"Трябва да мисля за всичко" – невидимият и тежък товар върху плещите на всяка майка
Едва ли има съмнение, че жените са много по-натоварени в когнитивен и емоционален аспект, предвид безбройните им домакински задължения. Защо? И как можем да променим това?
Игрите на детската площадка. Часът за профилактичен преглед. Трикът, с който да скриеш омразните на малчугана зеленчуци в храната. Списъкът за пазаруване. Тревогите дали синът ти се справя добре в училище. Нуждата от нови обувки за дъщеря ти. Мисълта, че е време да смените съдомиялната машина.
Да, всяко от тези неща изглежда толкова простичко и незначително. Проблемът е, че те се натрупват. И ако зададем на хетеросексуални двойки с деца въпроса кой се занимава с тях, отговорът почти винаги би бил: майката.
В хетеросексуалните семейства жената е по-натоварена с домакинските задължения и грижите за децата
Повечето изследвания също потвърждават, че голяма част от домакинските задължения и грижите за децата в хетеросексуалните семейства се поемат от жената. Макар да се увеличава броят на двойките, които се стремят да поделят отговорностите поравно, структурните и социално-икономическите фактори в някои общества традиционно прехвърлят почти всички задачи на майката. Дори в семействата, където изглежда, че е постигнато равномерно разпределение на натоварването, има немалко ангажименти, които по презумпция са запазена територия на жените.
И въпреки че родителството представлява огромно предизвикателство за психичната стабилност и на жената, и на мъжа, все повече изследвания сочат, че стресът е значително по-висок именно при майките, вероятно поради факта, че основната част от семейните грижи лежат на нейните плещи. Тя полага много повече когнитивни и емоционални усилия от мъжа. Ако бъдат разкрити причините за това, ще се намери отговор и на въпроса защо процесът по постигане на полово равенство не само е в застой, но и се движи в обратна посока, макар темата да се дискутира горещо през последните години.
Ако са наясно с натоварването, дори онова, което не се вижда отстрани, мъжете биха могли да се включат по-активно в семейните ангажименти и да допринесат за баланса между тях и съпругите им.
Трите аспекта на невидимото бреме
Според експертите задълженията попадат в три припокриващи се категории:
1. Когнитивен товар – всички дейности, свързани с организацията на домакинството, пазаруването и планирането.
2. Емоционален товар – усилията, които майката полага, за да внесе хармония в дома (да успокои децата, когато са гневни или разтревожени заради проблем в училище например).
3. Ментален товар – пресечната точка между горните два: подготовка, организация и предвиждане как ще се развият събитията. Тук попадат и постоянните опити на жената да обезпечи нормалния ход на семейния живот.
Всички гореизброени задачи не могат да бъдат измерени количествено. Те са труднозабележими и се изпълняват паралелно с другите. Началото и краят им са неясни. Изследване, проведено през 2019 г. от Алисън Дамингър, докторант по социология и социална политика в Харвардския университет, показва, че макар повечето участници да осъзнават, че жените са по-натоварени с когнитивни задачи, техните половинки не приемат това за нормално. Мъжете от изследваните 35 двойки признават, че съпругите им са като „мениджъри на проект“ или „че се грижат за повечето неща в домакинството“.
Дамингър разграничава 4 етапа при изпълняване на домакинските задачи: предугаждане нуждите на членовете на семейството, търсене на възможности, избор на най-добрата от тях и проследяване на резултатите. Във всеки от тези четири етапа жената е по-активната страна. Въпреки че двойките вземат заедно решенията, тя е тази, която отделя повече време за установяване на нуждите, планиране и проучване. Накратко, бащите се включват, когато дойде моментът да се взема решение, но майките извървят дългия път преди това.
Негативни ефекти върху жените
Невидимият товар има своите негативни последици върху жените. Те се тревожат повече за децата, което от своя страна увеличава стреса. Майчината тревога е неин постоянен спътник, дори когато трябва да се съсредоточи върху другите си задачи.
