неоценена
Колкото и ангажименти да са отметнали, най-вероятно усилията им ще останат недооценени – както от децата, така и от съпруга. За разлика от официално работещите родители, те рядко получават признание, не получават бонуси или повишение на заплатата.
5. Околните смятат, че грижите за децата и дома не са истинска работа
Да, мнението на другите няма значение, но със сигурност не кара майките домакини да се чувстват по-добре. Хората, които работят, просто не осъзнават колко отговорности носят жените у дома.
Всеки родител е натоварен с безброй задачи. Би било нечестно да се приеме, че, ако човек прекарва времето си вкъщи, то той не върши нищо. Да се отдаде на отглеждането на децата е една от най-важните мисии в живота. Защото децата се нуждаят от помощта на възрастните, за да се превърнат в пълноценни и способни граждани на обществото. Възпитателната работа не търпи грешки. Ако това се случи, рано или късно се заплаща висока цена. Няма по-отговорна задача от тази на родителя, който подготвя детето си за света, в който живее.
6. Неработещите майки не могат да се насладят на спокоен обяд
Редовият служител има регламентирана обедна почивка. Когато обаче началник е малкото човече у дома, е доста трудно да се намери време за спокоен обяд, без препиране и бързане. Много често майките домакини хапват в движение или пък зарязват храната, защото имат да свършат нещо спешно.
Децата не се интересуват, че родителите им искат да обядват. Разбира се, могат да се научат да уважават личното им време, но невинаги се получава. Особено трудно е да го очакваме от бебета и прохождащи деца.
7. Домакините често страдат от социална изолация
Изследванията сочат, че обществото очаква и изисква от майките да прекарват твърде много време с децата си, което води до социална изолация. Макар да са заедно по цял ден, жените се чувстват гузни, когато излязат някоя вечер с приятелка или отсъстват през уикенда. След известно време без каквито и да било социални контакти някои от тях изпадат в депресия.
Общуването само с децата може да разклати емоционалното им равновесие. Всеки възрастен се нуждае от лично време, далеч от тях, и няма значение дали работи или не. Личността на майката не се определя само от грижите, които полага за децата си.
Работещите хора се оплакват от колегите си, а би следвало да са благодарни, че все пак общуват със себеподобни. Не бива да пренебрегваме и факта, че имат възможност да разговарят на различни теми. Вероятно за тях всичко това е даденост. Да бъдеш възрастен сред възрастни обаче е истинско щастие за всички, които прекарват повечето си време у дома.
>>> Как да намалите стреса - съвети за работещи майки
8. Емоционалният товар върху неработещите родители
Истина е, че понякога и общуването с началника може да бъде неприятно. Все пак съществува работна етика, която налага спазването на някои основни принципи. Има думи и действия, които са му забранени. От друга страна служителят има право да обсъжда с него всеки служебен въпрос. За майките домакини защита срещу тежките думи на децата няма.
Всеки възрастен знае, че детето му не иска да го обиди или нарани умишлено, но все пак се чувства неприятно. На жената домакиня й се налага да изтърпява стоически лошото му настроение.
Резултатите от проучванията разкриват, че майките домакини често страдат от депресия, тъга, гняв и чувство за вина. 26% са тъжни няколко поредни дни, а 50% - изпитват много силен стрес. Тяхната тревожност се дължи до известна степен на нервните изблици на децата им, но има и други причини.
9. Работата на майките домакини се гледа под лупа
Всеки критикува онова, което те правят. Ако лекарят например каже, че детето има здравословен проблем, те се чувстват отговорни за това. Ако не могат да кърмят, отново те носят вината. Ако отрочето не се справя добре в училище, то вероятно майката не успява да го мотивира и подготви добре у дома. За страничния наблюдател винаги има и по-добър начин нещо да бъде направено, затова и действията на домакините се следят отблизо, в търсене на пропуск.
10. Майките домакини винаги поставят себе си на последно място
Всички майки и бащи правят саможертви, но жените, които са се отдали изцяло на грижите за семейството, ги правят постоянно. Целият им живот е фокусиран върху детето, а техните собствени нужди никога не са от значение. Дните им са организирани така, че да паснат на графика и навиците на малчуганите. Всеки техен ангажимент е съобразен с останалите в семейството. Дори часът им на лягане.
Обикновено неработещите майки първо искат да се уверят, че децата им са се нахранили, и едва тогава отделят малко време и за собствения си обяд.
Ако имат странични ангажименти, те са принудени да ги съчетаят по някакъв начин с грижите за децата. И, тъй като отрочетата са на първо място, останалите задачи трябва да бъдат свършени бързо, което води до още по-силен стрес.
Дори тялото на майката домакиня не е само нейно. Децата често я дърпат за ръцете, скубят я, докато са съвсем малки, прегръщат я през краката, докато ходи.
Но да си жена домакиня има и някои безценни предимства…
Наистина, не е никак леко да отдадеш години от живота си на малките членове на семейството. Изследванията обаче доказват, че децата, които са обгрижвани от родител през целия ден, се справят по-добре в училище, по-възпитани са, изпитват по-малко стрес и рядко проявяват агресия.
Да бъдеш родител винаги е трудно. Още по-трудно е да се заличи стигмата върху майките домакини. Крайно време е да спрем да се обвиняваме и да започнем да си помагаме. Да осъзнаем, че всяко семейство живее свой собствен живот и прави своите избори, които може би изглеждат странни в очите на околните, но са най-добрите за него точно в този момент.
A Stay-Home Mom Has the Hardest Job, According to One Study: https://www.powerofpositivity.com/stay-home-mom-hardest-job
- 4 лесни дейности, с които родителят да помогне на детето си с дислексия
- 12 разлики между българските майки и чуждестранните
- Тежките думи на една майка към нейната 15-годишна дъщеря: След три години ще бъдеш изгонена от къщи
- Супермайката Жанет Митрева: искам да отгледам дете с криле и дух на приключенец
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УИ БЕЙБИ СИЛИКОНОВИ ПРЕДПАЗИТЕЛИ ЗА РАЗРАНЕНИ ЗЪРНА * 2
КОГАТО ЛУНАТА СНИЗХОЖДА - НАДЯ ХАШИМИ - СИЕЛА
УСПЕХ В ЖИВОТА И БИЗНЕСА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
МАЙКАТА НА ДЪЩЕРЯ Й - ДАНИЕЛА ПЕТРОВА - СИЕЛА
ДА УЛОВИШ МЕЧТА - БАРБАРА ДЕЛИНСКИ - ХЕРМЕС
ХАЛА - НЕЙТЪН ХИЛ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Юка
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
Коментари към Защо майчината професия е най-трудна от всички