Леа Рапанър, доцент по социология от университета в Мелбърн, споделя: „Менталният товар e свързващата нишка, която пренася семейния живот на работното място. В нас живее една едва доловима, но постоянна тревога дали правим всичко необходимо и какви биха били последиците от нашето родителство върху бъдещето на децата ни. Непрекъснатият ни стремеж е да минимизираме всички евентуални рискове, които грозят техния живот.“
Защо жената е с ключова роля при отглеждането на децата?
Дамингър с изненада установява, че неравномерното разпределение на менталните задачи в дома не води до конфликт с партньора. За да разбере защо, година по-късно тя провежда второ изследване. Участниците в него, както мъжете, така и жените, изброяват почти едни и същи причини за това – мъжът работи по-дълго, а жената държи повече на добрата организация и е по-добра в планирането.
Личностни черти
Според двойките особеностите на характера и трудовите ограничения са в основата на несправедливото разпределение на задълженията. Социологът обаче смята, че жените не са по-добри в планирането, организацията и мултитаскинга (изпълняването на няколко задачи едновременно). По-скоро от тях се очаква да го правят, което ги принуждава да се усъвършенстват в тази посока.
Гъвкаво работно време и линейно кариерно развитие
Има и други структурни причини, поради които майките поемат по-голяма част от менталния товар. Техните професии позволяват повече гъвкавост, отколкото мъжките. Кариерното им развитие обикновено е от линеен характер, което означава, че имат повече време да се грижат за децата и съответно се тревожат повече за тях.
Закостенели схващания в обществото
Още по-сериозни последствия имат вкоренените от раждането очаквания към двата пола. От деца момичетата са възпитавани да изпълняват голяма част от домакинските задължения.
Идеалите на майката
Важна роля играят и идеалите на майката. В много случаи домът се счита за нейна територия, която трябва да управлява. Неслучайно жените по-често биват упреквани, ако не поддържат чистота в него.
Тези идеали се съхраняват във времето без влиянието на външни фактори. Поради факта, че жените са съдени по-строго за начина, по който се грижат за домакинството, е изключително важно те да носят отговорност за всичко, свързано с отглеждането на децата.
Неписано правило е, че изготвянето на план за седмичното меню, изборът на дрехи и т.н. са техни задължения. Ако например бащата облече детето по нелеп начин, реакцията на околните би била по-скоро положителна и донякъде снизходителна. Ако обаче майката не успее да съчетае добре дрехите му, тя ще бъде обвинена, че не се справя. Дамингър допълва: „Забелязва се промяна. Вече има мъже, които също се грижат за децата си, при това наравно с жените. Но все още не е изкоренено усещането, че върху майките пада цялата отговорност за крайния резултат от отглеждането им. Ако обществото осъжда някого, че не се справя, това би била майката.“
Негативни последици върху семейния и професионалния живот
Невъзможно е животът на майката да не се повлияе от огромното бреме, което носи.
Жените са подложени на по-силен стрес и са по-уморени. Те не са толкова щастливи, колкото мъжете, на които се пада по-приятната задача при отглеждането на децата – забавленията и игрите. Шведско изследване сочи, че, когато жената заяви, че изпълнява повече дейности у дома и е по-натоварена, в семейството възникват проблеми, като понякога се стига и до раздяла.
Една от най-сериозните последици от натоварването на жената, е тежката умора. В началото тя може да помоли за помощ, но често молбите й се възприемат като натякване, тъй като не биват чути и се налага да ги повтаря многократно. Крайният резултат е проблематични взаимоотношения и по-малко секс.
Ако майките са затрупани с работа у дома, това означава, че не могат да отделят повече време и усилия, за да се развиват в професионален план. Оттук идва и разликата в заплащането при двата пола, която непрекъснато се увеличава. Повечето служители на половин работен ден например са жени. Те съответно по-рядко получават увеличение на заплатата, особено след раждането на децата. Майчинството ги отдалечава от възможността да заемат ръководна позиция. Не са никак малко онези, които спират да работят изцяло.
>>> Как да намалите стреса - съвети за работещи майки
Повече разговори, по-малък товар
След избухването на пандемията голяма част от жените бяха принудени да се откажат от амбициите си, за да се грижат за децата. За да се отнеме малко от техния товар и да получат възможност да се развиват в професионален план, е важно да се разкрият всички фактори, които допринасят за ситуацията, в която се намират. Само тогава животът на майките може да стане мъничко по-лек.
Несъмнено има много мъже, които искат да участват активно в живота на своите деца. Първата крачка към постигането на това тяхно желание е двамата партньори да обсъдят и разпределят задачите. За да се изградят нови навици и да се подели натоварването, трябва невидимото да стане видимо. Дамингър е убедена, че всеки трябва да е запознат с ангажиментите на другия, както и с тяхното планиране и изпълнение.
Добре би било родителят да заявява открито какви усилия е положил, за да се стигне до крайния, видим за околните, резултат. Така те ще са наясно с всички аспекти и ще осъзнаят колко трудно му е всъщност. За щастие, има двойки, при които грижите за децата и домакинските задачи са добре разпределени. Хомосексуалните партньори например се справят много по-успешно с поделянето на отговорностите, тъй като не са жертва на традиционните очаквания спрямо ролите на двата пола в семейството. Това дава надежда, че постигането на справедливо разпределение все пак е възможно, стига то да се обсъжда открито.
Равномерното разпределение на задачите е предпоставка за добър сексуален живот
Не са за подценяване схващанията в обществото за задълженията на мъжа и жената в едно семейство. Даниъл Карлсън от университета в Юта провежда изследване, което доказва зависимостта между споделянето на домакинските задължения и честотата на сексуалните контакти. Колкото по-справедливо е то, толкова по-често партньорите правят секс. Експертът смята, че е много важно да се въведе гъвкава политика на работното място, която да позволи на бащите да прекарват повече време у дома. Според някои проучвания мъжете, които ползват отпуск по бащинство, помагат повече в отглеждането на децата след това.
Докато подобна държавна политика липсва, най-доброто, което жените могат да направят, за да се справят с натоварването, е просто да вършат по-малко неща. Ако майката спре да мисли за нуждите на семейството, а бащата не може да ги разпознае, следващия път тя може да му каже: „Когато забравих да пусна съдомиялната, останахме без достатъчно чисти съдове.“ Така той ще се научи да предугажда онова, което трябва да се направи.“
Отдръпването на жената от някои домакински задължения ще наложи по-активно участие от страна на бащата. Когато тя има повече време, ще може да се фокусира върху себе си и своето развитие. Напълно възможно е в началото да търпи упреци за поведението си, но в даден момент ще осъзнае, че е по-щастлива отпреди.
The hidden load: How 'thinking of everything' holds mums back: https://www.bbc.com/worklife/article/20210518-the-hidden-load-how-thinking-of-everything-holds-mums-back
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
ТИЕРА ВЕРДЕ ЕКО СОДА БИКАРБОНАТ BIKA 1 кг
РЪКАВИЦИ ДОМАКИНСКИ L
УНИВЕРСАЛНА БАМБУКОВА КЪРПА 8 СЛОЯ 36 см / 36 см
БАМБУКОВА КЪРПА ЗА СЪДОВЕ 20 см. / 20 см.
ВОДОСТРУЙКА HAMMERSMITH HYDROBLAST
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- За свободното време
- Живот и Ум
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
- Майка ми ме мрази: Какво може да предизвика това убеждение и как да постъпите
- 8 цитата за най-важния мъж в живота на вашето дете - бащата
- Нарцистични майки: Как поведението им може да повлияе на дъщерите им в дългосрочен план
- Перфектната майка: Как да се освободите от капана на постоянните очаквания и критики
- Хроничният гняв на майката – проблем или зов за помощ
- С 4 D ехограф майката може да види дори мимиките на своето бебе
- Мъжете предпочитат храната, която приготвят майките им пред тази на жените им
- Тест за бащинство
- Как проблемите във взаимоотношенията с бащата в детството влияят на връзките ви в зряла възраст
Коментари към "Трябва да мисля за всичко" – невидимият и тежък товар върху плещите на всяка майка